Minister za evropske zadeve Igor Bavčar pa je ponovil namero Slovenije, da pogajanja z unijo konča do konca tega leta oziroma najkasneje v prvi polovici leta 2002, od vrha EU v Göteborgu prihodnji teden pa pričakuje potrditev zavez iz Nice.
Evropski komisar za širitev je izrazil razumevanje za slovensko stališče, da prehodna obdobja za prost pretok delovne sile za Slovenijo niso potrebna, poudaril pa je, da so se članice EU dogovorile, da glede tega vprašanja ne bodo delale razlik med kandidatkami. Predlog Evropske komisije je po njegovem prepričanju dovolj prožen, da lahko zadovolji željo tistih v uniji, ki zahtevajo legalna zagotovila, kot tudi kandidatke, saj bo prvi pregled stanja opravljen po dveh letih, obstaja pa tudi možnost sklenitve dvostranskih sporazumov. Komisija se je s predlogom, kot je poudaril komisar Verheugen, izognila črni alternativi, to je preložitvi širitve za več let.
Eno izmed slovenskih stališč je tudi, da bi morali države kandidatke različno obravnavati, predvsem v zvezi s prehodnim obdobjem za pretok delovne sile. Günther Verheugen je o tem za 24 ur dejal: ''Vemo, da slovenski delavci niso mobilni. Po dveh letih bomo podali prvo oceno, kjer se bodo pokazale razlike med novimi članicami. Prepričan sem, da bo za Slovenijo že dve leti po včlanitvi veljal prost pretok delovne sile.''
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi, ki se mudi na prvem uradnem obisku v Sloveniji je drugi dan obiska povedal, da ceni slovenska prizadevanja za čimprejšnji vstop v Evropsko unijo ter da ima Slovenija v Evropski komisiji pomembnega zaveznika. Prodi je dopoldne kolesaril s premierom Drnovškom po Logarski dolini in izrazil navdušenje nad lepotami tega dela Slovenije.
Predsednik evropske komisije Romano Prodi se je že včeraj sestal z gostiteljem Drnovškom, predsednikom Kučanom in predsednikom DZ Pahorjem, nagovoril pa je tudi poslance državnega zbora. S Prodijevim obiskom Slovenije se je prvič zgodilo, da je Evropska komisija predstavila stališča o prihodnosti Unije v državi kandidatki.