Ljubljana, 31. 08. 2022 14.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
A.V., M.J., T.Š.
5

Zadnji tekmovalni dan skupinskega dela letošnjega odbojkarskega svetovnega prvenstva, ki poteka v ljubljanskih Stožicah, ponuja nove štiri obračune v skupinah E in F. Že prva tekma v skupini F je prinesla velik tekmovalni naboj za Argentince, ki so si s tesno zmago nad Egiptom (3:2) zagotovili mesto v izločilnih bojih. Turčija je z zmago proti Kanadi s 3:0 osvojila drugo mesto v skupini E. Nizozemska je premagala Iran s 3:1 v boju za prvo mesto v skupini. Italija je na zadnji tekmi gladsko s 3:0 v nizih premagala Kitajsko.

Egipčani namučili Argentince
Uvodna tekma šestega tekmovalnega dne na svetovnem prvenstvu v odbojki je ponudila zadnjo možnost za izbrano vrsto Argentine, da se ob morebitni zmagi nad reprezentanco Egipta kot ena od štirih najbolje tretjeuvrščenih ekip uvrsti v izločilne boje. Marsikdo je pričakoval dvoboj mačke z mišjo, a so Egipčani že v prvem nizu pokazali, da bodo vse prej kot lahek zalogaj za na tem prvenstvu neprepričljive gavče.

Ti so vseskozi lovili zaostanek dveh do treh točk, nato pa se je ob koncu tega dela igre razigral Bruno Lima, ki je bil jeziček na tehtnici ob zmagi v podaljšani igri (27:25). A tudi to ni bilo dovolj, da bi se južnoameriška reprezentanca še dodatno sprostila in začela upravičevati vlogo favoritinje. Egipt je bil v drugem nizu boljši tekmec, občutno je izboljšal igro v bloku in začetni udarec za zmago v drugi podaljšani igri z 28:26. Severovzhodna afriška reprezentanca je nadaljevala v podobnem ritmu tudi v tretjem nizu, ki se je - da, uganili ste - tudi tokrat zavlekla v podaljšano igro, ki je drugič zapored na tej tekmi pripadla Egiptu. Bilo je 26:24.

V teh trenutkih so se Argentinci zdeli izgubljeni in pod še večjim pritiskom, saj so za napredovanje v osmino finala nujno potrebovali zmago v četrtem in morebitnem zlatem petem nizu. Ko se je Limi priključil še Agustin Loser, so Argentinci znova strnili svoje vrste in s precej boljšo igro v četrtem nizu nadigrali svoje tokratne tekmece s 25:17. Odločilni peti niz je bil zgolj nadaljevanje četrtega, saj Argentinci niso dopustili niti najmanjših možnosti, da bi se Egipt resneje vključil v igro za zmago. Končalo se je s prepričljivih 15:6 za zelo pomembno zmago, novi dve točki na argentinskem računu in po vsej verjetnosti obračunu z eno od gostiteljic turnirja Poljsko v osmini finala.

Nizozemci prvi v skupini F
Iran in Nizozemska sta se pomerila za končno prvo mesto v skupini F, Argentinci pa kljub neprepričljivim predstavam, kot rečeno niso imeli večjih težav z Egiptom. V prvem nizu so bili boljši Nizozemci, ki so vseskozi vodili za nekaj točk, Irancem pa jim ni uspelo ujeti. Največ so se približali na tri točke zaostanka (15:12, 22:19), toda igralci v oranžnih dresih so bili na koncu boljši s 25:22 in so povedli z 1:0 v nizih.

Drugi niz je bil še bolj izenačen, saj so Iranci zaigrali bolje, čeprav na začetku ni kazalo na spremembo. Nizozemci so povedli s 6:2, toda tekmeci so se vrnili v igro, izenačili na 10:10 in nato vodili s 16:14. Sledilo je še eno izenačenje Nizozemcev (18:18), nato pa so Iranci znova prešli v vodstvo in ga niso več izpustili iz rok (25:21) za izenačenje v nizih. Tudi tretji niz je bil izenačen nekako do polovice, nato pa so Nizozemci malce "ušli" in zadržali prednost nekaj točk do konca. Tretji niz so dobili z 25:20 in povedli z 2:1.

Četrt niz so bolje začeli Iranci, vodili so z 8:2 in 13:6, toda Nizozemci so počasi, a zanesljivo nižali njihovo prednost in izenačili na 16:16. Po tem je bila pobuda na njihovi strani in priigrali so si vodstvo z 22:18, kar je bilo dovolj, da so zaključili niz in zmagali s 25:18. Dobili so dvoboj s 3:1 v nizih in mirno pričakujejo izločilne boje. V skupini F je tako prvo mesto pripadlo Nizozemski, drugi je Iran, tretja Argentina, četrti Egipt.

Nizozemska izbrana vrsta si je že po dveh odigranih obračunih skupinskega dela zagotovila napredovanje v osmino finala letošnjega svetovnega prvenstva v odbojki. FOTO: en.volleyballworld.com

Turki gladko odpravili Kanadčane, Italijani pa Kitajce
V skupini E si je aktualna evropska prvakinja Italija že zagotovila prvo mesto, Kitajska je bila njihov tekmec za zaključek rednega dela skupinskega dela SP. Italijani so vlogo favorita upravičili že v 1. nizu, vodstvo so višali (8:2, 12:4, 16:9), na koncu je bil izid 25:14 in vodstvo 1:0. Tudi drugi niz je bil povsem "enosmeren", saj azzurri niso popuščali, vodili so od začetka do konca. Niz so dobili s 25:10 za vodstvo z 2:0, v tretjem pa tudi ni bilo upanja za azijsko reprezentanco, končalo se je z visoko razliko (25:14) in hitro zmago Italije (3:0 v nizih). Italijani so s tremi zmagami osvojili prvo mesto v skupini in so gladko napredovali v izločilne boje.

Bolj zanimivo je bilo na drugem obračunu med izbranima vrstama Kanade in Turčije. Obe sta po pričakovanjih dosegli zmago nad nekonkurenčno kitajsko reprezentanco, medtem ko sta bili v dvoboju z našimi zahodnimi sosedi brez možnosti za uspeh. Veliko večje presenečenje bi bil izpad Turčije, ki bi vendarle morala ugnati Kanadčane za preboj med 16 najboljših reprezentanc na letošnjem odbojkarskem mundialu.

In res, tekmeca sta dvoboj vzela zelo resno, zavedajoč se, da drugo mesto po skupinskem delu v izločilnih bojih vendarle (vsaj na papirju) prinašal malce lažjega nasprotnika. V uvodnem nizu so v rezultatski prednosti ves čas bili Turki, ki so imeli pobudo in si pri izidu 21:16 priigrali dobro izhodišče za mirno končnico prvega seta. Kanadčani so želeli tekmecem na vsak način zagreniti življenje še v uvodnem setu in so se ob fanatični borbenosti in nepopustljivosti uspeli vrniti na zaostanek točke (22:21), a so bili v končnici Turki dovolj zbrani in odločni ter osvojili uvodni niz (25:23).

Drugi set je potekal po receptu, ki so ga Turki "zakuhali" v prvem. Kanadčane so vseskozi držali na varni razdalji, ob zaključku seta pa so se njihovi nasprotniki znova približali na zgolj točko zaostanka (23:22). Sledila je minuta odmora na zahtevo turškega stratega in njegovi varovanci so storili ravno dovolj za zmago tudi v drugem setu. Tokrat so nasprotniku dovolili osvojitev enakega števila točk, kot v prvem setu (25:23). Kanadčani so končno obupali in zadnji set je bil zgolj formalnost (25:17). Turki so si zagotovili drugo mesto v skupini in osmino finala na SP.

Srbija prva v skupini A
Na Poljskem je Srbija s 3:0 v nizih (29:27, 25:15, 25:17)premagala Tunizijo in s tremi zmagami osvojila prvo mesto v skupini A. Na drugi tekmi te skupine je Ukrajina s 3:1 (24:26, 25:19, 25:16, 25:19) premagala Portoriko in zasedla drugo mesto.