Obstaja zdravilo proti mačku? Nasvetov, kako ugnati tega zlobneža, je veliko, toda 100-odstotnega zdravila ni. Z bojem proti "slabosti" po prekrokani noči so se ukvarjali tudi v preteklosti.
Splošno znano je, da so stari Rimljani znali uživati in niso imeli mere pri uživanju alkoholnih zvarkov. Učenjak Plinij starejši (23–79), ta enciklopedija na dveh nogah, je imel seveda tudi nasvet za blaženje mačka. Predlagal je, da človek pred popivanjem zaužije popečeno ovčjo drobovino. Rimljani pa so si v težkih jutrih krepčali duha tudi s srkanjem surovih sovjih jajc. Zagotovo je treba preveriti?
Najprej s kisom, nato z mrzlo vodo
Problem je ostal nerešljiv skozi ves srednji vek, v 17. stoletju so med drugim svetovali zalivanje nosnic z bršljanovim sokom. Medicinski priročnik iz leta 1824 svetuje, da pijanduri, ki je izgubila zavest, po grlu vlijemo kis, hkrati pa mu ga vtiramo po sencih. Če to ne bi delovalo v roku desetih minut, bi morali nesrečneža sleči in ga politi z vedrom hladne vode.
Newyorški listi iz leta 1840 prisegajo na bolj znanstven pristop. Proti glavobolu in drugim tegobam so priporočali napitek iz sode bikarbone, vinske kisline in kalija. Da dehidriranemu telesu vrne nekaj prepotrebnih mineralov.
Eliksir življenja
Na začetku 20. stoletja je bilo zelo priljubljeno zdravilo za mačka vino iz listov koke, ki so ga oglaševali kot "eliksir življenja". Poživitev je bila zagotovljena, ne pa garancija, da ne bo sledil še hujši maček.
Treznejša je bila ugotovitev nekega britanskega zdravnika iz leta 1947. Zapisal je, da je za vse, ki so pregloboko pogledali v kozarec, najbolje, da spijejo skodelico kave ali čaja in se sprehodijo na svežem zraku.
Da bi se povsem izognili nevšečnostim, ki jih prinaša nezmerno srkanje alkohola, pa velja spomniti na staro modrost: "Živela abstinenca, le pij ga bratec iz studenca."
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.