FIT 24UR

55-letni Majdi, ki ima srce na desni strani prsnega koša, vstavili prvi podkožni defibrilator

Ljubljana, 31. 01. 2017 13.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ljubljanskem kliničnem centru so predstavili novo obravnavo motenj srčnega ritma. Kot pravijo, nekatere motnje ritma niso smrtno nevarne in jih lahko zdravimo z zdravili, so pa primeri, ko je treba bolniku vstaviti defibrilator. Naši srčni kirurgi so tokrat predstavili uspešen poseg, s katerim so bolnici vstavili povsem nov tip defibrilatorja.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Nova obravnava motenj srčnega ritma
    02:10
    Iz SVETA: Nova obravnava motenj srčnega ritma
  • Iz 24UR: Posebni defibrilator za srce
    01:47
    Iz 24UR: Posebni defibrilator za srce

Na interni kliniki UKC Ljubljana so prvič v Sloveniji vstavili povsem nov tip defibrilatorja. "Gre za novo obravnavo motenj srčnega ritma oziroma tistih motenj, ko pride do samega zastoja srca. Novost je v tem, da defibrilator lahko popolnoma vstavimo v podkožje in med mišicami in nima stika s krvožilnim sistemom," je dejal kardiolog Igor Zupan.

Kardiolog Igor Zupan z ekipo in 55-letno bolnico.
Kardiolog Igor Zupan z ekipo in 55-letno bolnico. FOTO: UKC Ljubljana

Kot je na novinarski konferenci pojasnil operater Zupan s kliničnega oddelka za kardiologijo interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, o motnjah srčnega ritma govorimo takrat, ko srce bije prehitro, prepočasi ali neenakomerno. Dejal je, da nekatere motnje ritma niso smrtno nevarne in jih lahko zdravimo z zdravili in dodal, da "hujših motenj ritma, ki pogosto privedejo do srčnega zastoja, ne moremo zdraviti z zdravili, ampak s posebnimi napravami, vsadnimi kardioverterji (ICD), ki jih sestavljata elektroda in generator."

Elektrodo vstavijo prek podključične vene v srce, generator pa v kožni žep izpod ključnice. "Če pride do hude motnje ritma, ICD sproži električni šok in prekine aritmijo," pravi Zupan in dodaja, da v Sloveniji vstavijo več kot 200 običajnih defibrilatorjev na leto. Uporaba novega podkožnega defibrilatorja (S-ICD) je primerna tudi pri tistih bolnikih, pri katerih vsaditev tradicionalnega ICD ni možna zaradi neustrezne anatomije, okluzije ven ali ponavljajočih se okužb elektrod. Nov defibrilator ne potrebuje elektrod v srcu in na ta način predstavlja potencialno prednost uporabe pri mlajših moških.

Majda Palčič ima prirojeno srčno napako.
Majda Palčič ima prirojeno srčno napako. FOTO: POP TV

Prva bolnica, ki so ji vstavili novi defibrilator, 55-letna Majda

"Razlika med vsadnim in novim podkožnim defibrilatorjem je tudi v tem, da je sama operacija bolj kirurška," je povedal Zupan. prvo operacijo z novim ICD so izvedli pri 55-letni Majdi Palčič s prirojeno srčno napako ter dekstrokardijo (srce leži na desni strani prsnega koša namesto na levi). Poseg je trajal eno uro glede na to, da je to prvi poseg, sicer pa lahko po mnenju Zupana traja do 45 minut. Kot je poudaril, je pri tem izjemno pomembna usklajenost celotnega zdravstvenega tima, od anesteziologa, rentgenske inženirke do medicinske sestre.

Novinarske konference se je udeležila tudi Palčičeva, ki je dejala, da se ji je večkrat zgodilo, da ji je srce zelo "razbijalo", težko se je gibala, in bila v večnem strahu za življenje. Zdaj se po posegu počuti dobro, je dejala in izrazila upanje, da bo odslej živela bolj mirno.

V Sloveniji vstavijo več kot 200 običajnih defibrilatorjev na leto, tokrat pa so vstavili prvi podkožni defibrilator.
V Sloveniji vstavijo več kot 200 običajnih defibrilatorjev na leto, tokrat pa so vstavili prvi podkožni defibrilator. FOTO: POP TV

Strokovni direktor Interne klinike UKC Ljubljana Zlatko Fras je izrazil veselje nad "novo tehnologijo, ki je prišla na oddelek" ter hkrati čestital kolegom za izveden prvi poseg z novim defibrilatorjem s petletnim rokom uporabe. Slednji je sicer dostopen v nekaterih državah v Evropi in Novi Zelandiji od leta 2009, v Sloveniji pa od sredine lanskega leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
01. 02. 2017 16.17
TO ni novost v svetu kjer te operacije opravljajo že od 2013 je pa res da je v sloveniji vse novost če v ukc na leto opravijo opravijo vsaj dve ali tri takšne posege kar v tujini vsak dan in to do 4ali 5 posegov-beri na netu
neznanec7
01. 02. 2017 11.17
defibril defibril defibril e mašina za oživljanje
fracola
01. 02. 2017 08.20
+1
Druge države to že imajo od 2009 mi pa od lani komaj. Res smo za svetom.
graf
31. 01. 2017 19.36
+8
Čestitke , se prec vidi da gre za človeka ki mu je res veliko do pacienta da mu pomaga normalizirati življenje ...