"V korist stanovalcev in zaradi ugotovljenega večjega števila zdravstvenih težav smo se na podlagi priporočil Nijz - Epidemiološke službe odločili za izdajo naslednjega navodila: do preklica velja prepoved obiskov," piše na spletni strani Doma starejših Črnomelj.
Direktorica doma Valerija Lekić Poljšak je pojasnila, da je med 11. in 13. marcem zbolelo 12 stanovalcev in posumili so na gripo. Od 13. marca je na dan v povprečju zbolelo osem oseb, danes se je poslabšalo zdravstveno stanje še enega stanovalca. Trenutno je 49 obolelih, v bolniškem staležu je tudi pet zaposlenih s sumom gripe. Okoli 85 odstotkov njihovih stanovalcev je sicer cepljenih proti gripi in zboleli so tudi tisti, ki so bili cepljeni.
Nekaj so jih po pregledu zdravnice napotili v novomeško bolnišnico in obvestili epidemiološko službo. Zapleti, ki so se pojavili pri hospitaliziranih, so akutne dihalne stiske in akutne respiratorne odpovedi, kar so poleg pljučnice tudi najpogostejši zapleti, ki se lahko pojavijo zaradi gripe pri starejših, je sporočila Lekić Poljšakova.
16. marca je epidemiologinja preverila izvajanje ukrepov, ki so jih v domu začeli izvajati že prejšnji teden in izdala druga priporočila. Med priporočili o prepovedi obiskov so pričeli tudi zdraviti in izvajati preventivo proti gripi, ko so nabavili zdravila za vse stanovalce in zaposlene, ki so hoteli. 16. marca popoldan so jih epidemiologi obvestili, da je gripa potrjena pri sedmih stanovalcih.
V novomeški bolnišnici so povedali, da so 12. marca sprejeli dva stanovalca črnomaljskega doma. Pri enem so potrdili gripo, ena oseba je umrla po pljučnici, vendar ni znano, ali je bila okužena z virusom influence. 13. marca so k njim napotili pet oseb, štiri so sprejeli, med njimi so imele tri gripo. 14. in 15. marca niso sprejeli nobenega stanovalca, 16. marca so k njim napotili dve osebi z gripo in danes pričakujejo še dva.
Pet jih je še v bolnišnici, vendar je ena oseba hospitalizirana zaradi težav s trebuhom. Preostali so pri njih zaradi zapletov z gripo, zaradi sekundarnih bakterijskih okužb. Vsi sprejeti so bili okuženi z virusom influence A, ki povzroča epidemije in pandemije. Cepljeni so bili, vendar cepljenje ni 100-odstotna zaščita. Če pa cepljeni zboli za gripo, bi moral biti blažji potek bolezni. Večjo težavo predstavljajo morebitne sekundarne bakterijske okužbe, ki lahko povzročijo resne zaplete. A na srečo stanovalci, ki so trenutno hospitalizirani, niso življenjsko ogroženi, so še povedali v bolnišnici.
Gripa se hitro širi
Gripa je akutna virusna bolezen dihal, ki se zelo hitro širi, piše na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz). Pojavlja se predvsem pozimi in ogroža vse prebivalstvo, še posebno starejše, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke.
Simptomi, med katerimi so vročina, nahod, bolečina v žrelu, kašelj, se pojavijo v enem do treh dni po okužbi. Virus se prenaša s kužnimi kapljicami in po površinah, onesnaženih z izločki dihal obolelega. Kužne kapljice nastanejo ob kihanju, kašljanju in glasnem govorjenju. Prepotujejo razdaljo največ do enega metra, zato je za prenos virusa influence potreben tesnejši stik z zbolelim, običajno v zaprtem prostoru. Na površinah v posušeni sluzi lahko virus influence preživi več ur. Če se onesnaženih površin dotaknemo s prsti, lahko virus influence zanesemo na sluznice nosu in ust in se okužimo, piše na spletni strani Nijz.
Virus influence poškoduje sluznico dihal in omogoči prodor bakterijam v pljučno tkivo, zato se lahko kot zaplet gripe razvije bakterijska pljučnica. Zaplet je pogostejši pri starejših ljudeh in kroničnih bolnikih. Pri starejših, ki se zdravijo zaradi kroničnih bolezni in pri ljudeh s slabšo obrambno sposobnostjo, je gripa lahko težka bolezen. Če v nekaj dneh ni izboljšanja, predvsem če vztraja visoka telesna temperatura in kašelj postane vse bolj gnojav, pomeni, da se je potek gripe zapletel s pljučnico. Takrat je pregled in nasvet zdravnika nujno potreben.
Na spletni strani Nijz piše, da je najbolj učinkovita zaščita pred gripo cepljenje, ki ga priporočajo vsakomur, še posebej starejšim od 65 let, bolnikom s kroničnimi boleznimi pljuč, srca, ledvic, diabetikom, osebam z imunsko pomanjkljivostjo, zdravljenim s kemo- ali radioterapijo in malignomi, ter majhnim otrokom, starim od 6 do 23 mesecev. Cepljenje priporočajo tudi nosečnicam.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.