Na okrajnem sodišču v Mariboru so kar devet ur potekali predobravnalni naroki za 12 priprtih po nedavnih uličnih protestih proti županu Francu Kanglerju. Prvi je pred sodnico stopil 34-letni teolog Ž. S., ki je krivdo priznal. Izrečena mu je bila pogojna obsodba – pet mesecev in 15 dni zapora s preizkusno dobo štirih let. Podobna usoda je doletela S. C., ki mu je sodnica izrekla štirimesečno pogojno obsodbo s preizkusno dobo treh let.
Drugih deset, večinoma mladih fantov, krivde ni priznalo. "Očitanega dejanja nisem storil, zato ga ne priznavam," se je največkrat glasil njihov odgovor. Sodnica Simona Mernik jim bo odločitev o priporu in datumu glavne obravnave sporočila naknadno, za zdaj pa ostajajo v priporu.
Med priprtimi je tudi 19-letnik, ki je po trditvah njegovega odvetnika Viktorja Osima hud bolnik. "Tri dni in tri noči je bil na policijski postaji brez ustreznih zdravil, ki jih mora uživati redno zjutraj in zvečer," je pojasnil Osim. Tožilstvu in sodišču je očital manipuliranje, saj naj bi umetno združevala priprte v skupino. "V tem sistemu me postaja strah," je bil ogorčen.
Tožilec zahteval zaporno kazen, obramba oprostitev
Tožilec Tilen Ivič je vztrajal, da je šlo pri očitanih za brutalna dejanja, usmerjena proti policistom, ki so opravljali zakonite naloge. Kot dokazno gradivo je predlagal predvsem policijske uradne zaznamke in posnetke s policijskega helikopterja. Za obtožene je predlagal od štirih mesecev do pol leta zapora ter nadaljnji pripor, saj naj bi obstajala nevarnost ponovitve kaznivega dejanja. Spomnil je, da je že v petek v Mariboru napovedan nov protest.
Obramba je po drugi strani večinoma zahtevala oprostilno sodbo, saj naj bi pri obtoženih šlo za osebe, ki ne kažejo znakov agresije in ki naj bi se v priporu znašle povsem po naključju. Prav tako je predlagala odpravo pripora ali vsaj hišni pripor oziroma prepoved sodelovanja na nadaljnjih protestih.
Prvi pred sodnico teolog, ki je očitana dejanja priznal
Teolog Ž. S. je že pred preiskovalnim sodnikom priznal krivdo in obžaloval svoje dejanje. Podobno je storil tudi na današnjem predobravnalnem naroku, na katerem je med drugim povedal, da je nekdanji protestantski duhovnik, ki pa je pred leti opustil duhovništvo in zdaj dela v domu starostnikov v Avstriji. Je poročen in oče dveh majhnih otrok ter edini v družini, ki je zaposlen.
"Obžalujem, kar sem s tem naredil svoji družini. Po drugi strani pa je težko gledati vse to, kar se dogaja okoli nas," je povedal. Kot je dejal, sta ga h kaznivemu dejanju vodila razočaranje in obup, najprej nad razmerami v državi, nato pa zaradi nasilja policistov. Poudaril je, da je na protest prišel neopremljen in sam, skupini izgrednikov pa se je pridružil po naključju, ko zaradi policijskega kordona ni mogel domov.
Enim grozita dve, drugim celo pet let zapora
Tožilstvo je zoper omenjeno dvanajsterico vložilo neposredni obtožni predlog zaradi suma storitve kaznivega dejanja sodelovanja v skupini, ki prepreči uradni osebi uradno dejanje. Skupina naj bi na policiste, ki so varovali protestni shod, metala granitne kocke, lesene palice in steklenice ter se kljub večkratnim opozorilom ni želela raziti. Dosodijo jim lahko največ dve leti zapora.
Za 16, ki jih ovadba bremeni napada na uradno osebo, pa zaslišanja po poročanju časnika Večer potekajo že ves teden. Gre za zaslišanja pred preiskovalnimi sodniki, ki morajo odločiti o tem, ali bodo zoper posameznike sploh uvedli sodno preiskavo. Za to kaznivo dejanje je predpisana kazen do pet let zapora.
"Niso krivi!"
V Mariboru je danes potekala okrogla miza v podporo priprtim, na kateri so predvajali amaterske posnetke, ki kažejo, da so policisti prijeli nedolžne ljudi. Med zbranimi je bila tudi mati priprtega Nathana, ki je povedala, da se na osebe v priporu vrši pritisk, da priznajo dejanje. "Tisti, ki bo priznal, bo baje lahko šel domov, ostali pa bodo ostali notri. Pa saj to so vendar otroci, ki še nikoli niso storili nobenega prekrška," je dejala.
KOMENTARJI (729)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.