Kaj je tisto, zaradi česar začnemo jecljati? Govorne težave sicer ne bi nikoli pripisali javnim osebam, pa vendarle so se mnoge izmed njih v preteklosti z njo borile, danes pa ni prav nič drugače. Človeška zgodovina je polna ljudi, ki jih je govorna motnja zaznamovala. Izognili se ji niso niti Demosten, Newton, Darwin, Churchill in ljubljenka občinstva Marilyn Monroe, našemu okolju bližji pa je pevec Gibonni. Pa vendar jih to ni oviralo, da ne bi dosegli uspehov, s katerimi so zaznamovali vse človeštvo. Motnjo so pač spremenili v izziv.
Nasploh so k govorni motnji bolj nagnjeni dečki kot deklice, razmerje je približno dve tretjini dečkov in tretjina deklic. Med drugim in četrtim letom starosti je jecljanje pravzaprav lahko del govornega razvoja, ko določen glas podaljšamo ali ponovimo. Ne predstavlja pa govorne motnje vse do takrat, ko se otrok ali pa tudi odrasla oseba ne začne zavedati, da z njenim govorom ni vse v redu.
Se vam besede zatikajo, tresejo ustnice? Je to posledica strahu ali res jecljate?
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.