FIT 24UR

Strokovnjak: Z vadbo si lahko telo pozdravite ali uničite

Ljubljana, 17. 03. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
6

Poleg - sicer pohvalne - odločitve, da se začnemo gibati, je pomembno tudi, kako se bomo gibali, opozarja trener fitnesa in profesor športne vzgoje Gregor Jenko. "Tukaj mislim pretežno na varnost, nadzor nad gibanjem in kvaliteto izvajanja vaj na splošno. Kaj smo namreč dosegli, če shujšamo nekaj kilogramov, zraven pa smo pridelali še vnetje tetiv ali bolečine v kolenu?"

Fitnesa ne smemo enačiti zgolj z nekim 'umetnim' prostorom, kjer ljudje vadijo, pač pa ga moramo dojeti širše. Predstavlja stanje telesne pripravljenosti posameznika, torej lahko govorimo o posameznikovem fitnesu ali kondiciji, pravi profesor športne vzgoje in trener fitnesa Gregor Jenko.

Gibanje bi moralo biti del našega vsakdana. Zato ne razmišljajmo le, kako priti do želenega izgleda, ampak predvsem, kako (p)ostati zdrav in dobro telesno pripravljen, izgled pa bo sledil z roko v roki. Gregor Jenko

Vsi imamo fizična telesa, za katera smo odgovorni sami in ta so narejena za gibanje. V nasprotnem primeru se moramo soočiti z neprijetnimi posledicami, ki so povezane s slabšo kvaliteto življenja in posledično tudi z zdravjem, pojasnjuje. "Dandanes se nam za preživetje praktično ni potrebno več gibati, saj živimo v tehnološko razviti dobi. Včasih, ne tako dolgo nazaj, je bilo to popolnoma drugače. Ljudje so opravljali več fizičnih del (kmetje, rudarji, ...), niso toliko sedeli, itd. Gibanje je bilo integralni člen njihovega vsakdana. Danes je vse drugače, telesa pa so ostala enaka. Torej naj nam gibanje ne predstavlja le poti do shujšanja, ampak predvsem pot do zdravja in boljšega počutja," pravi Jenko.

Gregor Jenko
Gregor Jenko FOTO: osebni arhiv

Moška in ženska telesa se po njegovih besedah ne razlikujejo v takšni meri, da bi potrebovali posebna načrtovanja vadb, ki bi se drastično razlikovala. "Za posameznikov nivo fitnesa je najboljša raznovrstna vadba, kar pomeni tako vadbo z lastno telesno težo (npr. sklece, počepi, tek, ..), kot z dodatnimi bremeni in pripomočki. Vadba naj bi potekala tako v naravi kot v zaprtih prostorih, odvisno od nekaterih dejavnikov (klimatski, prostorski-oprema ,…). Vedno se jo da prilagoditi posameznikovim željam, potrebam in drugim razmeram," še pravi. In ob tem razbije mit o ženskah in utežeh: "Zakaj pa ne, saj tudi ženska telesa potrebujejo neko obremenitev, da se zgodijo tisti prilagoditveni procesi v telesu, ki pripeljejo do želenih stanj (npr. oblikovanje telesa,..). In, prosim, brez bojazni, da bi postale preveč mišičaste, saj za to enostavno nimate potrebnih predispozicij, predvsem hormonskih (nizek nivo testosterona, ...)."

'Z vadbo si lahko telo pozdravite ali uničite'

Ne glede na naše vadbene cilje sta ogrevanje in ohlajanje integralna dela vsake vadbe, opozarja Jenko. Pri ogrevanju telo postopoma pripravimo na vse večje obremenitve in zahteve, ki sledijo na glavnem vadbenem delu, pri ohlajanju pa poskrbimo pretežno za hitrejšo telesno regeneracijo. Raztezanje naj bo bolj dinamične narave, umestimo ga predvsem v ogrevalni del vadbe in ne ohlajevalni, kjer naj prevladuje bolj nizko-intenzivna vadba (počasen tek, hoja, …).

Glede prehrane Jenko svetuje: Ne komplicirajte! Konzumirajte pretežno nepredelano hrano, tisto, ki jo imate radi, in vam gre rada po grlu. Zelo pomembna je rednost uživanja obrokov, da telo ne dela t.i. zalog in ne upočasnjuje metabolizma. Načeloma je najpomembnejši obrok po vadbi, ko v telesu poteka pospešena regeneracija in nadomeščanje porabljenih snovi. Neposredno pred vadbo pa ni priporočljivo uživati hrane, vsaj ne v večjih količinah.

Preden sploh pomislimo na dodatne obremenitve, moramo najprej obvladati gibanja/vaje z lastno telesno težo. "Poleg tega je vadba z lastno telesno težo primernejša, kadar iščemo vzporednice za učinkovitejše gibanje v življenju nasploh. Nudi nam večji prenos učinkovitosti kot vadba na nekih mehanskih napravah, vendar je sama kvaliteta izvedbe vaj veliko bolj zahtevna. To pomeni, da če je kvaliteta izvedbe vaj (počep, izpadni korak, ...) slaba, lahko to doprinese tudi k bolečinam, poškodbam, hitrejšim obrabam nekaterih tkiv in počasnejšemu vadbenemu napredku," še pravi Jenko.

Najpogostejše napake začetnikov so po njegovih besedah neupoštevanje vadbenega kodeksa, ki je napisan za naše dobro, precenjevanje lastnih sposobnosti in zmogljivosti, neizkušenost ter slabo znanje izvajanja vaj. "Poškodbe in bolečine, do katerih lahko privede slabo organizirana in izvedena vadba, so lahko zelo hude (natrgane mišice, obraba sklepnih hrustancev, poškodbe vezi,…). Z drugimi besedami: z vadbo si lahko telo pozdravite ali uničite. Sam sem že imel primere, ko si je vadeči z neprimernim izvajanjem vaje pridelal bolečine (kolena, rama, hrbtenica, ...), potem pa sva skupaj z istimi vajami, le drugače izvedenimi, te bolečine odpravila."

poškodba na fitnesu
poškodba na fitnesu FOTO: Thinkstock

'Kaj smo dosegli, če shujšamo nekaj kilogramov, zraven pa smo pridelali še vnetje tetiv ali bolečine v kolenu?

Vadba skupaj z usposobljenim trenerjem je vsekakor v pomoč pri doseganju želenih rezultatov, še pravi Jenko. Če je primerno sestavljena in izvedena, bodo rezultati seveda hitreje vidni, sami učinki vadbe pa na drugi strani ne bodo načenjali zdravja. "Na primer, da se odločite za neko vadbo (kalistenika, bootcamp, aerobika, uporaba uteži ...), s pomočjo katere naj bi lažje dosegli želene cilje (zmanjšati delež maščobne mase, ...). Poleg, sicer pohvalne odločitve, da se začnemo gibati, je pomembno tudi, kako se bomo gibali. Tukaj mislim pretežno na varnost, nadzor nad gibanjem in kvaliteto izvajanja vaj na splošno. Kaj smo namreč dosegli, če shujšamo nekaj kilogramov, zraven pa smo pridelali še vnetje tetiv ali bolečine v kolenu? Ali pa kaj smo dosegli, če pridobimo nekaj mišic, sočasno pa še slabo držo?"

Funkcija trenerja je med drugim tudi, da vas testira in oceni vaše sposobnosti in zmogljivosti ter na podlagi tega sestavi smiselni vadbeni program, ki bi moral biti popolnoma individualiziran, saj niti dve osebi nimata enakih predispozicij, ciljev, pomanjkljivosti in sposobnosti, pojasnjuje Jenko. "Pomembna je torej kvaliteta dela. Verjetno si želimo izboljšati držo, odpraviti bolečine, povečati jakost, zmanjšati maščobne obloge, in to ne na račun ena druge, ampak vzajemno. Dober, usposobljen trener vam je tukaj lahko primer visoke dodane vrednosti."

Kako naj konkretno poteka trening v fitnesu, pa si lahko preberete tukaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kam_to_pelje
18. 03. 2016 13.10
+0
Dobr. To da je šport en velik biznis, mi je jasno. Ampak tole je pa res mal preveč tečno. Torej boste mediji sedaj poskušali slovenski narod navlečt čimbolj na neke organizirane vadbe, samo zato da se ta posel še malo bolj poveča v trgovinah s športno opremo ter posameznih fitnesih telovadnicah... Fino je da se k športu vzpodbuja resnično čim večjo količino ljudi. Toda še bolj pomembno je ljudi naučiti zdravega načina življenja. Torej izogibanje stresu, pravilna prehrana in gibanje v naravi. To pa bi morali začet že zelo zgodaj . Recimo v osnovni šoli. Kjer je v kar lepem številu šol vodilnim prioriteta ,da so s hrano zadovoljni otroc, i so vedno bolj razvajeni in posledično neodgovorni starši. Saj pohane perutničke, razne pečene klobase, pizze, bureki (junk food) nikakor ne sodi na jedilnike šolskih malic in kosil. Ob tem pa resnično primankuje brezmesnih jedi, ki so veliko bolj prijazne našemu telesu in tudi ob pravilni sestavi jedilnika zadostijo celodnevnim potrebam po vitaminih, mineralih in beljakovinah. Prav tako pa so ob pravilni pripravi tudi veliko bolj okusne kot mesne. Potem pa tu nastopi tudi športna vzgoja,ki sicer nekako poteka kar vredu v naših šolah. v prostem času pa ker so starši prezasedeni s svojimi opravki. Se otroci dobesedno svaljkajo pred televizorji ali račualniškimi napravicami. Igre na prostem v bistvu ni več zaslediti. Potrebno bo tudi strše mal vspodbuditi, k raziskovanje v gozdove in gibanje na svvežem zraku.
kraljicavesolja
17. 03. 2016 11.12
-8
Prve proteinske šejke je začel delat eden in edini Bruce Lee, glavna sestavina je bla pa rdeča pesa.
mafija leva drogeraška
17. 03. 2016 10.24
-6
prav tečni ste že s temi fitnesi, vsepovsod že folk teži s tem sranjem. yutube, fb, mediji, ... kaj je to neka bedna modna muha spet, te zdolgočasneže proteinske anabolične bi jaz vse v šumo nagnal in naj čistijo posledice žleda, da bo kaj koristnega od njih. tam se naj grejo fitnes, še na svežem zraku bodo in pa zastonj, ne pa neko sprehajanje po tistih švicarnah nesnažnih.
audiirs4
17. 03. 2016 10.13
-5
Pri prejšnjem članku me je zmotlo to, da ste napisali, da so proteini samo navadna sirutka...Ste se vprašali, kaj vse je zmešano tu zravne? od aminoklislin do kreatina potem pa še raznorazni aspartami, ki niso zdravi za človeka.
audiirs4
17. 03. 2016 10.15
-4
In še to ta sirotka je čisti nateg, sam sem dosegal iste rezultate z praški ali brez.
Desnica boli
20. 08. 2016 09.58
+6
Lahko naložiš sliko tvoje "sirotke", ker imam občutek, da so ti prodali nekaj drugega? :D Pa še eno razočaranje zate: Lila krave ne obstajajo. Drugič pa kupuj sirotko direktno od kmeta :D