V napetem obračunu Italija ugnala olimpijske prvake

Ljubljana, 07. 09. 2022 19.54 |

Nina Mihalič
2

S sredino prvo tekmo med Italijo in Francijo so se začeli četrtfinalni obračuni tega svetovnega prvenstva. Za vse slovenske ljubitelje odbojke je bila to zagotovo tekma, ki si jo je bilo vredno ogledati, saj so si Italijani z zmago (3:2) zagotovili nastop v polfinalu v Katovicah roti Sloveniji. V četrtek v poljskih Glivicah sledita še tekmi med Argentino in Brazilijo ter Poljsko in Ameriko.

Tekma med Francijo in Italijo je bila zagotovo takšna, da ljubiteljev dobre odbojke ni mogla razočarati. Italijani so v osmini finala premagali reprezentanco Kube z rezultatom 3:1, Francija je bila le za las boljša od Japonske (3:2). V skupinskem delu je Italija z vsemi tekmeci opravila suvereno, brez oddanega niza, Francozi so se za zmago še najbolj namučili ravno proti Sloveniji.

Italija je v tekmo vstopila agresivneje, Michieletto je z odličnim udarcem v napadu priboril 8. točko, z odličnim začetnim udarcem v nadaljevanju pa tudi deveto. Francozi so se sicer borili na vso moč, N'Gapeth se je dobesedno prevrnil čez pano, ko je želel žogo poslati nazaj na igrišče. Toda žoga je bila prehitra, točka pa italijanska (9:5). V nadaljevanju se je igra nekako izenačila, kar je kazal tudi rezultat, a so Italijani nato zopet povedli (16:14). Francozi so v nadaljevanju prišli do izenačenja (21:21), nato pa povedli za dve točki (21:23). V obračunu dveh tako močnih ekip ni bilo pričakovati drugega kot napet zaključek niza (24:24). Francija je bila na koncu močnejša (24:26).

Drugi niz so ponovno bolje začeli Italijani, za dve točki so vodili pri rezultatu 7:5. Nato smo videli izenačenje na 12. točki in kasneje tudi na 13. Tudi v nadaljevanju nismo videli bistvene prevlade ene ekipe, Italija je nato zopet povedla za dve (19:17), kasneje še za tri (22:19). Italijani prve zaključne žoge sicer niso izkoristili, a so na koncu vseeno slavili v drugem nizu (25:21). Tribune v Stožicah so oživele, ko je Italija v tretjem nizu prevzela pobudo, toda kot smo že vajeni, se je Francija priključila in izenačila na osem. Italijani so v nadaljevanju na krilih svojih navijačev in odličnega bloka ponovno kraljevali na igrišču (16:12). Francija, ki velja za precej žilavega nasprotnika, je to v nadaljevanju tudi pokazala (21:21). Tretji niz so galski petelini dobili, številke so kazale 23:25.

Izenačena igra se je prenesla tudi v četrti niz. Niz, ki bi že lahko dal zmagovalca in potnika v polfinale. Ko se je že zdelo, da bodo Francozi poveljevali, so italijanski navijači, ki so se v Stožice zgrnili v velikem številu, poskrbeli, da so njihovi odbojkarji prejeli dodaten val spodbude. Rezultat je takrat kazal 19:17 v korist Italije. Videti je bilo že tako, kot da bomo gledali peti niz. Rezultat je bil v nadaljevanju 24:21 v korist Italije, ki je na koncu dobila četrti niz (25:22). V petem nizu je Italija takoj na začetku pokazala zobe in povedla 7:2, kasneje še 8:3. Ko je rezultat kazal 11:5, je bilo še zelo malo tistih, ki so verjeli, da Francija tudi tokrat lahko napravi preobrat. Italija je dobila peti niz (15:12) in tako potuje v Katovice. Največ točk je dosegel Yuri Romano, in sicer 22.