Naslovnica

Slovenija, odprta za umetnost

Ajdovščina, 17. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Sinjem vrhu nad Ajdovščino se je začela že deveta mednarodna likovna delavnica Slovenija, odprta za umetnost. Udeležiluje se je 27 likovnih ustvarjalcev iz 12 držav. Na domačiji Vidmarjevih bodo umetniki ustvarjali do sobote, 23. junija, ko bo tradicionalno srečanje s slikarji in improvizirana razstava novonastalih del. Umetniški vodja delavnice in hkrati njen ustanovitelj je Klavdij Tutta, z njim sodelujeta Klementina Golija in Etko Tutta, kritiško pa je bo spet vodila umetnostna zgodovinarka Anamarija Stibilj - Šajn.

Iz Avstrije bo prišel slikar Valentin Oman, Bosno in Hercegovino bo zastopal Mehmed Klepo, Julien Parcy je iz Francije, Hrvaška bo zastopana z Zvonimirjem Kamenarom kot častnim gostom, iz Italije bosta častna gosta Cysrmelo Zotti in Franco Dugo, poleg njiju bo ustvarjal še Alfred de Locatelli, prvič bo zastopana Kostarika - predstavljala jo bo Enar Cruz, iz Makedonije bo sodelovala umetnica Nataša Milovancov, iz Nemčije njena kolegica Brigittte Brand, z Nizozemske bo prišla Sashia van Herwijnen, iz Španije sta napovedana Antonio Vizuete in iz ZR Jugoslavije Saša Dobrić.

Slovenija bo seveda najmočneje zastopana: Bogdan Čobal in Lojze Logar bosta tokrat v vlogi častnega gosta, ustvarjali pa bodo tudi Ludvik Pandur, Ivo Mršnik, Ana Zavadlav, Zmago Puhar, Taja Ivančič, Igor Pustovrh, Domen Slana, Arjan Pregl in Milan Todič.

Sodelujoče avtorje so letos izbrali Enzo di Grazia, Šuhi Matsuyama, Franco Dugo, Tatjana Wolf-Belloto, Kečo Mensud, MIlena KOren - Božiček, ULU Vojvodine, Luis Rapela in Anamarija Stibilj - Šajn.

Klavdij Tutta je junija pred devetimi leti, leta 1993 zbral prve umetnike na delavnici Slovenija, odprta za umetnost na Sinjem vrhu, tisoč metrov visoko goro nad Ajdovščino. Odtlej se je kolonija razrasla, umetniki so na domačiji Vidmarjevih dobili nove ateljeje in s tem boljše pogoje za delo. Delajo v različnih likovnih tehnikah, razen v grafični. Projektu so se na isti lokaciji priključili še podobni dogodki - Likovne metropole in svetovni likovni centri na Sinjem vrhu, Umetniki za karitas in druge.

Likovni delavnici Slovenija, odprta za umetnost svežino vsako leto prinaša zanimiv in kakovosten izbor sodleujočih avtorjev. Prihodnje leto bo slavila že majhen jubilej, desetletnico, in tedaj bo nekaj novosti, četudi bodo zastavljene smernice ostale, je povedala Anamarija Stibilj - Šajn.

Na Sinjem vrhu nastala umetniška dela bodo v jesensko-zimskem obdobju, tako kot minula leta, na ogled kar na treh razstavah na različnih koncih Slovenije - v Sežani, Velenju in Idriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10