FIT 24UR

Celo več let po vbodu lahko ugotovimo, da nas je okužil klop

Ljubljana, 06. 05. 2015 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
22

Klop porine rilec globoko v kožo in se močno pritrdi. Ne srbi, vboda ne čutimo, ker ima njegova slina anestezijski učinek. Ko ga opazimo, da je treba čimprej odstraniti. Ne mažemo ga z oljem, z alkoholom in podobnim. S pinceto ga primemo čim bližje koži in ga izvlečemo.

Klop je nevaren, ker je potencialni prenašalec bolezni.
Klop je nevaren, ker je potencialni prenašalec bolezni. FOTO: Thinkstock
Klop ne srbi. Na kožo se pritrdi tako, da porine svoj rilec globoko vanjo. Vboda ne čutimo, saj ima njegova slina anestezijski učinek. V večini primerov ugriz ne povzroča nobenih simptomov, zato vbodi lahko ostanejo neopaženi, še zlasti pri otrocih.

Klopi lahko prenašajo bolezni, zato so nevarni za človeka, opozarja Nadja Šinkovec z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz). V Sloveniji so razširjeni iz vrste Ixodes ricinus, ki prenašajo predvsem klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo, letno pa obravnavajo tudi nekaj primerov humane granulocitne anaplazmoze.

Nevarnost okužbe je od februarja pa vse do novembra, največja je v toplejšem delu leta, ko se poveča njihova aktivnost. Predvsem so v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, v travi in celo na vrtu. Tveganje za vbod in posledično okužbo lahko močno zmanjšamo, če na sprehodih in izletih v naravo nosimo svetla oblačila, ki pokrivajo čim večji del telesa, kot so dolge hlače in škornji, in uporabimo sredstva, ki jih odganjajo.

Ob vrnitvi iz narave je treba sleči oblačila, jih dobro skrtačiti, jih oprati, če so pralna. Priporočljivo je, da se čim prej stuširamo in umijemo glavo, s čimer odstranimo nepritrjene klope. Nato telo natančno pregledamo, saj se lahko prisesajo kamor koli. Radi imajo bolj skrita mesta, kot so dimlje, pazduhe, popek, pregib v kolenu, uhlji, lasišče, kožne gube in predel okoli pasu.

Že prisesanega klopa je treba čim prej in na pravilen način odstraniti, saj tako močno zmanjšamo verjetnost prenosa okužbe. Pravilno ga odstranimo s koničasto pinceto, tako da ga primemo čim bližje koži in izvlečemo z enakomernim gibom. Pincete ne smemo vrteti levo ali desno, ampak potegnemo naravnost navzgor. Za odstranjevanje s kože ne uporabljamo olja, kreme, alkohola, petroleja ali drugih mazil. Kožo na mestu vboda razkužimo. Priporočljivo je tudi, da ga po odstranitvi ne mečkamo med prsti in da si temeljito umijemo roke. Če ga nepravilno odstranimo, se poveča verjetnost, da izloči slino ali črevesno vsebino, z njo pa tudi povzročitelje bolezni.

Lani je v Sloveniji zaradi lymske borelioze zbolelo 6938, zaradi klopnega menigoencefalitisa pa 310 oseb, kar je več kot prejšnja leta. Medtem ko so z borelijami okuženi klopi razširjeni praktično po vsej Sloveniji, pa je okuženih s povzročiteljem klopnega menigoencefalitisa največ na Gorenjskem, Koroškem in v ljubljanski regiji.

Če odstranimo klopa v 24 urah, saj tako močno zmanjšamo verjetnost prenosa povzročitelja lymske borelioze, kjer do okužbe običajno ne pride takoj ob ugrizu, saj je povzročitelj bolezni v klopovem črevesju, tako da mora nato priti iz črevesa v žlezo slinavko, da lahko vstopi v človekovo telo. Za prenos virusa klopnega meningoencefalitisa omenjeno žal ne velja, saj se lahko v nekaj minutah po vbodu prenese s slino okuženega klopa.

Še vsaj mesec dni po vbodu moramo biti pozorni na morebiten pojav neboleče rdečine, ki se pojavi običajno na mestu vboda in se počasi širi, na sredi pa bledi in dobi obliko kolobarja. Kožna sprememba je lahko ena ali jih je več na različnih delih telesa. Sprememba je prvi znak lymske borelioze, ki jo povzroča bakterija Borrelia burgdorferi. Medtem se lahko razvije tudi klopni meningoencefalitis, ki se običajno pojavi od sedem do 14 dni po okužbi, je pojasnila Šinkovčeva.

Na sprehodih in izletih v naravo se zaščitimo z dolgimi hlačami, dolgimi rokavi, škornji, ruto. Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa na oblačilih laže opazimo. Namažemo setudi z repelentom, katerega vonj odganja klope.
Na sprehodih in izletih v naravo se zaščitimo z dolgimi hlačami, dolgimi rokavi, škornji, ruto. Oblačila naj bodo svetle barve, da klopa na oblačilih laže opazimo. Namažemo setudi z repelentom, katerega vonj odganja klope. FOTO: Thinkstock
Lymska borelioza lahko zapusti prizadetost številnih organov ali organskih sistemov, na primer kože, živčevja, sklepov, mišic, oči in srca, ki se lahko pokaže tudi več mesecev ali let po okužbi.

Pomoč zdravnika je potrebno poiskati čim prej v primeru, če opazite kožne spremembe, značilne za boreliozo, saj bolezen lahko v zgodnji fazi učinkovito zdravijo z antibiotikom. Zdravnika je potrebno obiskati tudi, če se teden do dva po okužbi pojavi vročina, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih ter slabo telesno počutje, saj so našteti znaki lahko zgodnji znaki klopnega meningoencefalitisa ali humane granulocitne anaplazmoze. Zdravniško pomoč poiščite nemudoma v primeru visoke temperature, močnega glavobola, slabosti, bruhanja in motenj zavesti.

Klopni meningoencefalitis, proti kateremu se lahko cepimo, poteka v začetku kot blaga, gripi podobna bolezen, ki se kaže z utrujenostjo, slabim počutjem, bolečinami v mišicah, vročino in glavobolom. Pozneje lahko nastopijo znaki značilni za meningitis, kot so visoka temperatura, močan glavobol, slabost in bruhanje. Bolezen lahko pusti trajne posledice, kot so glavoboli, zmanjšana delovna sposobnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, omrtvelost, tudi ohromelost. Pri do dveh odstotkih odraslih bolnikov se bolezen konča s smrtjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

veselinko123
12. 05. 2015 11.23
+0
Lahko pa tut cez vec let ugotovis ce si bl pocasn da so na 24ur same neumnodti
Kornelija Pope Toth
07. 05. 2015 07.11
-1
Klop se NE DA odstraniti pincetom, kot ga v objavi navajajo. Da ga se samo tako, kot kar veterinarji priporočajo in kot je dol že opisano: s pinceto in ga 3x zasukati v smeri obratne kazaljke na satu. Da naš imuni sistem reagira in ostanu sledi imunosti--pa hvala Bogu! To je najbolj zdrava reakcija organizma, ki ostvarja imunost za vse, četudi nekaj samo enkrat srečamo. To ne pomeni bolezen.Pomeni samo da smo se srečali s tem nečim. Samo porast titra ze nekajkrat bi pomenila akutno okužbo, kaj pa spet ni nujno da se pretvori v bolezen. Mogoče ravno zaradi cepljenja je več obolelih, saj cepljenje onemogoča naravno imunost. Pa obstoji uspešno tudi homeopatsko cepljenje. Sicer se dela prevelika panika okoli tega. Vse to je bilo tudi prej. Sedaj pa se za boreliozo proglašava tudi to kar niti slučajno ni. Videla sem že nekaj odpustnic, kjer noben specialist ni potrdil diagnozo, odpustna diagnoza pa je vse eno bila borelioza--in, kot posledica diagnoze-- zastrupljanje ljudi s ogromnim dozam antibiotikov.
blabla33
07. 05. 2015 07.45
-2
odpustna diagnoza zastrupljanje z chemtrailsi
felix59 drugič
06. 05. 2015 20.59
+1
Kot nižje doli /cebelicam / bi tudi jaz priporočal uporabo nekakšne klamfice , ki je odlična za odstranitev klopov. Tudi zelo primerna za odstranjevanje pri mačkah .
x eror
06. 05. 2015 20.38
+4
z biokilom se pošpricaš po hlačah in majci in lahko po kolenah hodiš in nabiraš črnice :) niti en pik rdeče mravlje niti komarja kaj šele klopa :) edina rešitev avtan ne upabljajte ker ne pomaga :) LP pa veselo v gozd tam je lepo vidiš srno,zajčka... :) no wifi
veselinko123
06. 05. 2015 17.52
-3
V nasi so taki klopi ko jih tut z oljem in pinceto nedobis dol
RožleX
06. 05. 2015 19.16
+4
veselinko123
12. 05. 2015 21.40
-1
Hhahhahaha sm mislu napisat drzavi tam za nasi ahahah xd
veselinko123
06. 05. 2015 17.52
+1
Adej bejs ares
arose
06. 05. 2015 15.31
+1
letos je toliko klopov, da je groza...toliko jih nisem zasledil še nikoli prej, pa že veliko let hodim po gozdu. Vsako leto je nekaj, enkrat miši, drugič ose, to leto pa so klopi. Dobro se poglejte po vsakem obisku gozda ter nosite gladke hlače iz katerih padejo dol, ne kakšnih bombažnih.
Neža Veber
06. 05. 2015 14.47
+1
V lekarni se kupi elektronski odganjalec klopov.Priporočam tistim,ki se veliko gibajo v naravi
bertoolin
06. 05. 2015 15.05
+11
Kupil dva,za mene in punco in lahko povem,da sploh ne deluje...priporocam doma narejeno mazo iz citrusov
Neža Veber
06. 05. 2015 15.45
+0
Ne vem zakaj nebi deloval??Jaz sem veliko v naravi in ga imam vklopljenega pa nimam nobenega klopa.Brez njega pa kar po tri.
JozaFric
06. 05. 2015 16.11
-3
čez Autan ga ni. Sploh tisti tropic je super. To doma narejeno je za en drek.
zof4
06. 05. 2015 12.34
+14
na srečo je s klopnim meningitisom okuženih le1% klopov
anon_imus
06. 05. 2015 20.06
-1
Zyzz //U mad bro
06. 05. 2015 12.32
+7
Ja se tudi včasih počutim kot klop, saj škodo ki sem jo naredil, opazim komaj po 9 mesecih. #bmw530i #dnp #gym
Eurojackpot
07. 05. 2015 06.29
cebelicam
06. 05. 2015 12.16
+7
Jaz sem v trgovini za male živali kupila ene take "kaveljčke" kot za žeblje pulit... Samo manjše. Super zadeva!!! Pinceta je precej rizična, da kaj v koži ostane.
jožagolikoža
06. 05. 2015 11.55
+11
jaz krožim z prstom po njem v narobno stran urnega kazalca in pade ven v sekundi
RožleX
06. 05. 2015 11.55
+10
A je klop Masleni že odstopu...?
MEDIORAZ
06. 05. 2015 11.43
+7
Najboljši način za odstranit klopa je, da posliniš prst, pritisneš na klopa on delaš majhne kroge. Efekt isti kot pri pinceti za klope. V 10 obratih ga mora spulit ven.