Poročali smo že, da so v Italiji na Goriškem odkrili prvi primer okužbe z virusom Zahodnega Nila. Bolnik se trenutno zdravi v tržaški bolnišnici. Kot so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), so že vzpostavili stik z italijanskimi pristojnimi oblastmi, odgovora oz. potrditve primera okužbe pa še nimajo. Tudi informacij o tem, kje se je bolnik okužil – ali v Italiji ali na potovanju –, še nimajo. Zagotavljajo pa, da bodo ta podatek pridobili, a šele ko bo objavljen na mreži za obveščanje med državami članicami EU (EWRS). Tega primera v mreži za zdaj niso objavili.
Za Slovenijo podatek o okužbi na italijanskih tleh pomeni samo to, da se virus zaradi ugodnih temperatur širi, pojasnjujejo na IVZ in dodajajo, da možnost širjenja v Slovenijo obstaja in le vprašanje časa je, kdaj se bo pojavil prvi primer okužbe tudi v Sloveniji.
Na IVZ pojasnjujejo še, da se posebnih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa ne izvaja. Kot smo že poročali, Zavod za transfuzijsko medicino že ves čas izvaja preventivne ukrepe, tako da zavrača vsakega krvodajalca, ki je v zadnjih 28 dneh bival na območju, kjer je prisotna vročica Zahodnega Nila. Obstaja namreč možnost, da se virus prenese prek krvi. Na IVZ ponavljajo, da je edina preventiva preprečevanje pikov komarjev, in sicer z zmanjšanjem števila komarjev – z odstranjevanjem posod in predmetov s stoječo vodo – ter osebno zaščito pred piki.
Večina okužb poteka asimptomatsko, posebnega zdravljenja ni, še pojasnjujejo na IVZ. Pri tistih, pri katerih se razvije vročinska bolezen, ta običajno mine sama po sebi. Bolniki si simptome bolezni olajšajo z jemanjem zdravil proti vročini. Nevroinvazivne oblike okužb, kot so meningitis, encefalitis, meningoencefalitis, pa zahtevajo oskrbo v bolnišnici in podporo življenjskih funkcij.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.