
Od sredine 19. stoletja se je povprečna višina moških dvignila za 11 centimetrov. To so znanstveniki ugotovili z analizo več tisoč podatkov o višini moških iz 15 evropskih držav med letoma 1870 in 1980. Kot navaja BBC, se je povprečna višina 21-letnega Britanca od leta 1871 do leta 1971 dvignila z 167,05 na 177,37 centimetra.
Ključno za rast: bolezni v otroštvu
Na višino posameznika vplivajo predvsem geni, za povprečno višino pa so pomembne tudi bolezni. Za ta trend ni nikakršne darwinovske obrazložitve, je dejal profesor Tim Hatton z univerze v Essexu in dodal, da so v 20. stoletju preživele osebe, ki v 19. ne bi.
Na rast vpliva predvsem tisto, kar se zgodi v prvih dveh letih življenja. V minulih stoletjih so bile značilne številne bolezni, zaradi katerih so mnogi dojenčki umrli, in ravno te bolezni so vplivale na nadaljnjo rast. V raziskovalnem obdobju se je smrtnost otrok močno zmanjšala.
Drugi faktor je tudi zmanjšanje številčnosti družin, kar je pomenilo manj ust, ki jih je treba nahraniti. Dodatni razlogi, da se je povprečna višina zvišala, so še višji prihodki, večja higiena, boljša izobrazba, prehrana in zdravstvena oskrba.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.