FIT 24UR

Od faze medenih mesecev do faze kompenzacije: ko fitnes in obsedenost z zdravo hrano postaneta 24-urna preokupacija

Ljubljana, 18. 03. 2015 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Vesna Lambergar
Komentarji
85

Posameznik, ki trpi za motnjo hranjenja, na začetku ne vidi, da ima težavo. V prvi fazi je bolezenska korist večja od bolezenske škode, v drugi fazi pa izgubi nadzor nad simptomom, ki postane 24-urna preokupacija. Ključno za uspeh je, da je pacient motiviran za zdravljenje, poudarja zdravnica.

Motnje hranjenja so kronične duševne bolezni. V povprečju mine šest let, preden posameznik poišče pomoč, nam je pojasnila vodja Enote za motnje hranjenja na Psihiatrični kliniki v Ljubljani Karin Sernec, ki je tudi poudarila, da so bile tovrstne motnje od nekdaj tudi moška bolezen.

Tokrat smo se s Sernečevo pogovarjali o poteku bolezni in zdravljenju. Med drugim smo jo tudi vprašali, kako naj se starši soočijo z otrokom, ki trpi za motnjo, in kakšni so prvi znaki, da se z njim nekaj dogaja. 

Rdeča luč mora pri starših zasvetiti, če se pri otroku nenadno spremeni katera koli od naslednjih navad, to so spalne, prehranjevalne in socialne navade, odgovarja Sernečeva. Kot primer navede situacijo, ko otrok, ki je bil zelo družaben in je ponoči normalno spal ter se ustrezno prehranjeval, začne iskati izgovore, zakaj ni lačen ali se začne ponoči zbujati. To je lahko že znak, da se z njim nekaj dogaja. Če se spremeni katera koli od teh treh navedenih navad, to lahko napoveduje težave.

Ni nujno, da se pojavi motnja hranjenja, lahko se pojavi depresija, eksperimentiranje ali zloraba drog ali samomorilske misli, pojasnjuje zdravnica. Kot tudi ni nujno, da se spremenijo vse tri navade, lahko se spremeni le ena. "To seveda ne pomeni nujno, da bo imel naš otrok zagotovo resnejše težave, ali da bo zbolel, je pa smiselno, da postanemo bolj pozorni in se z njim o svojih opažanjih pogovorimo," pojasnjuje naša sogovornica.

"Starša naj se usedeta z otrokom ter mu povesta, katere spremembe opažata," svetuje zdravnica.
"Starša naj se usedeta z otrokom ter mu povesta, katere spremembe opažata," svetuje zdravnica. FOTO: Thinkstock

Od faze medenih mesecev do faze dekompenzacije

Na začetku, ko se bolezen pojavi, posameznik ne vidi, da ima težavo, pojasnjuje Sernečeva. Potek vseh motenj hranjenja pa delimo na dve fazi.

Prva je faza medenih mesecev, ki lahko traja tudi leta. V tej fazi je bolezenska korist večja od bolezenske škode. Kot primer Sernečeva navede fanta, ki trpi za bigoreksijo. Fant hodi v fitnes, pridobiva mišice, zato se tudi bolje počuti, zrasteta mu samopodoba in samospoštovanje. V tej fazi se posameznika ne da zdraviti, saj si tega ne želi.

Potem nastopi druga faza, ki se imenuje faza dekompenzacije. V tej fazi posameznik izgubi nadzor nad simptomom – to je lahko fitnes, obsedenost z zdravo hrano, bruhanje, stradanje, prenajedanje – in simptom postane 24-urna preokupacija. Posameznik začne izgubljati socialne stike, uspeh v šoli mu pade, začne izgubljati prijatelje. Vse to lahko spremlja depresija in razne telesne težave. Bolezenska škoda je zato v tej fazi večja od bolezenske koristi. To je tudi faza, v kateri posamezniki poiščejo pomoč, v povprečju za ta korak potrebujejo več let.

V prvi fazi je bolezenska korist večja od bolezenske škode.
V prvi fazi je bolezenska korist večja od bolezenske škode. FOTO: Thinkstock

Kako pomagati?

Na začetku ni le tisti, ki trpi za motnjo, v fazi zanikanja, temveč si tudi starši ne želijo priznati, da ima njihov otrok težavo. "Njihova prva misel, sploh če gre za duševne težave, je, kaj sem jaz narobe naredil," opisuje Sernčeva. Gre torej za občutek krivde in ravno ta občutek krive povzroči zanikanje.

A ko starši vendarle ugotovijo, da je nekaj narobe, je izredno pomembno, da najdejo pravi čas in primeren trenutek za soočenje z otrokom. "Tukaj ni hitrih rešitev," poudarja naša sogovornica. "Starša naj se usedeta z otrokom ter mu povesta, katere spremembe opažata. Otroku poudarita, da ga imata rada, a da opažata, da ne spi, da ne je, da je shujšal, da je razdražljiv, da mu niha razpoloženje. Starši naj poudarijo, da jim ni vseeno in otroka vprašajo, kakšne težave ga bremenijo," svetuje zdravnica.

Preden bo otrok priznal, da ima težavo, bo treba ta krog večkrat ponoviti. Ko bo otrok priznal, da ima težavo, pa je najslabše, kar starši lahko naredijo, da takoj rečejo: "Zdaj pa gremo k psihiatru". "To bo najbrž prvič, da bo otrok nekomu zaupal, in če ga bomo takoj peljali k nekomu, ki ga ne pozna, bo to doživel kot zavrnitev," pojasnjuje Sernečeva.

Staršem še svetuje, da si vzamejo čas. Pomembno je tudi, da z otrokom delijo kakšno svojo izkušnjo, v smislu, da so tudi sami kdaj hujšali ali si niso bili všeč. "Ko delimo z otrokom svojo izkušnjo, mu damo možnost, da spregovori o svojih čustvih. S časom, ko vidimo, da nam zaupa in se čuti razumljenega v svojih težavah, pa predlagamo, da skupaj poiščemo ustreznega strokovnjaka".

Zdravniki
Zdravniki FOTO: Thinkstock

'Če se po pol leta stanje ne izboljša, pacient potrebuje hospitalno obravnavo'

Na Enoti za motnje hranjenja, ki jo vodi naša sogovornica, sprejemajo paciente od 17. leta starosti. Kot pojasnjuje Sernečeva se otroci do 15. leta starosti zdravijo na pedopsihiatričnih oddelkih v Ljubljani in Mariboru. Med 15. in 17. letom pa na oddelkih za mladostnike.

Na Enoti za motnje hranjenja se posamezniki sami prijavijo na čakalno listo. Čakanje traja od šest do osem mesecev. V tem času se mora pacient vključiti v ambulantno obravnavo kjerkoli po Sloveniji. Po šestih mesecih ambulantne obravnave terapevt oceni, ali se stanje izboljšuje. Če se stanje ne izboljša, potem pacient potrebuje hospitalno psihoterapevtsko obravnavo. Zato vsem že na začetku svetujejo, da se prijavijo na čakalno listo. V primeru, da potrebujejo hospitalizacijo, jim po šestih mesecih ni več treba čakati, da pridejo na vrsto, postopek pojasni Sernečeva. Na oddelku imajo vedno na voljo štiri moške in osem ženskih postelj in vse so vedno zasedene.

Ločiti moramo med zdravljenjem in reševanjem življenja

Prisilno zdraviti osebo z motnjo hranjenja ni možno, poudarja zdravnica, a hkrati opozarja, da moramo ločiti med zdravljenjem in reševanjem življenja. "Zdravljenje je namreč možno samo, če si posameznik to želi, saj je psihoterapija, ki je metoda izbora pri zdravljenju oseb z motnjami hranjenja, možna le, če obolela oseba sodeluje. Reševanje življenja pa je dolžnost vsakega zdravstvenega delavca tudi, če posameznik tega noče. To pomeni, če je nekdo življenjsko ogrožen, ga lahko tudi brez njegove privolitve napotimo na internistično prvo pomoč, kjer bo prejel elektrolitsko infuzijo in/ali nazogastrično sondo (hranjenje po cevki), seveda le, dokler ni izven življenjske nevarnosti, takrat mu bo ponujeno zdravljenje, ki ga ima pravico sprejeti ali zavrniti," Sernečeva pojasni razliko. Hkrati pa poudarja, da je takih primerov v Sloveniji izjemno malo.

V drugi fazi simptom postane 24-urna preokupacija.
V drugi fazi simptom postane 24-urna preokupacija. FOTO: Thinkstock

'Iščemo vzroke, ne pa krivcev'

Ključno za uspeh je, da je posameznik motiviran za zdravljenje, pravi naša sogovornica. Bistvo zdravljenja pa je po njenih besedah, da terapevt skupaj s pacientom išče in raziskuje vzroke, ki so do motnje pripeljali, ne pa krivcev. "Teh za nazaj ne moreš spremeniti, a ključno je, da se spreminja emocionalni odziv pacienta na te nespremenljive vzroke. Ko se to spremeni, ko se spremeni moč emocionalnega naboja do teh vzrokov, ne potrebuje več simptoma, ker zmore na drugačen, ustrezen in neškodljiv način predelati svoje emocionalne stiske," razlaga zdravnica.

Na vprašanje, ali se lahko motnje kljub ozdraviti spet vrnejo, pa Sernečeva pojasnjuje, da se sicer motnje lahko kratkoročno ponovijo, če je posameznik soočen z nekim stresnim dogodkom. A kot nadalje pojasni, čisto vsak od nas odreagira na določen stres z nekim simptomom – nekoga boli glava, nekdo manj je, nekdo več je, nekdo dobi koprivnico. "Ljudje, ki so imeli motnjo hranjenja, bodo na določen stresen dogodek odreagirali z enim od simptomov, ki jim je najbližje. A to ne pomeni povrnitve bolezni, saj prepoznajo vzrok in zmorejo simptom ustaviti," zaključi naša sogovornica.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JanezNovakJohn
18. 03. 2015 14.59
+2
Razumem resnost in tragedijo problema. Vseeno bi dodal : "žal eni živijo da jejo in ne jejo da živijo. Vse življenje se jim vrti okoli hrane. Iz tega sledi da nekateri umrejo pri 2o., pokopali jih bomo pa malo pozneje. Vmes je seveda borba z ali za zdravo hrano".
ho?emVšolo
18. 03. 2015 14.33
+4
imam motnjo, ker bi rad jedel (naj)drazjo hrano, kot si jo lahko privoscim
hoalo
18. 03. 2015 14.22
+2
vse jesti in male količine, pa veliko zelenjave pa gibat se ali telovadit ali hodit ali delat na vrtu lopata in kramp....pa se ni česa bati.
TheMafiaDon
18. 03. 2015 13.08
+0
če manj ješ, imaš več časa po logiki ane? aja...pardon 24twittov in logika? nebo šlo :)
zloslovce
18. 03. 2015 12.55
+6
KADIM TRAVO ZIVIM ZDRAVO VEDNO Z NARAVO
sosedov sin
18. 03. 2015 11.16
+1
vsak dan je treba obcutiti lakoto pa vsak dan jejte zelenjavo pa nemors falit
MrWantToKnow
18. 03. 2015 11.04
+20
Tako je prav 24 ur/ POP TV, kar pišite in objavlajte članke kako so proteini enaki steroidam oziroma kako so proteinam dodani steroidi in kako je fintes nevaren! Pravilno še bolj morate motivirate mladino da je doma za računalnikom in ima izgovor da se ne giba! ČESTITKE! Mislim da edini, ki so nezdravi so vaši možgani! Z dneva v dan presegate mejo idiotizma!
blokirani
18. 03. 2015 11.04
+1
Mar ni pomembnejših dogodkov za top 3 novico na naslovnici? Pa to temo vsakodnevno prežvekate.....
Mr.Somebody
18. 03. 2015 11.00
+9
Bravo POP TV, iz fitnesa, ki je povsem varen in zdrav način kako skrbeti za telo, ste naredili neko najbolj nevarno stvar na svetu. Motnci.
takje
18. 03. 2015 10.59
+6
Jem, tišim in športam kdaj hočem in kaj hočem. Vam povem, sem fit in sit!!
CandySkull
18. 03. 2015 10.34
-18
Moj "ne"zdravi povprečni dan. 7h budnica in okoli 30min sprehod s psom. Za zajtrk jem ponavadi črni kruh s semeni, kšna salama dons je bila grofovska, ne sladkan čaj z medom. Po zajtrku kafe z mlekom. Delam pol kšne 1h za šiht. Sledi trening ponavadi 1h 30min. Po treningu 0.5l gajnerja. Pa za šiht delat, pol pa odvisno če sem sam doma jst skuham južno drgač punca. Dons bo skuhala riž v goveji omaki s švabsko solato. Po kosilu sledi 1h odih na sprehodu s psom. Sledi daljši trening odvisen od vremena. Ponavadi 3 - 4h na kolesu. Po treningu spet 0.5l gejnerja včasih še dodam regenerator. Pa je ura okoli 19h. Večerjam kaj bolj lahkeg. Pol pa mam ene 2h u izi. Se pa znajo tud extremi nrdit, recimo preživim dan na kolesu štartam 6h vrnem se 20h. Takrat pa bolj bogo jem, se ustavim na kakšni pici, drugače pa tolčem frutabele pa gele. Punca se pa ukvarja z boot campom pa tekom.
Viejo cabron
18. 03. 2015 10.41
+13
CandySkull
18. 03. 2015 10.58
-2
Prevod: Moj "ne"zdravi povprečni dan. 7h se zbudim, odpeljem psa na sprehod za okoli 30minut. Za zajtrk jem črni kruh s semeni in salamo, danes je bila Grofovska salama in ne sladkan čaj z medom. Po zajtrku spijem kavo z mlekom. Delam približno 1h za službo (delam od doma). Po službenih obveznostih si naredi trening približno 1h 30min funcionalne vadbe. Po treningu spijem 0,5l gajnerja (proteini za pridobivanje mišične mase) in opravljam službene obveznosti. Po službenih obveznostih kosilo (če sem sam doma kuham jaz, drugače punca). Danes bom kosil riž v goveji omaki s švabsko solato. Po kosilu sledi 1h oddih na sprehodu s psom, po oddihu sledi daljši trening dolg približno 3h do 4h na kolesu. Po tem treningu spijem 0.5l gejnerja. Ura je okoli 19h, večerjam kaj bolj lahkega (solaze, ribe itd.). Preostane mi od dneva še približno 2h, ki ga izkoristim za počitek. Se pa znajo narediti veliki odkloni v dnevih, recimo s treningon začnem ob 6h in končam okoli 20h. Na te dneve jem bolj malo, ponavadi se ustavim na kakšni pici. Medtem ko treniram se prehranhujem s frutabelami in geli. Punca pa trenira boot camp in tek.
blokirani
18. 03. 2015 11.03
+13
CandySkull
18. 03. 2015 11.27
+0
Ne okoli 4h na dan. Delam pa pol tud sobote pa nedelje.
mkug5g
18. 03. 2015 13.23
+9
candy v tvojem detaljnem opisu dneva nisem zasledil kdaj greš na blato, in kolkrat na dan
ochi
18. 03. 2015 10.25
+0
spet ena ameriška propaganda. če ne bi bilo zanesenjakov, ne bi bilo inovacij.
wtfack
18. 03. 2015 10.24
+2
Dober sendvič za prikazno
asdfdhshas
18. 03. 2015 10.12
+5
Neumnost..fitnes je zdrav!
piko112
18. 03. 2015 10.23
+2
Če delaš napačno ti lahko tudi škoduje.
Tadej Bu?ar
18. 03. 2015 10.31
+0
Fitnes je ponavadi preveč ekstremen, da bi bil zdrav .... Vsi trenerji majo takšne in drugačne težave z zdravjem. Tudi najbolj znani trenerji se nažirajo s proteini in piščancem, pol pa naenkrat popijejo cel liter kokakole zero in mleka, da se spucajo. Ni to kul ...
blokirani
18. 03. 2015 09.55
+3
Od akademskih zaslužkarjev pa nobenega članka? Baje pripravljajo tožbe......
gangsterist
18. 03. 2015 09.37
+60
največji obsedenci z kao zdravo prehrano so herbalife distributerji, a imajo tako sprane možgane, da ne vidijo, koliko svinjarije in Ejev je v njihovih sojinih šejkih. še najbolj bizarno pa je, da s to kemijo svoje otroke futrajo 2 x na dan in prepričujejo še druge starše, da boljše hrane na svetu ni. fuj
dr.dare
18. 03. 2015 09.43
-18
to ne more bit res! Za otroke gre bi ti povedal da starši normalnih (dvospolnih) družin lepo skrbijo zase in svoje otroke!!
antiXfashizmXeuXgso
18. 03. 2015 09.51
-10
Skrajni čas, da imajo otroke le enospolne družine, ker ti se res samo zdravo prehranjujejo.......................
dr.dare
18. 03. 2015 09.53
-6
Erik432
18. 03. 2015 10.32
+6
@gangsterist : se strinjam, soja pa je itak najbolj gensko zmanipuliran prehrambeni artikel na prodajnih policah ... @dr.dare,EURIP: lahko prosim nehata nabijat s temi spolitiziranimi temami, ki se ne tičejo vsebine članka. Hvala.
Verbena
18. 03. 2015 09.37
+16
Preveč ali premalo ni dobro....velja za čisto vse stvari na tem svetu !!!.......
hoalo
18. 03. 2015 09.27
+23
vse jesti in male količine, pa veliko zelenjave pa gibat se ali telovadit ali hodit ali delat na vrtu lopata in kramp....pa se ni česa bati.
piko112
18. 03. 2015 10.24
+3
Ne pozabiti da mora biti tudi zelenjava čim bolj sezonska.
soniksk
18. 03. 2015 13.58
+1
pa tudi ne pozabiti da se je potrebno soncu izogibati med 11 in 14h uro.
berlusconi
18. 03. 2015 09.15
+19
Bigoreksija ni sinonim za zdravo prehranjevanje in ukvarjanje s športom, ampak obsedenost z atletskim videzom. To pomeni, da je vsaka minuta dneva prežeta z razmišljanjem o popolnem telesu in načinih za dosego popolne postave. In to do te mere, da oseba izgubi stik z realnostjo, zanemari vse dolžnosti, ki jih ima do okolice, pozabi na prijatelje, družino in vso energijo in čas vlaga izključno v oblikovanje svojega telesa. Mišičnjak ni bigorektik, vse dokler mu fitnes predstavlja način življenja in ne življenje samo.
antiXfashizmXeuXgso
18. 03. 2015 09.19
+9
Ok, se strinjam......kaj pa porečeš na obsedenost z mobiteli, obsedenost z obiski nakupovalnih centrov, obsedenost s televizijo,.........?
kolicek
18. 03. 2015 09.25
+3
Napiši članek o tem, pa bomo razpravljali.
berlusconi
18. 03. 2015 09.27
+6
Že sama beseda obsedenost za mene pomeni nekaj patološkega... Biti obseden pomeni, da do neke stvari ne gojiš normalnega, zdravega odnosa. Pa naj si bo to družbeno omrežje, elektronika, hrana, športanje, denar... Očitno je, da je obsedenost bolezen sodobnega sveta.
antiXfashizmXeuXgso
18. 03. 2015 09.28
+1
berlusconi, se popolnoma strinjam strinjam s tabo
MajsterMiloš
18. 03. 2015 10.03
+0
Silva, nam je termin absolutno poznan. To tvoje siljenje nam povzroča težave. In ja, nenazadnje je bil tudi jezus obseden, šel hje colo tako daleč, da se je za ipolnitev svojih idealov spremenil v mučenika. Kaj pa T. Maze? Obsedenost brez primere, in prav je tako, saj le s tem dosegamo in prmikamo meje. Ko bi bila bigoreksija res problem. Ma daj, problem (termin) je stara reč, tko, da tudi točke za izvirnost odpadejo. Povprečnica
dr.dare
18. 03. 2015 10.20
+2
CandySkull
18. 03. 2015 10.41
+0
Meje prenikamo zato ker jih lahko in so tam zato, da jih premikamo.
dr.dare
18. 03. 2015 09.14
+4
hahaha pod drugem članku pa reklama za proteine haahaahahaahah