
Številne organizacije in zdravniki opozarjajo ženske, da morajo redno pregledovati dojke. Pomembno je namreč, da raka odkrijemo zgodaj, saj s tem povečamo možnosti ozdravitve. Zato priporočajo samopregledovanje.
Ker v Palestini ni tako, je skupina umetnikov ustvarila animirani film Fatenah, ki govori o mladi Palestinki iz Gaze, ki išče primerno zdravniško pomoč. Odkrila je namreč zatrdlino na dojki, zdravniki pa je ne jemljeno resno oz. na njene prošnje po pomoči se odzivajo družbenim normam primerno.
Ustvarjalci so navdih za animirani film dobili v resničnem življenju. Leta 2004 je namreč umrla mlada Palestinka, ki ni dobila ustrezne zdravniške pomoči. Ustvarjalci so povedali, da je njena zgodba pretresljiva in da je bilo ustvarjanje filma zelo čustveno. Zavedali so se, da morajo storiti nekaj, da bi se družba soočila s to kruto boleznijo. “Pri nas je še vedno tabu govoriti o ženskem telesu. Prav tako o boleznih, ki napadajo žensko telo. Rak dojke je tabu. V našem animiranem filmu je tudi prizor, ko se Fatenah samopregleduje. Srečni smo, da ni bilo zgražanja in negativnih odzivov. Nasprotno, ljudje so ob filmu jokali,” je povedal eden izmed ustvarjalcev.
Na premieri je bil tudi oče dekleta, ki je umrlo leta 2004. Bil je vidno pretresen, toda vesel, da se je končno začelo govoriti o tako pomembnih stvareh.
Zakaj so jokali?
Fatenah je ženska, ki živi v begunskem taborišču. Zgodba prikazuje njene napore, da bi prepričala zdravnike, naj ji pomagajo. Deležna je številnih ponižanj: “Vse se bo uredilo, ko se boste poročili. Mogoče je vaš nedrček pretesen.” Končno odkrije nekaj zdravnikov, ki ji ponudijo pomoč. Po šestih mesecih končno zdravniki priznajo, da ima raka dojke. Nato pa se sooči s še eno težavo – kako zapustiti Gazo in poiskati primerno zdravniško terapijo. Ujeta je med dva ognja: izraelska in palestinska birokracija mlado dekle tako dolgo mučita, da je za Fatenah že prepozno.
Ustvarjalci pravijo, da je vsaka ženska lahko Fatenah.
Oktober je svetovni mesec boja proti raku dojk, ki je najpogostejši rak pri ženskah. V Sloveniji vsako leto zboli okoli 1100 žensk. Za zmanjševanje umrljivosti je pomembno zgodnje odkrivanje bolezni ter učinkovito zdravljenje in rehabilitacija, ki sta prilagojena vsaki bolnici.
V Slovenskem združenju za boj proti raku dojk Europa Donna so še posebej aktivni na področjih bolnikovih pravic, saj je osveščenost o pravicah še vedno nizka, in na področju problemov mladih bolnic z rakom dojk, saj se število mladih bolnic vsako leto povečuje. Njihovi problemi so povezani predvsem z varstvom otrok med zdravljenjem, vprašanji partnerstev, vprašanji možnosti zanositve po terapijah ter ponovnim vključevanjem v delovno in socialno okolje.
Pilotski državni program presejanja za raka dojk DORA, s katerim je lani pričel Onkološki inštitut v Ljubljani v sodelovanju z ministrstvom za zdravje, lahko bistveno prispeva k zgodnjemu odkrivanju raka, k uspešnejšemu zdravljenju in posledično boljšemu preživetju, so prepričani v Europi Donni. Kot navajajo, so lani v okviru programa vabila na slikanje, presejalno mamografijo, poslali 2998 ženskam iz Ljubljane, slikali so jih 1654, pri 14 pa so odkrili raka.
Na spletni strani Vizita.si si lahko preberete še več informacij o raku na dojkah.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.