Francoska modna giganta LVMH in Kering, ki imata v lasti znamke kot so Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Marc Jacobs, Saint Laurent, Gucci in Alexander McQueen, sta danes objavila nove smernice, s katerimi želita zagotoviti dobrobit modelov. V njih sta se zavezala k prepovedi pretirano suhih manekenk in manekenov v svojih oglasih in na modnih revijah. Odločitev sta sprejela v luči kritik, da modna industrija spodbuja anoreksijo.
Družbi bosta tako odslej sodelovali le z manekenkami s konfekcijsko številko najmanj 34 in manekeni s konfekcijsko številko vsaj 44 po francoskih standardih. Tako so prepovedali sodelovanje z manekenkami, ki nosijo tako imenovano "velikost nič" (konfekcijsko številko 32).
"Skupini se strinjata, da bosta sodelovali samo z modeli, ki imajo veljavna zdravniška potrdila, ki dokazujejo njihovo dobro zdravje in zmožnost za delo, ki so ga morali pridobiti šest mesecev pred snemanjem ali revijo," piše v skupni izjavi.
"Spoštovanje dostojanstva vseh žensk je bila zame od vedno tako osebna zaveza kot tudi prioriteta Keringa kot skupine," je pojasnil vodja družbe, milijarder Francois-Henri Pinault. "Želeli smo hitro odreagirati in močno udariti, da se bodo stvari resnično spremenile. Želimo prepričati čim več drugih v našem poslu, da nam sledijo," je še dodal. To bi po njegovem mnenju resnično spremenilo delovne pogoje manekenk na tem področju dela.
V Franciji je sicer že maja v veljavo stopil zakon, po katerem morajo imeti vse manekenke, ki delajo v državi, zdravniško potrdilo, da niso presuhe in da so dobrega zdravja. S tem ukrepom so želeli preprečiti promocijo nedosegljivih lepotnih idealov in anoreksijo med mladimi. Zakon tudi zahteva, da revije jasno označijo fotografije, ki so digitalno obdelane.
Nič več dela za mlajše od 16 let
Prav tako sta vmodna giganta v novih smernicah prepovedala sodelovanje deklet, mlajših od 16 let, v snemanjih in na dogodkih za odrasle. "Mlado dekle, staro 15 let, nima dovolj izkušenj, da bi se lahko soočala s težavnim svetom mode," je povedal sin lastnika LMVH Bernarda Arnaulta Antoine Arnault.
Pojasnil je, da morajo biti kot vodilni v sektorju v ospredju te pobude. "Imamo odgovornost pri postavljanju novih standardov v modi in upamo, da nam bodo sledili tudi ostali," je še dodal.
Ne le, da mlajši od 16 let ne bodo smeli več delati, tudi modeli med 16. in 18. letom ne bodo smeli delati ponoči (med 23. in 6. uro) in jih morajo vedno spremljati starši ali spremljevalci, če delo zahteva, da bivajo daleč od doma. "Dobrobit naših modelov je bistvena," še piše v smernicah.
Generalni sekretar francoske zveze modnih agencij Eric Perceval je pozdravil zavezo in nova pravila, ter dodal, da so modne agencije v preteklosti obdolžili po krivem. "Vse kar so agencije do zdaj počele, je bilo, da so se odzivale na zahteve strank. Agencije niso bile nikoli tiste, ki so imele zadnjo besedo pri tem, kateri model bo izbran za kakšno oglasno kampanjo. Vse kar so počele je bilo to, da so strankam predlagale manekenke, za katere so verjele, da ustrezajo njihovim kriterijem," je dejal za Guardian. Dodal pa je, da ne verjame, da bodo ti ukrepi zmanjšali število primerov anoreksije, saj "je to bolezen, ki je obstajala že pred razvojem modne industrije". "Kritiziranje manekenk in oblikovalcev kot krivcev za anoreksijo pomeni nerazumevanje pravih virov motenj hranjenja," je sklenil.
Vsekakor pa so sprejete smernice korak v pravo smer.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.