Znanstveniki Univerze v Kopenhagenu so v zadnji raziskavi, ki jo je objavila revija American Journal of Clinical Nutrition, ugotovili, da uživanje sira dobro vpliva na srce. V raziskavo so vključili 139 odraslih, ki so morali 12 tednov uživati sir. Tretjina udeležencev je vsak dan pojedla 80 gramov navadnega sira z visoko vsebnostjo maščob, ena tretjina je uživala 80 gramov sira z nizko vsebnostjo maščob, tretja skupina udeležencev pa ni smela uživati sira, namesto tega so jim naročili, naj vsak dan zaužijejo dve rezini kruha z marmelado (90 gramov).
Raziskovalci so presenečeno ugotovili, da se pri skupini, ki je jedla polnomastni sir, nivo slabega LDL holesterola, obseg pasu in krvni tlak niso spremenili. Nasprotno, njihovo zdravje se je celo izboljšalo. Ugotovili so namreč, da se ji je zvišal t.i. "dobri" HDL holesterol v krvi.
Znanstveniki so zaključili, da vključevanje sira v zdravo prehrano lahko pomaga ščititi proti srčno-žilnimi in presnovnimi boleznimi, saj sir zviša nivo "dobrega" holesterola.
Holesterol je pomemben sestavni del vseh celičnih membran, sodeluje pri tvorbi nekaterih hormonov in vitamina D, zato ga naše telo nujno potrebuje. Ker v vodi ni topen, se holesterol po krvi prenaša vezan z beljakovinami v delcih, ki jih imenujemo lipoproteini. HDL so lipoproteini velike gostote in odstranjujejo holesterol iz žilne stene. Zato ga imenujemo tudi dobri oziroma varovalni holesterol. Na drugi strani pa lipoproteini majhne gostote (LDL) svoj holesterolni tovor odlagajo v žilno steno in jo s tem ožijo, zato mu pravijo tudi slabi holesterol.
Še en dober razlog za uživanje sira so nedavno odkrili tudi japonski znanstveniki. Ti so namreč v svoji raziskavi ugotovili, da sir preprečuje nabiranje maščob v jetrih.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.