"Mislim, da mi krionična zamrznitev daje možnost, da me zbudijo in ozdravijo, pa četudi čez sto let. Nočem biti pokopana pod zemljo. Hočem živeti dlje in verjamem, da bodo v prihodnosti našli zdravilo za mojega raka in me zbudili," je v pismu sodniku zapisala 14-letna Britanka z redko obliko raka.
Najstnica, katere imena britanski mediji ne razkrivajo, pač pa jo imenujejo z inicialkami J.S., se je na višje sodišče v Londonu obrnila, ker se njena ločena starša nista mogla zediniti glede njene želje po zamrznitvi trupla – mama jo je podpirala, oče pa je bil proti. Sporen in drag postopek namreč pri mladoletnikih zahteva soglasje obeh staršev. Sodišče je zato prosila, naj odloči – ne o krioniki, pač pa o tem, da mama postane edina oseba, ki lahko odloča o njenih posmrtnih ostankih.
Redko obliko raka so ji odkrili avgusta lani. Po enem letu so ji zdravniki povedali, da je bolezen neozdravljiva in da ji ne morejo več pomagati, zato je v zadnjih mesecih pred smrtjo začela brskati po spletu o možnosti, ki sproža številna moralna in etična vprašanja. In jo je izbrala. "Umiram, a vrnila se bom čez 200 let," je ob tem dejala sorodnikom.
Zgodovinska odločitev sodnika
Ker je bila J.S. preveč bolna, da bi lahko prišla na sodišče, je tja naslovila omenjeno pismo, ki je več kot očitno ganilo sodnika Petra Jacksona. Ta je tik preden je 17. oktobra umrla v eni od londonskih bolnišnic, z odločitvijo – prvo in edino take vrste, ki jo je obravnavalo angleško sodišče – njeni želji ugodil. Pri tem je poudaril, da ne odloča o tem, ali naj bo njeno truplo zamrznjeno ali ne, pač pa samo o tem, da je njena mama tista, ki ima pravico do odločanja o tem, kaj se bo zgodilo s hčerinim truplom.
Odločil je tudi, da morajo po njeni smrti počakati en mesec, preden njegovo odločitev javno objavijo, zato je zgodba v javnost prišla šele zdaj. Prav tako je prepovedal objavo identitete družine. Ker so bili glede njene odločitve skeptični tudi zdravniki, je sodnik predlagal, da je čas, da vlada razmisli o tem, da bi krionično zamrznitev, ki je sicer legalna, a neregulirana, začela ustrezno regulirati.
Ustanove za shrambo zamrznjenih trupel samo v Rusiji in ZDA
Ker starša pojne deklice nista imela dovolj denarja za postopek zamrznitve telesa, ki stane od 37.000 funtov (43.000 evrov) naprej, sta denar priskrbela njena stara starša.
Truplo je nato prevzela neprofitna organizacija Krionika UK in ga pripravila za prevoz v Michigan v ZDA. Samo tam in v Rusiji namreč obstajajo ustanove za shrambo zamrznjenih trupel. Ta hranijo v tekočem dušiku pri zelo nizki temperaturi (pod –130 stopinj Celzija).
J.S. je tako postala ena od samo desetih Britancev, ki so zamrznjeni, in edina zamrznjena najstnica.
Kaj bo, če in ko se bo zbudila?
Ljudje, ki se odločijo za kontroverzen postopek zamrznitve trupla, se opirajo na upanje, da bo tehnologija v prihodnosti napredovala toliko, da bodo razvili zdravila za – za zdaj še neozdravljive bolezni.
J.S. svojega očeta, ki ima prav tako raka, ni videla od leta 2008. Ko ga je prosila za soglasje, je bil proti, češ da postopek ne deluje in bo njeni družini le še podaljšal trpljenje. "Pa tudi, če bi postopek deloval, se bo zbudila, na primer po 200 letih. Takrat ne bo našla nobenega svojega sorodnika, verjetno se ne bo ničesar spominjala. Lahko, da se bo znašla v obupni situaciji, glede na to, da je stara šele 14 let, in ne bo v Veliki Britaniji pač pa v ZDA," je dejal.
Krionična zamrznitev ne spada v domeno HTA (Human Tissue Authority) – organa, ki je v Združenem kraljestvu pristojen za človeška tkiva in zarodke, ker se leta 2004, ko je bil ustanovljen, o tem še ni toliko govorilo. Gre za sporen postopek, saj nihče ne ve, ali je ljudi dejansko mogoče obuditi, ko je njihovo telo enkrat zamrznjeno.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.