V ameriški kardiološki reviji American Journal of Cardiology so znanstveniki objavili raziskavo, v kateri so 24 ur opazovali bolnike s kroničnimi boleznimi, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen in visok holesterol. V raziskavi je sodelovalo 191 bolnikov s povprečno starostjo 69 let. Merili so jim srčni utrip, razdelili pa so jih tudi v dve skupini glede na lastnike in nelastnike domačih živali.
Blagodejni učinek živali
Rezultati so pokazali, da se je srčni utrip bolj spreminjal pri tistih bolnikih, ki so imeli domače živali. To pomeni, da se je lastnikom domačih živali srčni utrip bolje prilagajal različnim situacijam, ki bi lahko vplivale na telo (na primer na hitrost srčnega utripa v stresnih situacijah).
Zaenkrat še ni znano, zakaj je prišlo do razlik med obema skupinama. Judith Siegel z losangeleške univerze UCLA School of Public Health, ki ni sodelovala pri raziskavi, je povedala, da domače živali lahko zmanjšujejo stres. "Predvidevam, da živali ljudem nudijo nekakšno družbeno podporo, zaradi česar so manj pod stresom, prav tako pa lahko zadovoljijo nekaj potreb po prijateljstvu." Dodala je še, da pretekle raziskave niso imele doslednih rezultatov.
Japonski znanstveniki, ki so opravili omenjeno raziskavo, opozarjajo, da so bolnike spremljali le en dan in da je pri nadaljnjih raziskavah treba upoštevati tudi druge dejavnike, kot so na primer morebitne razlike med različnimi vrstami živali.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.