Strokovnjaki so se poglobili v prehransko kakovost 200 predpakiranih živil, ki jih je mogoče najti na trgovinskih policah v Sloveniji, Nemčiji, Španiji, Veliki Britaniji in na Nizozemskem. Izsledke raziskave, ki je potekala v okviru evropskega raziskovalnega projekta CLYMBOL, so objavili v ugledni znanstveni reviji European Journal of Clinical Nutrition.
Še posebej so se poglobili v živila, ki jih proizvajalci označujejo kot bolj zdrava ali s posebnimi ugodnimi prehranskimi lastnostmi. Razvrščanje je potekalo z uporabo profiliranja živil in pogojev, ki se v nekaterih razvitih državah že uporabljajo za omejevanje uporabe zdravstvenih trditev na živilih z manj ugodno prehransko sestavo. Zanimivo je, da so ugotovili, da je pogoje za razvrstitev med bolj zdrava živila najmanj vzorcev izpolnjevalo v Sloveniji, največ pa v Veliki Britaniji.
Rezultati so pokazali, da imajo s prehranskimi in zdravstvenimi trditvami označena živila sicer v povprečju nekoliko bolj ugodno prehransko sestavo, se pa tovrstne trditve še vedno pogosto pojavljajo na živilih, ki bi jih težko razvrstili med zdrava živila, pravijo raziskovalci.
Doc. dr. Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko pravi, da so ugotovili, da je pogoje za razvrstitev med živila z ugodnejšo prehransko sestavo izpolnjevalo 43 odstotkov vseh vzorčenih živil in 61 odstotkov živil, ki so bila s strani proizvajalcev označena s posebnimi prehranskimi ali zdravstvenimi lastnostmi. Le polovica vzorcev iz Slovenije, ki so bili označeni s trditvami, da gre za zdrava živila, je izpolnjevalo kriterije za prehransko ugodna živila, medtem ko je bil ta delež na Nizozemskem kar 81-odstoten.
Upoštevajoč vsebnost posameznih hranil so ugotovili, da z zdravstvenimi trditvami označena živila v povprečju sicer vsebujejo nekoliko manj energije, sladkorja, nasičenih maščob in natrija, ter več prehranskih vlaknin, vendar pa razlike večinoma niso bile zelo velike. Prof. dr. Mike Rayner z Univerze v Oxfordu: "Če bi bila naloga uporabe prehranskih in zdravstvenih trditev na živilih promocija zdravja prebivalcev Evrope, bi na osnovi rezultatov raziskav lahko zaključili, da svoje naloge ne opravljajo prav dobro. Po mojem mnenju bi bila zelo primerna uvedba posebnih prehranskih pogojev za tako označena živila. V naši raziskavi smo ugotovili, da bi uvedba takšnih meril, četudi ne preveč strogih, pomembno izboljšala hranilno sestavo živil, ki se predstavljajo kot bolj zdrava, še vedno pa ostaja odprto vprašanje, kako pomemben bi bil vpliv takšnih razlik na širše javno zdravje."
Strokovnjaki pravijo, da se bo treba navaditi na nekoliko manj sladka, manj mastna in manj slana živila, pogosteje pa bomo morali posegati tudi po polnovrednih živilih.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.