Dokumenti, ki jih je razkrili raziskovalec na kalifornijski univerzi v San Franciscu in objavil v reviji JAMA Internal Medicine, razkrivajo, da je sladkorna industrija v 60. letih plačala znanstvenikom, da v svojih raziskavah omilijo povezavo med sladkorjem in boleznimi srca ter pripišejo večji vpliv nasičenim maščobam, piše New York Times. To pomeni, da je velika verjetnost, da je sladkorna industrija zadnjih 50 oblikovala raziskave o prehrani in boleznih srca ter tudi današnja prehranska priporočila.
Znanstvenikom plačali 50.000 ameriških dolarjev
Dokumenti razkrivajo, da je trgovsko združenje industrije sladkorja v ZDA (Sugar Association) trem znanstvenikom na Harvardu leta 1967 plačalo 50.000 ameriških dolarjev (44.500 evrov), da so opravili raziskavo o povezavi med sladkorjem, debelostjo in srčnimi boleznimi. Znanstveniki so v članku, ki so ga objavili v prestižni reviji New England Journal of Medicine, minimalizirali povezavo med sladkorjem in srčnimi boleznimi, hkrati pa večji pomen pripisali nasičenim maščobam.
Harvardski znanstveniki in vodilni v sladkorni industriji, o katerih govori poročilo, so sicer že pokojni. Eden od znanstvenikov, ki je bil plačan za raziskavo, je bil D. Mark Hegsted, je kasneje postal šef oddelka za prehrano na kmetijskem ministrstvu. Tam je leta 1977 sodeloval pri pripravi prehranskih smernic.
Sladkorna industrija se brani: 'Nismo bili zavezani k objavi virov financiranja'
Trgovsko združenje je v odzivu zapisalo, da je raziskava bila objavljena leta 1967, v času, ko znanstvene revije še niso bile zavezane k objavi virov financiranja. Ravija New England Journal of Medicine, kjer je bila raziskava objavljena, je šele leta 1984 začela razkrivati, kdo financira določene raziskave. Kljub temu pa so dodali, da bi morale biti raziskovalne aktivnosti bolj transparentne. Čeprav pravijo, da ne moremo zanikati, da so tudi kasnejše raziskave razkrile, da "sladkor nima edinstvene vloge pri srčnih boleznih."
"Če tovrstne ugotovitve objaviš v ugledni reviji, oblikuješ tudi celotno znanstevno razpravo," pa je prepričan Stanton Glantz, ki piše za revijo JAMA Internal Medicine. Razkritje je pomembno tudi zato, ker se še danes nadaljujejo razprave o škodljivosti sladkorja in nasičenih maščob. Desetletja je namreč zdravstvena industrija Američane spodbujala, da zmanjšajo vnos maščob, kar je pomenilo uživanje nemastne hrane, a hkrati hrane, ki vsebuje veliko sladkorja. Nekateri strokovnjaki zdaj menijo, da je tovrsten način prehranjevanja kriv za razsešnost epidemije debelosti v ZDA.
Vpliv velikih korporacij na raziskave
Čeprav je od raziskave minilo skoraj 50 let, pa tudi novejša poročila kažejo, kako velike korporacije lahko vplivajo na raziskave. Lani je prav tako New York Times objavil, da je Coca-Cola, ki je največji svetovni proizvajalec sladkih pijač, namenila milijone dolarjev za financiranje raziskav, ki bi pokazale, da ni povezave med sladkimi pijačami in debelostjo.
Associated Press pa je razkril, da proizvajalci bonbonov financirajo študije, ki bi razkrile, da otroci, ki uživajo bonbone, tehtajo manj kot pa tisti, ki jih ne uživajo, še piše New York Times.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.