Ukrajinci do četrtfinalnega zmenka s Slovenijo

Ljubljana, 05. 09. 2022 19.22 |

N.M., Ž.K.
64

Slovenija se je kot prva reprezentanca uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva v odbojki, ki bo na sporedu v sredo ob 21.00, ko bo še zadnjič na tem turnirju gostila tekmo, zaključek pa se bo odvil v Katovicah. Pomerili se bodo proti reprezentanci Ukrajine, ki je bila v prvem ponedeljkovem obračunu boljša od Nizozemcev. Že v prvem nizu so bili uspešnejši od tekmecev, brez večjih težav je rezultat na koncu kazal 16:25. Tako je bilo tudi v drugem nizu, rezultat je bil 19:25. Ukrajinci niso popustili niti v tretjem nizu, ki so ga prepričljivo dobili z 18:25.

Nizozemska reprezentanca, ki je zlato odbojkarsko obdobje doživljala v 90. letih, ko je postala tako evropski kot tudi olimpijski prvak ter svetovni podprvak, je na svetovnem prvenstvu na začetku igrala kot prerojena. Po sicer štirih zaporednih porazih v zaključku minule sezone lige narodov jih je italijanski trener Roberto Piazza, ki je na klopi Nizozemske že od leta 2019, dobro pripravil na svetovno prvenstvo.

'Oranžni' so v skupinskem delu najprej s 3:0 premagali Egipt, nato s tesnimi 3:2 Argentino in na zadnji tekmi skupinskega dela s 3:1 še Iran. Danes jim je prvi poraz, ki je hkrati tudi usoden, zadala reprezentanca Ukrajine. Ta je morala na uvodni tekmi skupinskega dela sicer priznati premoč Srbom (3:0), nato pa si je s prepričljivima zmagama nad Tunizijo (3:0) in Portorikom (3:1) priigrala igranje v osmini finala.

Slovenija se je z Nizozemsko nazadnje pomerila junija letos, ko so bili s 3:0 boljši Nizozemci, z Ukrajino pa so naši fantje nazadnje igrali junija 2018 in slavili s 3:2 v nizih.

Ukrajinci prepričljivo boljši od Nizozemcev

Ukrajina je v srečanje osmine finala vstopila odločneje in povedla z rezultatom 5:12 in nato 8:14. Pri rezultatu 16:22 je na začetnem udarcu napako napravil Nimir Abdel-Aziz in tako so nasprotniki hitro prišli do prve zaključne žoge (16:24). Uspešna akcija na mreži jim je prinesla zmago v prvem nizu (16:25).

Na začetku drugega niza je Nizozemska kazala drugačen obraz in povedla, toda Ukrajincem je z dobrim začetnim udarcem uspelo rezultat izenačiti na peti točki. Rezultat je bil tudi v nadaljevanju precej časa izenačen (14:14). Kasneje je Ukrajina povedla za dve točki (14:16). Z odličnim blokom so prišli tudi do 17. točke. Pri rezultatu 15:20 je bil čas za time-out. Ukrajina je nato hitro prišla do rezultata 17:24 in prve zaključne žoge v drugem nizu, ki pa je niso izkoristili. V nadaljevanju je as prvega zvezdnika Nizozemcev izpisal rezultat 19:24. Ni dolgo trajalo, ko so Ukrajinci vpisali zmago tudi v drugem nizu (19:25).

Ukrajina je v tretjem nizu nadaljevala svoj pohod do četrtfinalnega zmenka s Slovenijo. Na začetku je povedla s 3:6, v nadaljevanju tudi 7:11. Nizozemci so se s svojo bledo predstavo počasi poslavljali s tega svetovnega prvenstva. Ko je rezultat kazal 12:17, so bili Ukrajinci le še malo oddaljeni od zmage. Nadaljevanje prvenstva so si v tretjem nizu priigrali z rezultatom 18:25.

Nimir Abdel-Aziz (povsem levo v bloku) je glavni zvezdnik Nizozemcev.
Nimir Abdel-Aziz (povsem levo v bloku) je glavni zvezdnik Nizozemcev. FOTO: Twitter