
Če je zaradi slabega šefa vaša služba peklenska, vi pa se iz dneva v dan počutite slabše, to lahko vodi v resne zdravstvene težave. Slabi šefi pridejo v različnih oblikah. Nekateri so izredno kritični in se vtikajo v vsako malenkost, drugi pa so preprosto nesposobni. Potem so tu šefi, ki odgovornost za težave prelagajo na druge, lastne krivde pa nikoli ne priznajo. Ne pozabimo še na šefe, ki hitro vzkipijo ter vpijejo in preklinjajo. In še bi lahko naštevali. Učinek takšnih šefov je negativen vpliv na zdravje.
Slabega šefa je s fizičnimi in psihičnimi težavami delavcev povezalo tudi več raziskav. Jonathan D. Quick s Harvardske šole za medicino je za Washington post dejal, da gre za davek, ki ga slabo vodstvo terja postopoma. Pravi, da so slabi šefi povezani z večjo možnostjo za srčni infarkt pri delavcih. Kronični stres, ki se pojavi zaradi vsakodnevnega soočanja s slabim šefom, pa lahko vodi v težave z visokim krvnim tlakom, težave s spanjem in tudi tesnobo. Delavci, ki imajo slabo vodstvo, prav tako pogosteje kadijo, popijejo preveč alkohola in se prenajedajo, pravi Quick.
Leta 2009 je bila v strokovni reviji Occupational & Environmental Medicine objavljena študija, v kateri so analizirali podatke 3122 moških, da bi videli, kako njihov šef vliva na njihovo zdravje. Kot dobre so moški opisovali šefe, ki so bili obzirni, ki so dali povratne informacije in imeli primeren nadzor nad delavci. Takšni moški so imeli 20 odstotkov manj možnosti, da se v naslednjih desetih letih pri njih razvije bolezen srca, kot tisti, ki so svoje šefe opisali kot slabe. Prav tako so moški, ki so imeli slabe šefe, pogosteje kadili in manj telovadili. Manjša raziskava, ki je bila leta 2003 prav tako objavljena v reviji Occupational & Environmental Medicine, pa je pokazala, da je krvni tlak bistveno višji pri tistih, ki delajo za slabe šefe.

E. Kevin Kelloway, eden vodilnih raziskovalcev vpliva slabega vodstva na podrejene, pravi, da ljudje, ki imajo slabe šefe, situacijo pogosto opisujejo kot peklensko. "Že ko vstanejo, jih je strah iti v službo," je povedal. Dihanje se pospeši, srce hitreje bije, kot da bi se telo pripravljalo na akcijo. Podobno, kot če bi bežali pred tigrom. A ko se ta stresni odziv nadaljuje predolgo, ima to lahko vpliv na telo in tveganje za kronične bolezni se poveča. "Ko vas lovi tiger, je primerno, da bežite. A pred svojim šefom ne morete ubežati," je dodal. Razen seveda, če zamenjate službo, kar je tudi glavni nasvet raziskovalcev.
Slabi šefi imajo ljubljenčke in vnašajo razkol med delavce
Kaj pa, če službe ne moremo kar tako zamenjati? Psihoterapevt Richard O’Connor je za Washington post dejal, da si lahko stres na delovnem mestu lajšamo tudi tako, da se pogovarjamo s sodelavci, ki jim zaupamo. "Če na delovnem mestu nekomu zaupate, se z njim pogovorite in mogoče vas bo potolažilo, če vam bodo dejali, da imajo sami tudi podobne težave s šefom," je dejal O’Connor.
Dodal pa je, da slabi šefi delujejo tudi tako, da skušajo ustvariti razkol med delavci. "Imajo svoje ljubljenčke in tako ustvarijo mrežo obveščevalcev. Nihče nikomur več ne zaupa in posamezni delavci se počutijo še bolj osamljene. Čutijo, da je nekaj narobe z njimi, saj je videti, kot da se ostali prav lepo razumejo s šefom," pravi O’Connor.
Psiholog Larney R. Gump pa je povedal, da je danes že nekaj običajnega, da si ljudje zaradi težav s šefom poiščejo zdravstveno pomoč. Pridejo nesrečni, depresivni, imajo težave s tesnobo, opisuje Gump. "Ko se pogovarjajo, ugotovijo, da so za te težave krivi tudi njihovi šefi. Imajo šefe, ki so nesramni in izkoriščevalski, ali pa šefe, ki so neučinkoviti in pasivni," je povedal Gump.
Kakšen pa je vaš šef?
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.