FIT 24UR

Obolelih vse več, vrh naj bi dosegli v dveh tednih

Ljubljana, 27. 01. 2017 12.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Gripa je mnoge že položila v postelje, število bolnih pa še kar narašča. Vrh bo po predvidevanjih NIJZ doseglo v naslednjih dveh tednih. Po ljubljanskem so se za popolno prepoved obiskov odločili tudi v mariborskem kliničnem centru. Preverite, kako morate ravnati, da se izognete tej zoprni bolezni.

Gripa je na pohodu, bolnih je iz tedna v teden več. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) predvidevajo, da bo število obolelih doseglo vrh v naslednjih dveh tednih.

V UKC Maribor prepovedali obiske

Zaradi velikega števila bolnikov z respiratornimi obolenj so se danes za prepoved obiskov odločili tudi v mariborskem kliničnem centru, kjer prosijo za razumevanje. Že v četrtek so sicer opozorili, da so njihovi oddelki kadrovsko in prostorsko dosegli svoje zmogljivosti.

Obiske so že omejili ali prepovedali v UKC Ljubljana ter v splošnih bolnišnicah v Novem mestu, Celju, Slovenj Gradcu, Novi Gorici, Izoli in na Jesenicah.

Gripa

Gripa je akutna virusna bolezen dihal, ki se zelo hitro širi. Pri nas se pojavlja predvsem v zimskih mesecih in ogroža celotno prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice. Vsako sezono zboli od pet do deset odstotkov prebivalcev.

Za preprečevanje širjenja bolezni na NIJZ priporočajo:

- redno in temeljito umivanje rok z milom in vodo;
- pri kihanju ali kašljanju si usta pokrijemo s papirnatim robčkom za enkratno uporabo ali kihamo oziroma kašljamo v rokav;
- če zbolimo in bi lahko imeli gripo, ostanemo doma;
- redno čistimo površine in predmete z vodo in detergentom;
- redno zračimo prostore;
- izogibamo se prostorom, kjer se zadržuje veliko ljudi;
- cepimo se.


Približno v 1–3 dneh po okužbi se pojavijo bolezenski simptomi in znaki: mrazenje, izčrpanost, visoka temperatura, glavobol, bolečine v mišicah in kosteh, dražeč občutek v žrelu in suh kašelj. Razen kašlja, ki lahko traja več tednov, znaki po navadi izginejo v dveh do sedmih dneh.
Čas od okužbe do pojava bolezni je kratek. Bolezenski znaki, kot so vročina, nahod, bolečina v žrelu in kašelj, se pojavijo med enim do treh dni po okužbi. Virus se prenaša s kužnimi kapljicami in preko površin, ki so onesnažene z izločki dihal obolelega. Kužne kapljice nastanejo ob kihanju, kašljanju in glasnem govorjenju. Ker prepotujejo razdaljo največ do enega metra, je za prenos virusa potreben tesnejši stik z zbolelim, običajno v zaprtem prostoru. Na površinah v posušeni sluzi lahko virus influence preživi več ur. Če se onesnaženih površin dotaknemo s prsti, lahko virus influence zanesemo na sluznice nosu in ust in se okužimo, razlagajo na NIJZ.

Potek bolezni je odvisen od splošnega zdravstvenega stanja, starosti, imunskega sistema in tega ali smo se v preteklosti že okužili s podobnim virusom influence. Pri mlajših, sicer zdravih poteka okužba brez simptomov, kar pomeni, da kljub okužbi ne zbolijo, pri starejših kronično bolnih pa lahko pride do hudih zapletov.

Kužnost je največja tik pred pojavom bolezni in nekaj dni po njenem začetku (3–5 dni). Majhni otroci izločajo večje količine virusa, zato so kužni dlje časa (7 dni ali še več). Dolgotrajnejše izločanje virusa je značilno za bolnike z okrnjenim imunskim sistemom. 
Zdravljenje

Pri večini bolnikov zdravljenje s protivirusnimi zdravili ni smiselno. Najbolj pomembno je, da si olajšamo težave in počakamo, da gripa izzveni.

Če imamo telesno temperaturo nad 38° C, jemljemo antipiretike – zdravila, ki znižajo telesno temperaturo. Za otroke je primeren paracetamol, odrasli pa lahko vzamejo paracetamol ali aspirin.

Posebno ponoči je zamašen nos zelo moteč in povzroči, da dihamo čez usta, kar dodatno izsuši sluznico zgornjih dihal in poslabša počutje. Svetuje se uporaba kapljic za nos, da se prehodnost nosu poveča in olajša dihanje.

Zaužijemo dovolj tekočin, saj jih zaradi vročine izgubimo več kot običajno, da ne nastopi izsušitev, ki še dodatno poslabša naše počutje. Svetuje se počitek in izogibanje telesnim naporom dokler traja vročina.

Jemanje antibiotikov (če ni bakterijskih zapletov) je brez smisla in je lahko škodljivo.

Za zdravljenje gripe je že nekaj let na voljo več vrst protivirusnih zdravil, ki so različno učinkovita. Običajno se predpišejo bolnikom, ki se zaradi težje gripe zdravijo v bolnišnici.

Kdaj je nujno treba k zdravniku?

Če majhnemu otroku vročina ne pade, otrok pa je zaspan, apatičen, izsušen, je potreben pregled v ambulanti.
Če majhnemu otroku vročina ne pade, otrok pa je zaspan, apatičen, izsušen, je potreben pregled v ambulanti. FOTO: Thinkstock

Pri starejših, ki se zdravijo zaradi kroničnih bolezni in pri ljudeh s slabšo obrambno sposobnostjo, je gripa lahko težka bolezen. Če v nekaj dneh ni izboljšanja, predvsem če vztraja visoka telesna temperatura in kašelj postane vse bolj gnojav, pomeni, da se je potek gripe zapletel s pljučnico. V tem primeru je pregled in nasvet zdravnika nujno potreben.

Enako velja za majhne otroke – če vročina ne pade, otrok pa je zaspan, apatičen, izsušen, je potreben pregled v ambulanti.

Poskrbimo, da ne zbolimo

Vzdrževati moramo dobro telesno kondicijo, se veliko gibati na svežem zraku in uživati zdravo hrano z veliko sadja in zelenjave. V mesecih, ko je okužb dihal veliko, se izogibamo zaprtih prostorov in si večkrat skrbno umijemo roko, da ne zanesemo virusa influence in tudi drugih mikroorganizmov na dihala. Okužbo preprečimo z dobrimi higienskimi navadami – ne delimo osebnih predmetov kot so zobne krtačke, ne pijemo iz istega kozarca ali steklenice, ne uporabljamo istega jedilnega pribora ipd., svetujejo pri NIJZ.

Kako se zavarovati pred gripo in kako ukrepati, če zbolimo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tromblon
27. 01. 2017 22.25
+1
en JOINTEK na dan prežene DOHTARJA stran
igorli
28. 01. 2017 19.40
sagesse
27. 01. 2017 16.44
+2
Glive,virusi,bakterije, najlažje uspevajo v vlažnih in toplih pogojih.PO kakšni logiki pride kar tako iz zraka vsako zimo??? kaj bi farmacija prodajala ,če nas ne bi popipsali vsako leto kot muhe........
igorli
28. 01. 2017 19.41
kol5
27. 01. 2017 15.57
+6
izogibati se zaprtih prostorov kjer se zadržuje večje število ljudi--nedeljske maše in podajanje rok med mašo v znak miru-- idealno za gripo--cerkev še nikoli ni opozorila vernikov da pa je mogoče bolje če nekaj nedelj nebi prišli v cerkev
izgubljen krt
27. 01. 2017 14.52
+8
Daleč najboljša preventiva pred gripo je posvetovanje z zdravnikom ali farmacevtom, a ne ?;-))) In potem nakup vseh mogoči reklamiranih produktov. Garantiram, da boste zdravi, preden boste probali 10% "zdravil". Problem pa nastopi v tem, da 100% ne boste vedeli kaj vam je pomagalo. Zato je najboljše, da si za naslednjo sezono gripe nakupite kar vse, kar vam trg in "gripa-strokovnjaki" ponujajo in svetujejo.;-))))))
izgubljen krt
27. 01. 2017 14.46
+6
Točno tako ! Izogibajte se zaprtim prostorom pri zunanjih -10-20°C. Gripe morda ne boste dobili, imeli pa boste več možnosti za ležanje v postelji zaradi zloma noge na poledeneli poti.;-)))
Tromblon
27. 01. 2017 22.27
gripa je virusno obolenje s katero mraz nima veze