V Sloveniji in tudi po svetu se povečuje delež starejših, ki zaradi starosti in zdravstvenih težav, recimo zaradi opešanih fizičnih in kognitivnih zmogljivosti, ne morejo živeti samostojno. Po drugi strani so kapacitete domov za starejše omejene, prav tako število skrbnikov, ki nudijo podporo. Raziskovalci Instituta "Jožef Stefan" so kot rešitev ponudili pametno uro za pomoč starejšim IN LIFE, ki so jo razvili in danes predstavili.
Kot so pojasnili na predstavitvi, ima ura deset funkcij in med drugimi skrbi za varnost in udobje uporabnika, omogoča avtomatski klic na pomoč v primeru padca, klic na pomoč s pomočjo posebnega gumba, lociranje uporabnika v primeru nevarnosti in pošiljanje opomnikov.
Kot pojasnjujejo, je ura namenjena starejšim, ki želijo podaljšati bivanje v domačem okolju in tudi tistim, ki živijo v oskrbovanih stanovanjih in v domovih za starejše.
Ura med drugim omogoča avtomatski klic na pomoč v primeru padca, klic na pomoč s pomočjo posebnega gumba, lociranje uporabnika v primeru nevarnosti in pošiljanje opomnikov.
Razvijalci pravijo, da je enostavna za uporabo in avtomatsko vsak dan poroča o stanju naprave in uporabnika. Sistem poleg ure vsebuje spletni portal, prek katerega lahko do podatkov ure dostopajo skrbniki in izbrani sorodniki.
Pametna ura uporablja napredne algoritme, razvite na Odseku za inteligentne sisteme Instituta "Jožef Stefan", za katere so raziskovalci prejeli prvo nagrado na svetovnem tekmovanju iz prepoznavanja aktivnosti EvAAL.
Danes so začeli s pilotnim testiranjem, ki pomeni še zadnji korak pred prihodom sistema na tržišče.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.