Fitnesa ne smemo enačiti zgolj z nekim 'umetnim' prostorom, kjer ljudje vadijo, pač pa ga moramo dojeti širše. Predstavlja stanje telesne pripravljenosti posameznika, torej lahko govorimo o posameznikovem fitnesu ali kondiciji, pravi profesor športne vzgoje in trener fitnesa Gregor Jenko.
Vsi imamo fizična telesa, za katera smo odgovorni sami in ta so narejena za gibanje. V nasprotnem primeru se moramo soočiti z neprijetnimi posledicami, ki so povezane s slabšo kvaliteto življenja in posledično tudi z zdravjem, pojasnjuje. "Dandanes se nam za preživetje praktično ni potrebno več gibati, saj živimo v tehnološko razviti dobi. Včasih, ne tako dolgo nazaj, je bilo to popolnoma drugače. Ljudje so opravljali več fizičnih del (kmetje, rudarji, ...), niso toliko sedeli, itd. Gibanje je bilo integralni člen njihovega vsakdana. Danes je vse drugače, telesa pa so ostala enaka. Torej naj nam gibanje ne predstavlja le poti do shujšanja, ampak predvsem pot do zdravja in boljšega počutja," pravi Jenko.
Moška in ženska telesa se po njegovih besedah ne razlikujejo v takšni meri, da bi potrebovali posebna načrtovanja vadb, ki bi se drastično razlikovala. "Za posameznikov nivo fitnesa je najboljša raznovrstna vadba, kar pomeni tako vadbo z lastno telesno težo (npr. sklece, počepi, tek, ..), kot z dodatnimi bremeni in pripomočki. Vadba naj bi potekala tako v naravi kot v zaprtih prostorih, odvisno od nekaterih dejavnikov (klimatski, prostorski-oprema ,…). Vedno se jo da prilagoditi posameznikovim željam, potrebam in drugim razmeram," še pravi. In ob tem razbije mit o ženskah in utežeh: "Zakaj pa ne, saj tudi ženska telesa potrebujejo neko obremenitev, da se zgodijo tisti prilagoditveni procesi v telesu, ki pripeljejo do želenih stanj (npr. oblikovanje telesa,..). In, prosim, brez bojazni, da bi postale preveč mišičaste, saj za to enostavno nimate potrebnih predispozicij, predvsem hormonskih (nizek nivo testosterona, ...)."
'Z vadbo si lahko telo pozdravite ali uničite'
Ne glede na naše vadbene cilje sta ogrevanje in ohlajanje integralna dela vsake vadbe, opozarja Jenko. Pri ogrevanju telo postopoma pripravimo na vse večje obremenitve in zahteve, ki sledijo na glavnem vadbenem delu, pri ohlajanju pa poskrbimo pretežno za hitrejšo telesno regeneracijo. Raztezanje naj bo bolj dinamične narave, umestimo ga predvsem v ogrevalni del vadbe in ne ohlajevalni, kjer naj prevladuje bolj nizko-intenzivna vadba (počasen tek, hoja, …).
Preden sploh pomislimo na dodatne obremenitve, moramo najprej obvladati gibanja/vaje z lastno telesno težo. "Poleg tega je vadba z lastno telesno težo primernejša, kadar iščemo vzporednice za učinkovitejše gibanje v življenju nasploh. Nudi nam večji prenos učinkovitosti kot vadba na nekih mehanskih napravah, vendar je sama kvaliteta izvedbe vaj veliko bolj zahtevna. To pomeni, da če je kvaliteta izvedbe vaj (počep, izpadni korak, ...) slaba, lahko to doprinese tudi k bolečinam, poškodbam, hitrejšim obrabam nekaterih tkiv in počasnejšemu vadbenemu napredku," še pravi Jenko.
Najpogostejše napake začetnikov so po njegovih besedah neupoštevanje vadbenega kodeksa, ki je napisan za naše dobro, precenjevanje lastnih sposobnosti in zmogljivosti, neizkušenost ter slabo znanje izvajanja vaj. "Poškodbe in bolečine, do katerih lahko privede slabo organizirana in izvedena vadba, so lahko zelo hude (natrgane mišice, obraba sklepnih hrustancev, poškodbe vezi,…). Z drugimi besedami: z vadbo si lahko telo pozdravite ali uničite. Sam sem že imel primere, ko si je vadeči z neprimernim izvajanjem vaje pridelal bolečine (kolena, rama, hrbtenica, ...), potem pa sva skupaj z istimi vajami, le drugače izvedenimi, te bolečine odpravila."
'Kaj smo dosegli, če shujšamo nekaj kilogramov, zraven pa smo pridelali še vnetje tetiv ali bolečine v kolenu?
Vadba skupaj z usposobljenim trenerjem je vsekakor v pomoč pri doseganju želenih rezultatov, še pravi Jenko. Če je primerno sestavljena in izvedena, bodo rezultati seveda hitreje vidni, sami učinki vadbe pa na drugi strani ne bodo načenjali zdravja. "Na primer, da se odločite za neko vadbo (kalistenika, bootcamp, aerobika, uporaba uteži ...), s pomočjo katere naj bi lažje dosegli želene cilje (zmanjšati delež maščobne mase, ...). Poleg, sicer pohvalne odločitve, da se začnemo gibati, je pomembno tudi, kako se bomo gibali. Tukaj mislim pretežno na varnost, nadzor nad gibanjem in kvaliteto izvajanja vaj na splošno. Kaj smo namreč dosegli, če shujšamo nekaj kilogramov, zraven pa smo pridelali še vnetje tetiv ali bolečine v kolenu? Ali pa kaj smo dosegli, če pridobimo nekaj mišic, sočasno pa še slabo držo?"
Funkcija trenerja je med drugim tudi, da vas testira in oceni vaše sposobnosti in zmogljivosti ter na podlagi tega sestavi smiselni vadbeni program, ki bi moral biti popolnoma individualiziran, saj niti dve osebi nimata enakih predispozicij, ciljev, pomanjkljivosti in sposobnosti, pojasnjuje Jenko. "Pomembna je torej kvaliteta dela. Verjetno si želimo izboljšati držo, odpraviti bolečine, povečati jakost, zmanjšati maščobne obloge, in to ne na račun ena druge, ampak vzajemno. Dober, usposobljen trener vam je tukaj lahko primer visoke dodane vrednosti."
Kako naj konkretno poteka trening v fitnesu, pa si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.