Slovenski znanstveniki so prvi na svetu ustvarili magnetni tekoči kristal, za katerega si raziskovalci po svetu prizadevajo že več kot 40 let. Njihov članek je bil danes objavljen v priznani britanski znanstveni reviji Nature.
Kot so sporočili z IJS, so znanstveniki z Instituta Jožef Stefan (IJS), Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani in Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru odkrili feromagnetizem v suspenziji magnetnih nanoploščic v tekočem kristalu.
Možnost, da tak tekoči magnet obstaja, je omenil že Nobelov nagrajenec Pierre de Gennes pred 43 leti, vendar ga kljub mnogo poskusom raziskovalci doslej niso našli. Uspeh je v celoti rezultat dela slovenskih raziskovalcev, so poudarili pri IJS.
Ta dosežek je omogočilo sodelovanje kemikov, ki so sintetizirali magnetne nanodelce posebne oblike, in fizikov, ki so razvili tehniko priprave stabilne mešanice teh delcev s tekočim kristalom in dokazali njene magnetne lastnosti. S tem smo dobili magnetni tekoči kristal, kar odpira možnosti novih uporab, na primer optičnih naprav, ki jih krmilimo namesto z zunanjo električno napetostjo s šibkimi magnetnimi polji.
Pod člankom v reviji Nature so podpisani Alenka Mertelj, Darja Lisjak, Miha Drofenik in Martin Čopič.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.