Mine v veliko državah še vedno ogrožajo številna življenja. Ustanova za krepitev človekove varnosti (ITF), ki jo je leta 1998 ustanovila slovenska vlada s prvotnim namenom pomagati Bosni in Hercegovini pri odstranjevanju protipehotnih min po vojni v 90. letih, velja pa za enega najuspešnejših projektov slovenske zunanje politike in je referenčna mednarodna institucija na svojem področju, je tako tudi lani nadaljevala svoje delo.
V letu 2012 je ITF deloval v 18 državah – Albaniji, Armeniji, Azerbajdžanu, Belorusiji, Bosni in Hercegovini, Zelenortskih otokih, na Hrvaškem, v Egiptu, Gazi oziroma Palestini, Ukrajini, Iraku, Kosovu, Libanonu, Libiji, Litvi, Makedoniji, Črni gori in Srbiji.
Za svoje delo so od donatorjev zbrali 21.048.780,82 ameriških dolarjev, so zapisali v sporočilu za javnost. Največ denarja donatorji že leta namenjajo Bosni in Hercegovini, kjer je ITF v letu 2012 očistil in pregledal 4,8 milijona kvadratnih metrov onesnaženega ozemlja. 95 % donatorjev je javnih ustanov, med njimi 30 vlad, EU, UNDP, UNMAS in številne lokalne skupnosti.
ITF skuša vse več sredstev namenjati tudi aktivnostim, ki niso neposredno povezane s posledicami min in drugih eksplozivnih ostankov vojn. Tako je bilo veliko sredstev namenjenih za razorožitve, največ – 4,6 milijona dolarjev – za uničevanje konvencionalnega orožja v BiH, Albaniji, Črna gori, Bolgariji in Litvi. Poleg tega je ITF lani dokončal čiščenje ozemlja Gerdec v Albaniji, kjer je leta 2008 eksplodiralo vojaško skladišče, in čiščenje neeksplodiranih ubojnih sredstev po eksploziji v bolgarskem skladišču orožja v Chelopechene.
ITF te dni zaznamuje tudi 4. april – mednarodni dan boja proti minam. Lani so začeli izvajati mednarodni projekt Posodi svojo nogo, ki poziva k prepovedi uporabe protipehotnih min in solidarnosti z žrtvami min. Letos dajejo še poseben poudarek opozarjanju na neurejen pravni status minskih žrtev in pozivajo, da se jim zagotovi enakopravno uživanje vseh človekovih pravic in temeljnih svoboščin v skladu z mednarodno konvencijo o pravicah invalidnih oseb.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.