Gremo v Katovice: Slovenci so v polfinalu svetovnega prvenstva

Ljubljana, 07. 09. 2022 20.41 |

Nina Mihalič, Milan Doknić
112

Košarkarji so za svoj del naloge v sredo že poskrbeli. Prišel je čas za odbojko. Polne Stožice so slovenske odbojkarje popeljale v polfinale svetovnega prvenstva. Ukrajinci so tekmo začeli bolje in prvi niz dobili 25:18, a Slovenci so se zbudili in drugega dobili 26:24. Tudi tretji je pripadel Slovencem (25:19), v četrtem (25:23) pa so domačini končno strli Ukrajince in tekmo zmagali s 3:1 v nizih. Prišel je čas za odhod v Katovice in soočenje z Italijani za vstopnico v veliki finale.

Izjemen blok Slovencev v 4. nizu
  • Zadnja točka Čebulja za zmago Slovenije v tretjem nizu (vodstvo 2:1)
    00:15
    Zadnja točka Čebulja za zmago Slovenije v tretjem nizu (vodstvo 2:1)
    Zdravljica donela iz navijaških grl

Ukrajinci so si že zdaj zagotovili zgodovinski uspeh, saj so se prvič v svoji zgodovini z odbojkarsko reprezentanco uvrstili v četrtfinale svetovnega prvenstva. Slovenija je favorit in za zdaj na turnirju igra zelo prepričljivo, posledično lahko ljubitelji slovenske odbojke zlahka pozabimo, da je četrtfinale na domačem prvenstvu tudi največji uspeh slovenske reprezentance na svetovnih prvenstvih. Pravzaprav je Slovenija do zdaj zaigrala na zgolj enem svetovnem prvenstvu. Pred zgolj štirimi leti je tekmovanje zaključila na 12. mestu. Torej, zahtevati in pričakovati ne smemo ničesar. Zgolj uživati v novi predstavi slovenskih junakov in upati, da bodo poskrbeli za novo veliko migracijo slovenskih odbojkarskih navijačev, tokrat v poljske Katovice.

Bledi Slovenci v prvem nizu

Ukrajinci so na začetku dokazali, da so nevarni na servisu in povedli 2:0, a slovenski odbojkarji so hitro odgovorili in izenačili na 2:2. a gostje so nadaljevali z vrhunskimi servisi. Slovencem se je poznal pritisk pričakovanj in na začetku prvega niza so Ukrajinci Slovence držali na minimalni razdalji. Kmalu so vodili že za šest točk (17:8). Igra, ki je krasila slovenske odbojkarje na vseh tekmah v Stožicah, se je stopila v trenutku, motivirani in sproščeni Ukrajinci pa so nadaljevali z napadi. Prvi niz je pri izidu 22:14 bil izgubljen, bolj pomembni so bili občutki slovenskih odbojkarjev, ki so morali najti novo rešitev za neugodne nasprotnike.

Slovenska odbojkarska reprezentanca
Slovenska odbojkarska reprezentanca FOTO: Damjan Žibert

Drugi niz s pomočjo Možiča bolj 'domač'

Tisti Slovenci iz skupinskega dela in osmine finala, ki so se med prvim nizom skrivali v slačilnici, so na začetku drugega niza le prišli na parket. Posledično je drugi niz bil bolj izenačen, a pri 14:12 so Ukrajinci znova povedli. Vstop Roka Možiča je popestril slovensko igro in kmalu je Slovenija že vodila 18:16. Slovenija je končno zares zaigrala. Tine Urnaut je iz drugega tempa zabil za 19:16. Kmalu je Tine Urnaut po odlični akciji pri izidu 24:22 v svoje roke vzel žogo in serviral za osvojitev niza, a njegov servis na žalost ni bil dovolj natančen. Ukrajinci so darilo hvaležno sprejeli in hitro izenačili na 24:24. Slovenci so se zbrali in končno osvojili niz, vse je znova bilo bolj mirno, Slovenija je le našla svojo igro.

Izenačen tretji niz

Tretji niz je bil izenačen, obe reprezentanci sta zdaj bili ustaljeni v tekmi in igrali svojo igro. Slovenija je po odličnem napadu Klemna Čebulja kmalu povedla 8:6. Ukrajinci se s potekom dogodkov niso strinjali in kmalu so vodili 15:13. A Slovenija je hitro odgovorila in izenačila na 15:15. Sledilo je obdobje slovenske reprezentance in vodstvo 23:19. Sledili sta dve neodgovorjeni točki, ena od njih neustavljiv servis Čebulja in Slovenija je vodila 2:1 v nizih.

Četrti niz

Zadnji niz se je začel izenačeno, a pri izidu 15:10 je bilo jasno, da so slovenski odbojkarji končno našli učinkovit recept za poraz nepopustljivih Ukrajincev. Gostje so ob zaključku četrtega niza grozili, a Slovenija je le zmagala zadnji niz (25:23) in gre v Katovice. Tam jih v polfinalu čakajo Italijani, ki so Slovence v lanskem finalu evropskega prvenstva premagali 3:2. Prišel je čas za maščevanje. Seveda s prenosom na POP TV in VOYO.

Statistika tekme Slovenija-Ukrajina
Statistika tekme Slovenija-Ukrajina FOTO: Sofascore.com

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

23.06

S tem se za nocoj poslavljamo! Hvala Slovenija in se vidimo v Katovicah!

23.05

"Težko je zdaj dojeti kaj smo dosegli, oziroma kaj nas čaka. Ukrajinci so res dobro servirali. Brez ene napake na servisu in v bloku. Začeli smo v krču, ampak smo se le sprostili. Le na koncu smo malo popustili. Rad bi se zahvalil celi Sloveniji, da so se ponovno združili. Gremo na Poljsko nekaj narediti in nekaj prinesti domov," je po tekmi povedal Klemen Čebulj.