Osnovni predlog sporazuma s Svetim sedežem je rezultata kompromisa, ki je nastal po dolgih mesecih usklajevanj in pogovorov, zato v SLS+SKD nasprotujejo spremembam besedila, ki bi celoten sporazum lahko postavile pod vprašaj. Kot je dejal But, večina v vladi meni, da je Vatikanski sporazum, takšen kot je, zrel za sprejetje, z osnovnimi sporočili in izhodišči sporazuma pa po njegovih besedah ne soglaša manjši del vladne koalicije.
Štirinajstčlanski izvršilni odbor bo v nadaljevanju razpravljal o še nekaterih aktualnih političnih vprašanjih, med drugim tudi o kulturnem sporazumu z Avstrijo, o sklopu ustavnih sprememb ter o preoblikovanju Slovenske razvojne družbe.
Kot so sklenili, bo po novem stranka na državni ravni razdeljena na 26 regij, vsaka od teh pa bo imela enega člana v svetu stranke. Predlog nove regijske organiziranosti, s katero želijo spodbuditi živahno delovanje stranke na terenu in hiter pretok informacij, naj bi na ustanovni seji, ki bo prihodnji ponedeljek, potrdil svet stranke. Sicer stranko čaka še dokončanje združitve po občinskih odborih. Združitev naj ne bi bila opravljena še v 19 občinskih odborih. Prav tako pa se nameravajo dobro pripraviti na lokalne volitve, ki bodo prihodnje leto. Stranka namerava evidentirati kandidate za lokalne volitve že do letošnjega poletja.
Na predlog predsednika so se odločili za t.i. mandatarski sistem delovanja, tako da bo vsak od članov izvršilnega odbora skrbel za določeno področje, kot jih sicer pokriva vlada. Imenovali so tudi mednarodnega tajnika stranke, ki bo skrbel za komuniciranje s tujimi sorodnimi strankami in organizacijami ter s Slovenci po svetu. To funkcijo bo poslej opravljal Damijan Mihevc. Najverjetneje že na prihodnji seji izvršilnega odbora bodo imenovali gospodarski svet stranke, ki bo vez s stranke z gospodarstvom. V načrtih pa je oblikovanje še enega posvetovalnega strankinega telesa, in sicer programskega odbora. Že do konca aprila naj bi po napovedih Buta oblikovali tudi akcijski program stranke.