Čeprav naj bi odgovornost za zaščito pred nezaželeno nosečnostjo nosila tako moški kot ženska, se pogosto zgodi, da breme pade le na en spol in to na žensko. Ženske lahko izbirajo med različnimi oblikami kontracepcije, medtem ko so moški bili več generacij omejeni le na tri možnosti - t. i. metodo umika, kondome ali vazektomijo. A kaj kmalu bi se lahko tudi to spremenilo, z novo hormonsko kontracepcijsko metodo bi tudi moški lahko prevzeli več odgovornosti, poroča CNN.
Kontracepcijska injekcija za moške
V novi raziskavi, ki jo sponzorirajo tudi Združeni narodi, so testirali varnost in učinkovitost kontracepcijske injekcije. Sodelovalo je 320 zdravih moških, ki so bili v monogamnih razmerjih. Raziskava je potekala po različnih centrih po svetu, začela se je v septembru leta 2008. Moškim, starim od 18 do 45 let, so že na začetku testirali spermo, da so ugotovili, ali imajo normalno število semenčec.
Raziskovalci so uporabili kombinacijo hormonov, ki zreducirajo dozo testosterona na raven, za katero so prejšnje študije pokazale, da učinkovito znižuje plodnost, a je hkrati še vedno varna. Ko moški dobi dozo testosterona, ga telo samo preneha proizvajati, pojasnjuje urolog Seth Cohen.
Moški udeleženci raziskave so dobivali kotracepcijske injekcije in oddajali vzorce sperme, vse dokler ni število spermijev padlo na manj kot milijon spermijev na mililiter. Ko se je to zgodilo, so se pri spolnem odnosu zanašali le na to obliko kontracepcije.
96-odstotna učinkovitost, a zaradi stranskih učinkov raziskavo prekinili
Ko so prenehali prejemati injekcije, so moške opazovali in spremljali, kako hitro se je število njihovih spermijev spet povzdignilo na mejo, ko so spet plodni.
Rezultati so pokazali, da je bila kontracepcijska metoda uspešna v 96 odstotkih. Štirje pari so zanosili, zanositev pa se je zgodila v času, ko je bila priporočljiva uporaba še enega kontracepcijskega sredstva.
20 moških je zaradi stranskih učinkov predčasno izstopilo iz raziskave. Med stranskimi učinki so bili bolečina zaradi injekcije, bolečine v mišicah, zmanjšan libido in aknasta koža. A raziskovalci pravijo, da skoraj 39 odstotkov simptomov ni bilo povezanih z injekcijo. Kljub temu pa so se zaradi pojava stranskih učinkov, predvsem depresije in ostalih nihanj razpoloženja, odločili, da v marcu 2011 ustavijo raziskavo.
Določena stopnja tveganja
Potem ko moški niso več dobivali injekcij, je v povprečju trajalo najmanj 12, največ pa 26 tednov, da so spet 'postali' plodni. Ni šlo pa pri vseh gladko. Po 52 tednih osem udeležencev še vedno ni bilo plodnih. Raziskovalci so te moške nato individualno spremljali, čez čas se je pri petih udeležencih število spermijev dvignilo na normalno raven. En udeleženec raziskave tudi v štirih letih še ni popolnoma 'okreval'.
Raziskovalci tako pravijo, da tveganja obstajajo, a jih moramo primerjati s tistimi, ki se pojavljajo pri ženski kontracepciji.
Kljub stranskim učinkom, ki so se pojavili, pa je več kot 75 odstotkov udeležencev dejalo, da bi uporabljali tovrstno obliko kontracepcijo.
Je že čas za moško kontracepcijo?
Že kar nekaj časa je preteklo, od kar smo se pogovarjali o možnosti moške kontracepcije, pravi Elisabeth Lloyd, znanstvenica na Kinsey inštitutu. Ko so se leta 1950 znanstveniki pogovarjali o možnostih kontracepcije za ženske, so pogovori tekli tudi v smeri moške kontracepcije, a nikoli niso raziskali te možnosti.
Medtem pa urolog Seth Cohen pravi, da je bil že skrajni čas, da načnemo tovrstne pogovore. Meni pa, da se moramo vprašati o varnosti hormonske kontarcepcije na splošno. "Govorimo tudi o mladih ljudeh. Igramo se s hormoni 18 ali 20 let starih deklet in fantov." In tudi razprave o moški kontracepciji lahko spodbudijo napredek pri kontracepciji za ženske, je prepričan.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.