FIT 24UR

Do leta 2040 na svetu 313 milijonov žensk s sladkorno boleznijo

Ljubljana, 14. 11. 2017 06.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni, ki se letos osredotoča na to bolezen in ženske. Na svetu živi več kot 199 milijonov žensk s sladkorno boleznijo, ki je deveti najpogostejši vzrok smrti žensk po svetu, vsako leto umre 2,1 milijona žensk. Približno eden od sedmih otrok pa se rodi materi z nosečniško sladkorno boleznijo.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Sladkorna bolezen se v nosečnosti pojavi pri približno sedmih odstotkih nosečnic
    01:05
    Iz SVETA: Sladkorna bolezen se v nosečnosti pojavi pri približno sedmih odstotkih nosečnic
  • Iz SVETA: V Sloveniji zdravila za sladkorno bolezen prejema okoli 108.600 bolnikov
    03:41
    Iz SVETA: V Sloveniji zdravila za sladkorno bolezen prejema okoli 108.600 bolnikov
  • Iz SVETA: Umetna trebušna slinavka
    04:56
    Iz SVETA: Umetna trebušna slinavka
  • Iz 24UR: Nevarnost diabetesa
    01:53
    Iz 24UR: Nevarnost diabetesa

Sladkorna bolezen je ena najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, v Sloveniji zdravila za to bolezen prejema okoli 108.600 ljudi. Število bolnikov s sladkorno boleznijo skokovito narašča, zlasti na račun slabega življenjskega sloga. Svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, se osredotoča na to bolezen in ženske.

Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni želijo zdravstvene organizacije opozoriti na pomen dostopa do osnovnih zdravil za vse ženske s sladkorno boleznijo, pomen izobraženosti bolnic za obvladovanje bolezni in dostopa do informacij za optimalno zdravljenje sladkorne bolezni.

Na svetu živi več kot 199 milijonov žensk s sladkorno boleznijo. Po predvidevanjih Svetovne zdravstvene organizacije bo do leta 2040 ta številka narasla na 313 milijonov. Sladkorna bolezen je deveti najpogostejši vzrok smrti žensk po svetu, zaradi tega vsako leto umre 2,1 milijona žensk.

Dve od petih žensk (60 milijonov na svetu) imata sladkorno bolezen v reproduktivnem obdobju življenja. Sladkorne bolnice imajo večje težave s spočetjem otroka in lahko imajo tudi slabše izide nosečnosti. Približno eden od sedmih otrok pa se rodi materi z nosečniško sladkorno boleznijo. Ta lahko vodi v povišan krvni tlak, prekomerno težo in velikost otroka ob rojstvu in težak porod. Veliko žensk z nosečniško sladkorno boleznijo pa pozneje v življenju dobi sladkorno bolezen tipa 2.

Zaradi sladkorne bolezni vsako leto umre dobra dva milijona žensk.
Zaradi sladkorne bolezni vsako leto umre dobra dva milijona žensk. FOTO: iStock

Mednarodno diabetološko združenje (IDF) poudarja pomen odkrivanja sladkorne bolezni v nosečnosti, predvsem z izvajanjem oralnega glukoznega tolerančnega testa med 24. in 28. tednom nosečnosti. Zdrava nosečnica ima fiziološko nižji krvni sladkor kot zdrava nenoseča odrasla oseba, zato je vrednost njenega sladkorja v krvi na tešče 5,1 mmol/l že povišana. Večina žensk z nosečnostno sladkorno boleznijo obvlada sladkorno bolezen zgolj z nefarmakološkimi ukrepi, pri čemer so jim v veliko oporo medicinske sestre edukatorke, ki jim nudijo skupinska in individualna izobraževanja, so ob dnevu sporočili iz Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

"Zgodnje odkrivanje sladkorne bolezni v nosečnosti ter ozaveščanje sta izjemno pomembni. Pri tem imamo medicinske sestre pomembno vlogo, saj strukturirano izvajamo izobraževanja o zdravem življenjskem slogu, predvsem glede prehrane in rednega gibanja. Ozaveščanje mam in očetov pa ima dolgoročne pozitivne posledice na zdravje otrok," je poudarila predsednica sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinologiji pri Zbornici - Zvezi Jana Klavs. Nosečnice so po njenih navedbah zelo motivirane bolnice in so z ustreznim izobraževanjem kasneje v življenju dober promotor zdravega življenjskega sloga za celotno družino.

Akcije o ozaveščanju po vsej državi

Da bi ozavestili prebivalce o pomenu preprečevanja sladkorne bolezni, pravočasnem odkrivanju in zdravljenju bolezni, po svetu, tudi v Sloveniji, potekajo akcije. Tako bo ta teden med 9. in 13. uro v središču Ljubljane postavljena diabetes info točka z brezplačnimi meritvami sladkorja v krvi. Prav tako bodo delili strokovne publikacije Diabetes, ki zajema tako najpomembnejše teme preteklega leta kot prihajajoče novosti na področju zdravljenja in preprečevanja sladkorne bolezni.

Sladkorna bolezen je letos tudi tema družbeno odgovornega natečaja Plaktivat. Na natečaj je bilo tokrat prijavljeno rekordno število del (161) in prijaviteljev (101). Od tega jih je bilo 31 iz Slovenije ter kar 70 iz tujine, s čimer je projekt krepko prerasel lokalne okvire, so sporočili organizatorji. Strokovna komisija je nagradila mestni plakat z naslovom Sladka grožnja, katerega avtorji so Ciril Trček, Maruša Lekše, Zala Sajko iz agencije LunaTBWA. Zmagovalca natečaja bodo danes predstavili s pomočjo igralca Gojmirja Lešnjaka Gojca, od petka pa je predstavljen na TAM-TAM plakatnih mestih po vsej Sloveniji.

Študenti medicine bodo danes poslancem informativno merili krvni sladkor. Ob tem bodo poslanci in zaposleni v DZ ter predstavniki vlade lahko opravili še meritve krvnega tlaka in indeksa telesne mase. Merjenja se bosta med drugim udeležila podpredsednika DZ Primož Hainz in Matjaž Nemec.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fairplayy
15. 11. 2017 11.08
+2
povprečna ženska v vlogi taksista, ki otroke razvaža v šolo vrtec popoldan na izvenšolkse dejavnosti, vmes posedi na kavici in tortici res ni čuda da zboli za raznoraznimi boleznimi, ker se otroci več ne znajo dobiti na igrišču in tam zaigrati nogomet...Pa naj še kdo reče da so goriva draga...
ustup1d
14. 11. 2017 20.07
+1
na moške ste pa pozabili?
Starudin
14. 11. 2017 20.06
pingoc
14. 11. 2017 17.30
+0
no evo. kje ste zdej tisti lenuhi k ste pametoval da šport škoduje zdravju? mogoče prof. športniki, k dobijo poškodbe. kje ste kašnega rekreativca vidl k ma previsok pritisk, težo, sladkor v krvi, holesterol? lahko pokažem na tiste ki dejansko imajo veliko možnost tega - vsi lenuhi, k se sklicujete na ''premalo časa'', ''slabo vreme'', ''utrujenost'', ipd.
Mladen sir
14. 11. 2017 13.11
-1
Malo se bo naredila preiskava menjava medicinskega osebja da jih na leto ubijete 2.1 miljona ljudi pa vem po celem svetu,koliko pa pri nam?'Ubijate saj ne vedo kaj si piknejo v telo,ko vam ni da je človek živ daste smrtonostno inekcijo.
jesenvoyo
14. 11. 2017 10.32
+5
Kaj bo leta 2040 je težko napovedovati, najmanj pa spuščati v neke detajle. Vse drvi nekam v .....
Iluzionist
14. 11. 2017 10.25
+7
svetovna populacija bo takrat 15 milijard, v morju bo več plastike kot rib in ljudje, ki živijo v ekvatorialnem pasu bodo masovno migrirali v zmernejše klime
Nekdo tam
14. 11. 2017 09.08
+6
Jp...sladkorna se deli na dva tipa:1 tip je,ki jo dobiš v mladosti in ti odpove trebušna slinovka(avtoimunska bolezen,ki jo uniči virus ali bakterija),kot jo imam jaz in si potem odvisen od insulina,drugi tip je vec činoma starostna in še to povečini zaradi debelosti,saj insulin stežka prehaja v kri oz.v celice...Je pa res,da v starosti najbolj prizadene ženske....
simonaas
14. 11. 2017 09.13
-10
Ne nakladaj.Nehaj se z svinjarijo basat in začni se rekreirat pa neboš potreboval inzulina.
masaker1975
14. 11. 2017 11.51
+7
simonaas....ti pa nimaš tri čiste o sladkorni. Daj idi se malo informiraj pa potem nebuloze piši.
kombajn66
14. 11. 2017 08.46
+3
Samo ta roka ni niti najmanj ženska....a jej jej...novinarjem je pa res cist vseeno
bekson74
14. 11. 2017 08.44
+4
to je zgleda cilj farmacije, da bo na koncu vsak odvisen od njih.....
simonaas
14. 11. 2017 09.14
Komendator
14. 11. 2017 09.51
-1
Ja, v farmaciji te sploh ne vzamejo v službo, če ne podpišeš, da boš delal zgolj v škodo pacientov! Saj sta tako mislila, kajne?