SP Nemčija 2006

SP brez Ahmadinedžada?

Berlin/Teheran, 10. 04. 2006 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Večina nemških politikov je proti prihodu iranskega predsednika na svetovno nogometno prvenstvo v Nemčiji.

Ob vesteh, da naj bi si nogometne tekme iranske reprezentance na svetovnem prvenstvu v Nemčiji ogledal tudi iranski predsednik, so vodilni nemški politiki zgroženi.

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad (desno) je velik ljubitelj nogometa in jedrskega orožja: Ogrevanje pred prijateljsko nogometno tekmo med Iranom in Kostariko v Teheranu.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad (desno) je velik ljubitelj nogometa in jedrskega orožja: Ogrevanje pred prijateljsko nogometno tekmo med Iranom in Kostariko v Teheranu. FOTO: Reuters

"Za gospoda Ahmadinedžada je bolje, če ostane doma!", je zahteval zunanjepolitični svetovalec vladajoče socialdemokratske stranke (SPD) Hans Ulrich Klose. Tudi krščanskosocialni (CSU) poslanec Eduard Lintner je proti prihodu iranskega predsednika: "Želim si, da ne pride."

'Antisemit najhujše vrste'

Odklonilno stališče do prihoda Mahmuda Ahmadinedžada, ki mednarodno skupnost izziva s svojim jedrskim programom, je skupno vsem političnim strankam v Nemčiji. Tudi v opozicijski liberalno-demokratski stranki (FDP) menijo, da Ahmadinedžad v Nemčiji ni dobrodošel. "Da bi mu onemogočili prihod, sicer ne bi bilo primerno," je povedal liberalno-demokratski izvedenec za notranjo politiko Max Stadler. Njegov socialdemokratski kolega Sebastian Edathy je iranskega predsednika označil za "antisemita najhujše vrste", podpredsednik zelenih Ströbele pa je zvezno vlado pozval, "naj mu signalizira, da ni dobrodošel".

Nemška vlada doslej ni komentirala špekulacij o možnem obisku iranskega predsednika. Nemški notranji minister Wolfgang Schäuble je konec tedna potrdil, da se odvijajo diplomatski pogovori o možnem prihodu iranskega predsednika, ki "načeloma lahko pride tako kot vsak drug državni poglavar".

Iranski priseljenci bi ga postavil pred sodišče

Iransko zunanje ministrstvo je potrdilo, da obisk Ahmadinendžada na prvi tekmi iranske reprezentance proti Mehiki 11. junija "zaenkrat ni načrtovan". Pred tem so iz iranske nogometne zveze namignili, da je predsednik države velik ljubitelj nogometa in da bo "po možnosti odpotoval na svetovno prvenstvo".

Iranski priseljenci v Nemčiji grozijo z množičnimi protesti, če se bo Ahmadinedžad pojavil na SP. "Zahtevamo, da se zaradi zanikanja holokavsta zagovarja pred sodiščem," je povedal predsednik Lige za varstvo človekovih pravic v Iranu Mahmud Rafi.

Kljub političnim nasprotovanjem pravne možnosti za preprečitev Ahmadinedžadovega prihoda ne obstajajo, nemška vlada mu lahko preko diplomatskih kanalov zgolj sporoči, da ni dobrodošel. Nemško zunanje ministrstvo je poudarilo, da predsedniki držav in vlad ne potrebujejo vizumov za prihod v državo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.