FIT 24UR
Oglas

Kako preživeti piknik brez zgage in težav z želodcem?

Ljubljana, 13. 07. 2010 11.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Piknik je dobra ideja za druženje ob hrani in pijači v naravi, a mnogi ga zapuščajo s težkim želodcem ali pekočo bolečino, imenovano zgago. Učinkovito rešitev za tovrstne težave nudi zdravilo Ranital® S.

Piknik je dobra ideja za druženje ob hrani in pijači v naravi, a mnogi ga zapuščajo s težkim želodcem ali pekočo bolečino, imenovano zgago. Učinkovito rešitev za tovrstne težave nudi zdravilo Ranital® S. Z njegovo pomočjo lahko celo preprečimo težave, če ga zaužijemo do pol ure pred dogodkom.

Zakaj nastanejo pekoče bolečine v požiralniku (zgaga) in želodcu po nekateri vrsti hrane in pijače?
Želodec normalno izloča kislino, ki nam pomaga aktivirati prebavne encime in s svojo kislostjo prebavljati hrano. Normalno je tudi, da kisla želodčna vsebina večkrat na dan doseže sluznico požiralnika. Kadar pa je kisline preveč ali kadar so varovalni mehanizmi želodca in požiralnika oslabljeni, lahko povzroči poškodbe sluznice želodca in požiralnika. Če ne ukrepamo, se lahko sluznica požiralnika in želodca ob pogostih pojavljanjih težav spremeni, to pa lahko v najslabšem primeru privede celo do rakavih sprememb. Torej nam naše naravne predispozicije oziroma danosti zagodejo tako, da piknikov zlepa ne pozabimo.

Kako lahko težave z želodcem in zgago preprečimo?
V prvi vrsti tako, da se izogibamo hrani in pijači, za katero vemo, da nam povzroča težave. A če se temu ne moremo izogniti, saj je na pikniku le omejena izbira hrane, si lahko pomagamo sami z zdravili, ki jih kupimo v lekarni brez recepta. Na voljo jih je več vrst, zagotovo pa so med najbolj učinkovitimi tako imenovani zaviralci izločanja želodčne kisline, med katere spada Ranital® S. To zdravilo učinkovito omeji že samo nastajanje želodčne kisline in tako hitro ter za dalj časa (do 12 ur) prepreči pojav težav. To pomeni, da če zaužijemo tableto do pol ure pred piknikom, bomo brez pekočih težav v želodcu in požiralniku dočakali tudi konec zabave v naravi. Če pa smo na preventivo pozabili, lahko zdravilo zaužijemo tudi, ko že čutimo težave.
Če pa smo si hitro olajšali težave z nevtralizirali izločene želodčne kisline oziroma z antacidi (hidrotalcidi, karbonati, pogovorno jim rečemo tudi kreda), lahko za dolgotrajnejše olajšanje težav ali za preprečitev ponovnega pojava zaužijemo še tabletko Ranital® S.

Pa še to: Ranital® S se od drugih stareših izdelkov za lajšanje blagih do zmernih želodčnih težav razlikuje tudi po tem, da je v obliki majhnih filmsko obloženih tablet, ki jih enostavno zaužijemo s tekočino. Tako se izognemo neprijetnemu mokastemu okusu v ustih, ki ga povzroča zaužitje antacidov (krede).

Kateri so še drugi ključni in nemalokrat majhni ukrepi, da izločimo zgago iz našega jedilnika, lahko zdaj preberete tudi na spletni strani www.ranital.si. Med drugim boste lahko prebrali, kaj meni specialist gastroenterolog, s čim najbolj ogrožamo zdravje našega želodca in kako lahko sami preprečimo težave, kakšna je razlika med že dolgo poznanimi zdravili za zgago antacidi, ki nevtralizirajo kislino, in novejšimi načini samozdravljenja težav z zgago ter želodčno kislino. Nasveti pa se bodo dotikali tudi pravilnega samozdravljenja težav s kislino v želodcu in z zgago ter kako nam lahko pomaga zdravnik specialist gastroenterolog. Vse informacije pa lahko dobite tudi, če se pridružite skupini prijateljev Rad delam zgago na portalu Facebook.

Kdaj pa moramo pri težavah z želodčno kislino obiskati zdravnika?
Samozdravljenje želodčnih težav in pekočih bolečin v požiralniku (zgaga) lahko brez posveta z zdravnikom traja največ 14 dni. Če se stanje v tem času kljub uporabi zdravil, ki ste jih kupili v lekarni brez recepta, ne umiri oz. težave ne izginejo, je potreben obisk pri zdravniku. Nujno pa moramo obiskati zdravnika, če se pojavijo alarmantni znaki, kot so hujšanje, težko požiranje, zatikanje hrane, vztrajno bruhanje, oslabelost, črno blato ali kri v izbruhani vsebini ter dolgotrajne stalne bolečine.

Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganjih in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10