Švedsko predsedstvo EU je po pristopnih pogajanjih z zadovoljstvom pozdravilo zaprtje poglavja o okolju s prvo kandidatko za članstvo, Slovenijo. S tem je bil opravljen velik, morda prelomen korak, izrednega pomena za nadaljevanje pogajalskega procesa z ostalimi kandidatkami na tem področju, je po opravljenem krogu pogajanj menil vodja stalnega diplomatskega predstavništva Švedske pri EU Gunnar Lund.
Na splošno je predsedstvo z velikim zadovoljstvom ocenilo opravljeni napredek, saj so kandidatke zapirale zahtevna poglavja, predvsem s področja notranjega trga, optimistično pa je bilo tudi glede izgledov za vnaprej. Pogajanja dobro tečejo in tempo smo odločeni nadaljevati, je zagotovil Lund, na vprašanje, če bo "kritična masa" zaprtih pogajanj dovolj obsežna, da bi petnajsterica na junijskem vrhu v Goeteborgu že izluščila skupino kandidatk, s katerimi bo pristopna pogajanja najprej končala, pa še ni vedel odgovora. Treba bo počakati na odločitev vrha, je dejal.
Število zaprtih poglavij se je s tem krogom pogajanj povzpelo na 18, Slovenija pa se sedaj poleg Cipra in po pričakovanjih Estonije, ki se bo pogajala danes, uvršča med kandidatke z največ zaprtimi poglavji. Janez Potočnik je še napovedal, da bo v času švedskega predsedovanja Uniji, to je do izteka junija, Slovenija uspešno končala usklajevanja o več kot dveh tretjinah od skupaj 29 poglavij pravnega reda.
Igor Bavčar, minister za evropske zadeve, je v zvezi s tem za 24ur povedal, da želi Slovenija pogajanja končati do konca leta 2002 kar bi, glede na dosedanji uspešni potek, utegnilo biti celo izvedljivo. Po Bavčarjevem mnenju bo Unija pripravljena na sprejem novih članic potem, ko bo v času belgijskega in španskega predsedstva očitno odprla zelo zahtevna poglavja o kmetijstvu, regionalni politiki in o proračunu, skratka o denarju.