Tiskovni predstavnik britanske Agencije za varovanje zdravja pravi, da bi morala biti izpostavljenost tej zdravju škodljivi kovini ne glede na vsa priporočila minimalna. Svinec so v Veliki Britaniji z zakonom prepovedali v barvah in bencinu, vendar je v okolju še vedno prisoten.
S študijo, ki so jo zasnovali na bristolskem centru za zdravje otrok in mladine, so hoteli ugotoviti, ali svinec vpliva na vedenje in intelektualni razvoj otrok. Raziskovalci so vzeli vzorce krvi 582 otrok, starih 30 mesecev. Že takrat je imelo 27 odstotkov otrok v krvi več kot pet mikrogramov svinca na deciliter.
Varna količina svinca v krvi naj bi bila deset mikrogramov na deciliter krvi, kot je leta 1991 določil ameriški center za preprečevanje in nadzor bolezni. Pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) ocenjujejo, da ima kar polovica mestnih otrok po svetu, mlajših od pet let, v krvi več kot deset mikrogramov svinca.
Bristolski raziskovalci so redno spremljali napredek otrok in nato ocenili njihov akademski napredek ter vzorce vedenja, ko so dopolnili sedem ali osem let.
Ugotovili so, da ima ravno količina svinca v krvi pri 30 mesecih starosti pomembno vlogo. Odkrili so povezavo med svincem in uspehom v šoli, vedenjem v družbi in hiperaktivnostjo.
Čeprav je imela le tretjina otrok, udeleženih v študiji, v krvi pol toliko svinca, kot naj bi bilo še varno, vodilni raziskovalec, profesor Alan Emond pravi, da so rezultati skrb vzbujajoči. Poudarja, da je količina svinca v telesu eden mnogih dejavnikov, ki vplivajo tudi na izobrazbo. “To nas je opomnilo, da so okoljski dejavniki pomembni,“ je povedal. Emond tudi meni, da bi morali pediatri temu posvečati več pozornosti. Otroke, ki imajo vedenjske težave, bi morali dati na preiskave krvi, da bi ugotovili, če je vzrok zanje morda ravno svinec.
Več o škodljivosti svinca si lahko preberete na Bibaleze.si.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.