Naslovnica

Slovenska manjšina v Italiji zaskrbljena

Gorica, 13. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Jamljah pri Gorici je sinoči potekalo skupno srečanje, ki sta ga sklicali krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji Svet slovenskih organizacij (SSO) in Slovenska kulturno gospodarska zveza (SKGZ). Srečanje je bilo sklicano zaradi zaskrbljenosti ob dejstvu, da so bili v pričakovanju zaščitnega zakona iz italijanskega državnega proračuna črtani denarni prispevki za manjšino. Gre za osem milijard lir za delovanje kulturnih ustanov Slovencev v Italiji, ki jih predvideva zakon za obmejna območja.

Zaskrbljenost vlada tudi zato, ker vse bolj primanjkuje časa za dokončno sprejetje zaščitnega zakona v italijanskem senatu, čeprav je položaj po včerajšnjem obisku slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla v Rimu malo bolj vzpodbuden. Udeleženci srečanja so zato sprejeli resolucijo, v kateri opozarjajo obe vladi in parlamenta na nastali položaj. Hkrati pozivata tudi vse italijanske in slovenske državne ustanove, politične dejavnike in civilno družbo, naj s pozitivnimi in naglimi pobudami preprečijo najslabše.

Udeležencem sta spregovorila predsednika obeh organizacij Sergij Pahor (SSO) in Rudi Pavšič (SKGZ). Med drugim sta opozorila na dodatno skrb, ki jo povzroča dejstvo, da finančni prispevki za manjšino prihajajo z zamudo. Sicer celotna vsota, ki jo dobiva manjšina, se pravi osem milijard lir iz Italije in za približno šest milijard lir iz Slovenije, ne zadošča za normalno in nemoteno dejavnost. Zaradi vsega tega se utegne zgoditi, da bo določena dejavnost manjšine blokirana, denarna posojila pa niso rešitev. Poleg tega manjšino skrbi napoved, da namerava Slovenija znižati prispevke za manjšino v prvih štirih mesecih tega leta za polovico. To bo verjetno tudi glavna točka pogovorov predstavnikov Slovencev v Italiji z državno sekretarko Slovencev v zamejstvu in po svetu Magdaleno Tovornik, ki bo na obisku v Trstu v začetku prihodnjega tedna.

Poleg tega so udeleženci zelo ostra obsodili ravnanje uprave dežele Furlanije Julijske krajine, ki že nekaj let zamuja pri izplačevanju prispevkov manjšini, od slovenskih društev in ustanov pa istočasno zahteva redne letne obračune. Zato je z več strani padel predlog, naj se razmisli tudi o odmevnih in drastičnih protestnih akcijah zoper tako ravnanje. Glede postopka sprejemanja zaščitnega zakona v senatu je bilo izraženo mnenje, naj se počaka še nekaj tednov, ker so se po včerajšnjem Ruplovem obisku v Rimu stvari morda začele premikati v pravo smer. Sicer je bil na sinočnjem srečanju z več strani podan poziv, naj v tem trenutku manjšina deluje kot skupnost, torej enotno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10