FIT 24UR

Spodbudno: kajenje med mladimi ni več 'in'

Ljubljana, 31. 05. 2015 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Sloveniji še vedno kadi četrtina odraslih, je pa končno zaznati zmanjševanje kajenja med mladimi. EU od nas zahteva, da v boju proti kajenju prepovemo cigarete z okusi in uvedemo embalažo z novimi slikovnimi zdravstvenimi opozorili.

V Sloveniji vsak dan zaradi posledic kajenja umre 10 oseb, vsako leto izgubimo pet odstotkov BDP, vsakih 10 let pa toliko prebivalcev, kolikor jih je v Celju. To so le nekateri podatki, ki prikazujejo, kako resen družben problem predstavlja kajenje. Danes je namreč svetovni dan brez tobaka, ministrstvo za zdravje pa je že začelo s postopkom prenosa nove tobačne direktive, ki je stopila v veljavo 19. maja 2014, v našo zakonodajo.

S to direktivo prihajajo naslednje novosti:

- prepoved značilnih okusov cigaret, kot sta mentol ali vanilja
- velika slikovna zdravstvena opozorila
- strožji ukrepi za preprečevanje ponarejanja in nezakonite trgovine s tobačnimi izdelki ter
možnost prepovedi prodaje tobačnih izdelkov preko interneta

Predlog novega zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki bo vključeval tudi direktivo, bo javnosti predstavljen jeseni, medtem ko je rok za prenos direktive v našo zakonodajo 20. maj 2016.

Na sredinem posvetu so sicer poudarili, da letos obeležujemo tudi 10. obletnico okvirne konvencije WHO za nadzor nad tobakom. Dokument je sprejelo 50 od 53 držav članic v regiji, kljub temu pa večina držav zavez iz dokumenta še ni implementirala v celoti. Dolgoročna vizija za evropsko regijo je, da bi bila to regija brez s tobakom povezanih bolezni, smrtnosti in zasvojenosti, žal pa v Sloveniji še vedno kadi četrtina odraslih.

Med mladostniki, starimi 11, 13 in 15 let, saj se je med 2010 in 2014 razširjenost kajenja pomembno zmanjšala.
Med mladostniki, starimi 11, 13 in 15 let, saj se je med 2010 in 2014 razširjenost kajenja pomembno zmanjšala. FOTO: Thinkstock

Vendarle je zaznati pozitiven trend

V najnovejši raziskavi so ugotovili, da so med mladimi zaznali zmanjšanje kajenja. Večina kadilcev sicer začne kaditi do 25. leta starosti, torej še kot mladostniki ali mladi odrasli. "Po podatkih iz raziskave v letu 2011 in 2012 kadi vsak četrti Slovenec, star 15 do 64 let, med njimi več moških kot žensk. Spodbudni so zadnji podatki med mladostniki, starimi 11, 13 in 15 let, saj se je med 2010 in 2014 razširjenost kajenja pomembno zmanjšala. Po podatkih iz leta 2014 vsaj enkrat na teden ali pogosteje kadi vsak sedmi 15-letnik, vsak šesti pa je prvič kadil v starosti 13 let ali manj," je dejala Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po njenem mnenju lahko te spremembe najverjetneje pripišemo predvsem znatnejšim zvišanjem obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov v zadnjih letih.

Vendar pa Slovenija že od leta 2007, razen višanja obdavčitve, ni sprejela novih ukrepov nadzora nad tobakom. Zato na področju nadzora nad tobakom v zadnjem obdobju Slovenija zaostaja za drugimi evropskimi državami. Tobačna industrija ima v Sloveniji še vedno veliko preveč možnosti za marketing tobačnih izdelkov oziroma spodbujanje začetka kajenja in zmanjševanje opuščanja kajenja. "V Sloveniji za znižanje deleža kadilcev in zmanjšanje škodljivih posledic rabe tobaka čim prej potrebujemo strožje ukrepe nadzora nad tobakom. Poleg tistih, ki jih prinaša nova evropska direktiva na tem področju, so med ključnimi ukrepi nadaljnje znatno višanje obdavčitve in cen tobačnih izdelkov, popolna prepoved oglaševanja in razstavljanja tobačnih izdelkov, enotna embalaža, zmanjšanje dostopnosti tobačnih izdelkov mladoletnim, strožje izvajanje zakonodaje in višje kazni za kršitve," opozarja Koprivnikarjeva.

Kajenje tobaka škoduje tako rekoč vsakemu organu

Poleg tega škodljivo vpliva na zdravje skozi celotno življenje. Povezano je z razvojem številnih vrst raka, bolezni dihal, bolezni srca in ožilja ter drugih bolezni. V Sloveniji vsak dan zaradi bolezni, ki jih pripisujemo kajenju tobaka, umre 10 oseb, četrtina od teh že pred 60. letom starosti. Stroški zdravljenja bolezni, zmanjšanja produktivnosti in prezgodnje umrljivosti zaradi kajenja predstavljajo okoli pet odstotkov slovenskega bruto domačega proizvoda, kar je znatno več, kot država pridobi iz tobačnih trošarin.

Opuščanje kajenja je koristno za zdravje v kateremkoli obdobju življenja

Številne aktivnosti na področju zmanjšanja deleža kadilcev in s tem tudi posledic kajenja izvajajo tudi nevladne organizacije.

Več kot polovica kadilcev želi prenehati s kajenjem, veliko jih v prvih nekaj poskusih ni uspešnih, zato jim je na voljo pomoč pri opuščanju kajenja. "Programi opuščanja kajenja potekajo v zdravstvenovzgojnih centrih, ki so v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji. Kadilci, ki želijo opustiti kajenje, se lahko kadarkoli obrnejo na najbližji zdravstvenovzgojni center in ne potrebujejo napotitve s strani osebnega zdravnika. Lahko izbirajo med skupinskim in individualnim svetovanjem za opuščanje kajenja. Na voljo je tudi svetovalni telefon, kjer svetovanje izvajajo usposobljeni svetovalci, in deluje vsak delovnik med 17. in 20. uro. Telefonska številka je objavljena tudi na embalaži tobačnih izdelkov. Vse omenjene vrste pomoči so brezplačne," je na posvetu povedala Tadeja Hočevar z NIJZ.

Na svetovalnem telefonu uporabniki dobijo informacije o škodljivostih kajenja, prednostih ne-kajenja, metodah opuščanja kajenja, ki so v Sloveniji na voljo, kam se obrniti po pomoč, informacije o tem, kako opustiti kajenje, izvaja pa se tudi podpora v času opuščanja kajenja in podpora v času vzdrževanja abstinence. Pri spodbujanju opuščanja kajenja sodelujejo tudi nevladne organizacije, ki izvajajo programe opuščanja po celi Sloveniji.

Na strani mednarodne organizacije SmokeFree Partnership so objavili interaktivni zemljevid, ki prikazuje, koliko so posamezne države, ki so članice združenja, naredile v boju proti kajenju in sledile globalnim ciljem. Najslabše (obarvane z rdečo barvo) so se uvrstile Češka, Romunija, Grčija, Avstrija in Slovaška, najbolje pa Irska, Velika Britanija, Španija, Madžarska, Latvija, Islandija, Litva, Malta, Norveška in Turčija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

razocarani
07. 06. 2015 16.55
+3
sem nekadilec ,,probal kot mulc in ni mi slo ,,na sreco ,,kajenje ,dim in smrad me res moti ,,ce pa drugi kadijo kar naj to je njihov problem in denar ,,zal kadilci nocejo razumeti da vsem pac to ne pase ,,ste zelooooo sebicni ,,ko pa vam zagusti zdravje pa druga skrajnost ,,potem pa pomoc in vse so drugi krivi ,,smo imeli enega v druzini pa ga je rak na pljucih pobral ,,pa da vidite kaksen pritikadilec je postal ko je dobil dijagnozo ,,se je pa pred tem vedno hvalil da redno kadi od 14 leta ,,pa ni docakal penzije ,, pa se tole ,,drzava je pa kar se tice kajenja velika ulicarka ,,denar pobere za cike in vse ostalo je pravo sprenevedanje ,,da bi radi zmanjsali kajenje jim pa nic ne verjamem ,,jim prevec disijo davki ki res niso mali ,, torej bi in ne bi ,,a prevlada vedno denaqr ,,dragi kadilci ,,vi kar kadite a ne iscite zdravstvene pomoci ko zagusti ,,,,se vas pa res izogibam in ne hodim po vasih poteh ,,pa vas zato ne sovrazim..bi pa rad videl da ste vsaj do malih otrok bolj obzirni ,,,,pa cim vec srece z kajenjem in dogo zivljenje vam zelim v imenu drzavne blagajne ,,
cool1
01. 06. 2015 08.28
+0
Kje vidi novinar svetlo zeleno za Slovenijo.....jaz vidim temno zeleno, ne !
Mladen sir
01. 06. 2015 06.32
+1
Katerii želi naj kadi tablete prepovejte.Kaj je bol zdravo da kadi ali da se drogira z raznimi PSH substancami človek.Dajte premislit malo.V zgornem posti vam razlagajo kaj se dogaja z zdravili.Lahko bi cigarete ceno spustili ne pa da država pobira davek.....Ni prepovedi..
Cofar
31. 05. 2015 23.25
+4
če bi se toliko boril proti onasneževanje okolja kot se proti kajenju bi bilo veliko večja korist :)
izlet29
31. 05. 2015 22.08
+3
Kajenje je itak samo razvada in kot vse razvade se jih lahko odvadiš, le volja in interes morata biti. Sicer pa, ni lepo, če kadi moški, če pa kadi ženska in to v prisotnosti otrok in puha dim naokoli, groza in katastrofa. Zato bi morali povečati davek na cigarete se bolj...
vojkopernar
31. 05. 2015 20.29
+1
Kaj pa alkohol, ki pobere še več zasvojencev. Kaj so se spravili nad kadilce - kdor je proti tobaku naj ne kadi in se naj briga raje za svojo ženo in hčerko, da mu jih kdo ne ....................Tistega ali tiste birokrate, ki so neprestano izmišljajo protitobačne ukrepe bo treba pospraviti. Imam idejo - Ciklon B
BŠK
31. 05. 2015 14.05
+15
Bla,bla,bla Dosegli niso nič! Mularija kadi in poha na vse načine,financirajo pa jih tastari!
MaunelNeuer
31. 05. 2015 18.06
+1
sej to je, že v vzgoji je napaka. da mi otrok začne kadit že pr 15 letih? ma mu ne bi več vun dovolil
MaunelNeuer
31. 05. 2015 14.03
+15
ženska ki kadi je vsako leto grša
MaunelNeuer
31. 05. 2015 14.01
+3
obdavčit 100% pa bo, cena zavojčka brezveznih bakelj naj bo 6€ potem bomo vidli kolko jh bo kadilo
odprioci
31. 05. 2015 14.46
+11
A veš kaj se zgodi ko dvignejo davke? Črni trg
MaunelNeuer
31. 05. 2015 18.04
+0
ti verjamem, ampak z mano se ne strinja itak noben ki kadi. pa da kadiš zrawn otroka? ma te prosim
nevica
31. 05. 2015 13.55
+6
Hvala bogu, nekje je treba začeti z malce boj zdravimi trendi - uničen človek že dolgo ni več in, zato se mladini res ne splača zastrupljati s katerim koli strupom, ker se kasneje tega ne da izbrisati...Je pa žal to vseeno odvisno od pameti - ta bi morala biti in. Zabit človek, ki ničesar ne zna, in ne skrbi ustrezno zase, ne sme biti in.
LOPOVEpredZID
31. 05. 2015 08.26
+4
pa droge vase bašejo, zginejo za par dni, tablete doma jemljejo in se bašejo........................................................spet se čitekur-čiteku-čitekur
catman
31. 05. 2015 08.26
+47
Možno, da kajenje med mladimi ni več "in", je pa videti med mladimi marsikaj drugega "in".
devlon
31. 05. 2015 09.01
+8
ravno mi je ena zdravstvena delavka povedala, da so med mladimi 'in' spolne bolezni, in da ji ni jasno zakaj, ter da morda ivz ne opravlja svojega dela. baje so vse spb v porastu!
nevica
31. 05. 2015 13.57
-2
Pa dobro v katerem jeziku ti to? Mi nismo Američani za katere je vse fab.
sliva12 1
31. 05. 2015 08.24
+12
jas zahtevam EU plače
MaunelNeuer
31. 05. 2015 18.31
+1
Winsu2
31. 05. 2015 22.25
+1
MaunelNeuer
02. 06. 2015 23.16
+0
mommatke
31. 05. 2015 07.56
+10
K da v bruslu nimajo druzga dela kot take neumnosti, sj no ja naši se pa ukvarjajo ali računer pustimo na blagajni ali jih zunaj v koš fliknemo.....
ho?emVšolo
31. 05. 2015 07.47
+7
uf to me kar odbije, če oseba kadi
proofreader
31. 05. 2015 08.55
+9
legvan1
31. 05. 2015 07.26
+30
spet EU nekaj zahteva. jaz zahtevam (poštene in moralne ter etične politike)
Mirkoca
31. 05. 2015 08.13
+19
nevica
31. 05. 2015 13.58
+1
Dragi legvan, zahtevaj na volitvah. Samo tam lahko, pa na ulici se tudi da, če več enakomisličeih prepričaš, da je treba povzdigniti glas. Tu na netu se slabo zahteva.
veselinko123
31. 05. 2015 14.56
+1