Potrebe so seveda veliko večje. Samo v ZDA na nov organ čaka okoli 100.000 ljudi. Okoli 15 odstotkov jih transplantacije ne bo nikoli dočakalo.
Bolniki obupani, zdravniki izkoriščajo svoj položaj
Višja, kot je podkupnina, višje na čakalni listi za transplantacijo organa bo vaše ime. Na takšen način naj bi več let delali nemški zdravniki, razkritje njihovega početja pa je povzročilo velik škandal in razkrilo blišč in bedo (nezakonitega) trgovanja s človeškimi organi. Kot poroča Bild, naj bi vsako peto ime na prednostnem seznamu tja prišlo po zaslugi podkupnine.
Škandal v Nemčiji je tako velik, da se je v reševanje situacije vmešala tudi politika, po počitnicah naj bi prevetrili zakonodajo na tem področju, da bi bili postopki mnogo bolj transparentni. Poslanec Zelenih bi uvedel celo komisijo za nadzor. "Država naj bi nadzirala banke in jedrske elektrarne. Tudi tukaj gre za človeška življenja, torej mora nekdo skrbeti za red. Ne bo država odločila, kdo dobi organ prvi, je pa treba preprečiti manipulacije," je prepričan.
Na čakalni listi za presaditev organov je v Nemčiji trenutno 12.000 ljudi. Računalnik pa je tisti, ki sešteje več parametrov – od teže obolenja do predvidene prognoze – in odloči o nujnosti operacije. A seznam se spreminja tudi glede na okoliščine. Ker je po besedah Axela Rahmela iz Eurotransplanta najpomembneje, da je organ čim bolj svež, lahko pridejo prej na vrsto pacienti, ki so bližje organu, ki je trenutno na voljo, ne glede na prednostno listo. Leta 2011 so na tak način presadili vsako četrto srce in vsako tretjo ledvico. Še leta 2002 je bilo takšnih presaditev manj kot 10 odstotkov, zato obstaja velik sum, da se krajevna bližina večkrat uporablja kot izgovor.
Nekateri zdravniki naj bi šli celo tako daleč, da prirejajo zdravstvene podatke svojih pacientov, da bi ti prej prišli na vrsto za transplantacijo. A bi to lahko ogrozilo celo njihova življenja, menijo strokovnjaki.
Po organe na črni trg
Obup ljudi pa se seveda ne konča le pri podkupninah. Črni trg z organi tako cveti. Najbolj iskane so ledvice, zanje so ljudje pripravljeni odšteti okoli 12.000 evrov, po kolikor jih prodajajo v Indiji, do 60.000 evrov na Kitajskem, v ZDA in Evropi pa se cena giblje tudi do 180.000 evrov. Cena srca se na črnem trgu giblje od 100.000 do 200.000 evrov, za jetra odštejejo okoli 140 tisočakov, za roženico pa 20.000 evrov.
Kupci so večinoma iz ZDA ali Evrope, trgovina z organi pa je najbolj cvetoča v Braziliji, Indiji, Pakistanu in Egiptu, med viri nezakonito pridobljenih organov – z ugrabitvami, nezakonitimi odvzemi ledvic ali celo umori – pa se najpogosteje omenjata še Kitajska in Rusija.
Poročilo Sveta Evrope je prst lani usmerilo tudi v Ukrajino, Romunijo, Moldavijo in na Kosovo, kjer naj bi bil na čelu trgovine z organi kar kosovski premier. Tako naj bi na ilegalni kliniki za transplantacijo na Kosovem na neznan način pridobljene ledvice ruskega izvora presajali za 82.000 evrov, pljuča kitajskih zapornikov pa za okoli 130.000 evrov.
Slovenci čakajo na organe od nekaj mesecev do leta in pol
Presaditve organov že več let potekajo tudi v Sloveniji, zaenkrat brez večjih škandalov. Od leta 2000, ko je Slovenija začela sodelovati z Eurotransplantom, so se čakalne dobe slovenskih bolnikov občutno skrajšale. Bolniki tako lahko dobijo organ tudi v nekaj mesecih, čeprav je povprečna čakalna doba približno leto in pol.
Tako kot po svetu je tudi pri nas največ presaditev ledvic. Junija letos je po podatkih Slovenija Transplanta na ledvico čakalo 118 bolnikov, 39 bolnikov potrebuje srce, 14 pa jetra. So pa do konca maja pri nas presadili 24 ledvic, 17 jeter in 12 src.
V Sloveniji transplantacijo in posege, povezane z njo, krije zdravstvena zavarovalnica. Dosledno pa je tudi, da se za darovanje organov ali tkiva ne plača.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.