Slovenska biatlonska reprezentanca je na štafetni olimpijski tekmi v San Sicariu zasedla šesto mesto. Teja Gregorin, Andreja Mali, Dijana Grudiček in Tadeja Brankovič so bile do zadnjega streljanja v igri za bronasto medaljo, a se Brankovičevi streljanje na vse ali nič ni obrestovalo.
Prvo mesto je zasedla Rusija v postavi Ana Bogali, Svetlana Išmuratova, Olga Zajceva in Albina Ahatova, drugo Nemčija, do tretjega mesta pa so se v zadnjem trenutku dokopale Francozinje.
Dobri letošnji nastopi v svetovnem pokalu so močno povečali apetite slovenske javnosti. Glasno se je razmišljajo o medalji, čeprav so se v slovenskem taboru dobro zavedali, da se mora za to marsikaj poklopiti. Tokrat se ni, toda manjkalo ni dosti. Tadeja Brankovič bi s sanjskim nastopom lahko priborila zgodovinski uspeh, vendar ji tveganje na zadnjem streljanju ni uspelo.
"Veseli me, da smo bili do zadnjega streljanja kandidati za medalje, žal nam na koncu ni uspelo. A dekleta moram pohvaliti, borile so se, na tekmah svetovnega pokala je bil približno tak nastop dovolj za tretje mesto, tokrat ne. Vse reprezentance so dobro streljale, večjih spodrsljajev ni bilo, posledica tega je naše šesto mesto. Razpletlo se je približno tako, kot sem napovedal. Predvideval sem, da sta Rusija in Nemčija premočni, za bron pa se bo borilo šest reprezentanc, med njimi tudi mi," je nastop svojih varovank ocenil glavni trener Tomaš Kos.
Teja Gregorin je na teh olimpijskih igrah najmočnejše slovensko orožje in njej je pripadla odgovornost, da gre prva na progo. Svoje delo je dobro opravila, na strelišču je zadela vse strele, žal je bila nekoliko prepočasna v teku, da bi bila lahko Slovenija po prvi predaji višje od šestega mesta. "Že na treningih in zadnjih tekmah mi je streljanje šlo odlično, zato mi samozavesti ni manjkalo. S tekom pa ne morem biti ravno zadovoljna, ritem je bil ubijalski, že v prvem krogu me je začelo pobirati, a sem se borila do konca. Šesto mesto je naš cilj, do medalje pa bo zelo težko priti," je napovedovala Gregorinova.
Ko je svoje prvo streljanje z odliko opravila še Andreja Mali, se je optimizem povečal. Toda na drugem je zgrešila zadnji strel in ga morala popravljati. Tudi njen tek ni bil na potrebni ravni, zato je padla na osmo mesto. "Res mi je žal za zgrešen zadnji strel stoje. Hotela sem čimprej s strelišča, puško sem imela že skoraj na rami, toda morala sem popravljati," je dejala Malijeva, ki pa je vseeno obdržala štafeto v boju za visoke uvrstitve, do tretjega mesta jo je ločilo 44 sekund.
Na Dijani Grudiček je bil pritisk, da moštvo popelje še višje, in z njim se je dobro spopadla. Streljanje sicer ni bilo vrhunsko, popravljati je morala štirikrat, a njen tek je bil tokrat odličen. Izmed vseh tekmovalk v svoji predaji je dosegla drugi rezultat ter najboljšega med Slovenkami. Predala je kot peta, takoj za Francozinjo, zmanjšala pa je tudi zaostanek za tretjim mestom (Belorusija), ta je pred nastopom Brankovičeve znašal vsega 27 sekund.
Možno je bilo še vse. Zadnja Slovenka je v leže zgrešila trikrat, Belorusinja Olena Zubrilova enkrat, Francozinja Sandrine Bailly pa dvakrat. Nasprotnici sta ušli, a ne za toliko, da bi se razblinilo upanje na medaljo, čeprav se je v ta boj vmešala tudi Norvežanka. Odločilo je zadnje streljanje, v katerem pa si je Cerkljanka prislužila kazenski krog in sanj je bilo konec. "Imele smo možnosti za medaljo, zato sem v zadnje streljanje šla na vse ali nič, tako kot so, po rezultatih zadnjega streljanja, šle tudi druge. Na žalost mi ni uspelo izpolniti te težke in odgovorne naloge, toda mislim, da je tudi šesto mesto dobra uvrstitev," ni bila najboljše volje najboljša Slovenka v svetovnem pokalu.
Zmaga posvečena ruskim vojakom
Tekmovanje je del svojega čara, boja za prvo mesto, izgubilo že dokaj hitro. Rusinje, ki se jim odsotnost kaznovane Olge Pileve ni poznala, so že na začetku zavzele vodilni položaj in ga do konca niso več izpustile iz rok, tako kot ne Nemke drugega mesta. Dokončno se je upanje o novi nemški zlati medalji razblinilo v tretji predaji, ko je morala v kazenski krog Katrin Apel.
"Danes je v Rusiji dan vojakov, zato bi zmago posvetila kar državi. Zlata medalja je pika na i odličnim olimpijskim nastopom. Večjih težav nismo imele, vodile smo od začetka do konca. Že pred mojim nastopom je bila prednost velikanska, zato sem lahko streljala počasneje in brez velike treme," je dejala Albina Ahatova, medtem ko so Nemke športno priznale svoj poraz. "Rusinje so danes tekmovale brez napak. Nikakor se jim nismo mogle približati. Z izjemo Kati Wilhelm, smo vse preslabo streljale, kar bi pripisala nervozi, ki je v štafeti bolj prisotna kot v posamičnih tekmah, saj nihče noče razočarati svojih kolegic iz reprezentance. Vesele pa smo tudi drugega mesta, saj je za nami še nekaj odličnih ekip," je menila Andrea Henkel.
Izidi:||1. Rusija| 1:16:12,5 (0+2)
2. Nemčija| + 50,7 (1+8)
3. Francija| 2:26,2 (0+8)
4. Belorusija| 3:07,1 (0+8)
5. Norveška| 3:21,9 (1+13)
6. Slovenija| 3:43,2 (1+11)
7. Poljska| 4:16,8 (0+8)
8. Bolgarija| 4:26,2 (3+14)
9. Kitajska| 5:31,2 (2+13)
10. Slovaška| 5:43,0 (0+10)
. Ukrajina| 5:43,0 (3+14)||
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.