Mislite, da si z dopustom napolnite baterije? Pomislite še enkrat. Na dopustu pričakujete sprostitev, a vaše telo ima na spremembo rutine lahko tudi negativno reakcijo, poroča Daily Mail.
Tako denimo lahko potovanje z letalom povzroči zobobol, ki ga pred vzletom še niste čutili. Ustni kirurg Luke Cascarini je razložil, da zaradi spremembe v višini v globokih plombah ostanejo ujeti zračni žepki. Ti se lahko nabirajo tudi na območjih, kjer zob razpada. Ti žepki ustvarjajo večji pritisk kot na tleh in tako nas začne boleti zob. Bolečina sicer lahko izgine že nekaj ur po pristanku, a po drugi strani se nam lahko zgodi tudi, da bomo na dopustu morali iskati zobozdravnika. Zato je priporočljivo, da se na kontrolo odpravimo še pred dopustom.
Letenje lahko povzroči tudi zaprtost. Leti, ki trajajo več ur, lahko upočasnijo presnovo in ta sprememba v kombinaciji z morebitno dehidracijo na letalu lahko vodi v zaprtost, pravi zdravnik Charles Murray.
Zakaj takoj, ko pridete na dopust, zbolite?
Nekateri imajo nesrečo in se jim zgodi, da že prvi dan dopusta zbolijo. Pa gre res le za nesrečo? Danski raziskovalci so ugotovili, da od 30 oseb približno ena zboli takoj, ko neha delati in se skuša sprostiti. To naj bi se zgodilo zato, ker naše telo v službi neprestano proizvaja stresne hormone, kot je denimo adrenalin, ki lahko pomagajo pri boju z infekcijami. A ko se sprostimo, te obrambe ni več in zbolimo. Zdravnik Matthew Buckland je pojasnil, da je tudi potovanje samo po sebi lahko zelo stresno in tako se nekateri na poti počutijo povsem normalno, ko pridemo na počitniško destinacijo pa se naše telo končno sprosti in zato zbolimo že prvi dan.
Mogoče mislite tudi, da vam počitnice pomagajo pri boju z glavoboli, a v resnici vam lahko sprožijo migreno. Visok zračni tlak lahko negativno vpliva na del možganov, ki deluje kot naravni termostat, je razložil zdravnik Andy Dowson. Migrena se lahko pojavi tudi kot posledica t. i. potovalne slabosti, zato je najbolje, da se med potovanjem usedete na najbolj stabilni del letala (ob krilu), na sredino ladje ali pa na sprednji sedež avtomobila. Pomaga tudi, da med potovanjem mižite, saj je potovalna slabost povezana tudi s tem, da se vizualne informacije tepejo z ravnotežnimi centri.
Seveda pa ima dopust tudi številne pozitivne učinke, a številne študije so pokazale, da ob vrnitvi domov pozitivni učinki izginejo že v manj kot tednu dni. Eden od treh počitnikarjev pravi, da ga že sama misel na to, da se bo vrnil v službo, razžalosti. Strokovnjaki počitnikarjem svetujejo, da si po dopustu privoščijo še dan za okrevanje. To pomeni, da se ob vrnitvi domov ne preverjamo takoj službene elektronske pošte. Je pa priporočljivo, da takoj razpakiramo kovček. Ni hujšega kot na pol razpakiran kovček v kotu sobe, ki nas spominja, da se je naš dopust končal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.