Danes obeležujemo mednarodni dan multiple skleroze. Gre za bolezen, za katero ne poznamo zdravila, poznamo pa zdravila, ki vplivajo na potek bolezni, piše na spletni strani slovenskega združenja multiple skleroze. Po njihovih navedbah je jasno, da multipla skleroza ni dedna bolezen ali nalezljiva bolezen, zelo redko pa se diagnoza postavi pred 12. in po 55. letu starosti.
Gre sicer za avtoimunsko bolezen centralnega živčnega sistema. Pri tej bolezni pride do poškodb zaščitne ovojnice živčne celice. Zaradi poškodbe se informacije preko živcev ne prenašajo in tako prihaja do okvar, ki se najpogosteje kažejo v okvari vida in sluha, izgubi ravnotežja, okvarah spodnjih in zgornjih okončin, utrujenosti ter težavah kognitivnega mišljenja.
Večina bolnikov se z multiplo sklerozo srečuje v obliki zaporednih poslabšanj in izboljšanj. V začetni fazi se bolezen največkrat kaže v izmeničnih poslabšanjih in izboljšanjih. Izboljšanja so lahko večja ali manjša. V primeru poslabšanja se uporablja tudi izraz zagon.
Takšna oblika bolezni, ki jo ima od 60 do 80 odstotkov bolnikov, se lahko pri 40 odstotkih spremeni v sekundarno napredujočo obliko. Pri tej obliki se še vedno dogajajo zagoni bolezni, vendar so faze izboljšanja izredno šibke. Poznamo pa tudi benigen potek bolezni. V tem primeru se tudi do 10 let po prvih znakih ne pokaže nobeno poslabšanje bolezni. Takšnih bolnikov je sicer razmeroma malo, saj predstavljajo 15 odstotkov vseh obolelih.
V združenju vsako leto v mesecu maju pripravijo več aktivnosti, predvsem z namenom osveščanja o potrebah in ovirah posameznika s katerimi se soočajo tako oboleli kot njihovi družinski člani. Mnoge aktivnosti na temo multiple skleroze bodo zaključili s sobotnim vseslovenskim srečanjem na Gradu Rakičan v Murski Soboti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.