V Švici je skupina mednarodnih znanstvenikov razvila posebno napravo, ki vliva upanje bolnikom, ki so zaradi različnih bolezni obsojeni na invalidski voziček.
S pomočjo nove naprave, gre za poseben nevrološki vmesnik, sta dve opici, ki sta imeli paralizirane noge, ponovno shodili, je objavila revija Nature. Naprava namreč omogoča brezžični prenos možganskih signalov mimo poškodovane hrbtenice.
Rezultati po vstavljenem vmesniku pri obeh poškodovanih opicah dajejo upanje, da bo povsem paraliziran bolnik s pomočjo tega vmesnika sposoben premikati noge, je v sporočilu za javnost povedala nevrokiruginja z Univerzitetne bolnišnice v Lausanni Jocelyne Bloch.
Vmesnik je zasnovan tako, da dekodira signale iz dela možganske skorje, kjer je nadzorni center za premikanje nog. Te signale nato pošlje v ledveni del hrbtenjače, ki aktivira mišice nog. Vmesnik torej brezžično posreduje možganom navodila o gibanju, pri tem pa preskoči poškodovano območje hrbtenice, ki povzroča paralizo.
V reviji ugotavljajo, da je tehnologija, ki dekodira možganske signale, trenutno dovoljena bolnikom, ki imajo proteze ali robotsko roko, s pomočjo novega vmesnika za aktiviranje kompleksnih mišic nog pa so za zdaj uspešni pri primatih. Eden od vodilnih znanstvenikov tega pomembnega projekta Gregorie Courtine zato opozarja, da »lahko traja še kar nekaj let, preden bodo lahko napravo testirali na ljudeh«.
Koncept so razvili v Švici, ključni raziskovalci pa prihajajo z Brown University v ameriški državi Rhode Island in družbe Medtronic iz Dublina, ki se ukvarja z medicinskimi pripomočki.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.