Nevrokirurg, ki si je leta 2008 zagotovil svetovno slavo, potem ko je z elektrostimulacijo iz globoke kome prebudil 20-letnico, ki je po prometni nesreči vegetirala kar dve leti, napoveduje revolucionarne dosežke v medicini. Prepričan je, da trenutek, ko bodo kirurgi sposobni transplantirati glavo, ni več daleč in da bo to zagotovo njemu prvemu uspelo.
Sergio Canavero je nevrokirurg, ki se ga je prijel vzdevek Frankenstein. Za italijansko revijo Oggi je spregovoril o tem, kako zelo blizu so prvi presaditvi glave in komu bi takšna revolucionarna metoda koristila. "Pripravljen sem na prvo transplantacijo glave moškega," je razkril na začetku pogovora, v katerem Canavero razlaga, da je takšna operacija tehnično že povsem izvedljiva, v naslednjih nekaj letih pa bo postala medicinska realnost.
Canavero dela v bolnišnici v Torinu. Za revijo je dejal, da tehničnih ovir za presaditev praktično ni več, saj je s pomočjo bioinženiringa mogoče združiti hrbtenjači dveh različnih oseb. Pojasnil je, da bi celotna operacija potekala v globoki hipotermiji (telo ohladijo na 15 stopinj Celzija), da bi bili možgani čim bolj zaščiteni, hrbtenjačo pa bi prerezali z zelo ostrim skalpelom, da bi rez povzročil čim manj poškodb hrbtenjače.
In kdo so primerni kandidati za presaditev glave?
Predvsem pacienti, ki bolehajo za hudo obliko nevromišičnih obolenj ter tetraplegiki. Darovalci pa bi bile lahko na primer osebe, ki so umrle zaradi srčne kapi in imajo zdrave možgane.
Seveda je Canaverov veliki načrt tarča številnih kritik, ki mu očitajo neetično ravnanje. Canavero se na njihove kritike ne ozira. Prepričan je, da bi poseg pomagal marsikomu, ki dneve preživlja v neznosnih bolečinah, kar je zanj dovolj velik razlog, da nadaljuje projekt.
KOMENTARJI (233)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.