Počitnice nimajo učinka le na mentalno zdravje ljudi, pač pa tudi na naš imunski sistem, kaže zadnja raziskava, ki so jo opravili znanstveniki Univerze v Kaliforniji in Univerze Harvard. Gre za prvo raziskavo, ki je pokazala, da ima že en teden oddiha od dela številne pozitivne učinke na telo.
Že samo šest dni počitnic je dovolj, da se sprožijo spremembe v naših genih, ki zmanjšajo stres, okrepijo naš imunski sistem in zmanjšajo raven beljakovin, ki jih povezujejo z demenco in depresijo.
"Vsi vemo, da dopust upočasni biološke procese, ki so povezani s stresom, kljub temu nas je presenetilo dejstvo, da preživljanje časa v sproščujočem okolju, stran od hitrega načina življenja, povzroča tudi velike spremembe v genskem izražanju," pravi ena od avtoric raziskave, Elissa Epel z Univerze v Kaliforniji.
V študijo so vključili 94 zdravih žensk starih od 30 do 60 let, ki so jih za šest dni odpeljali v letovišče z meditacijskim centrom v Kaliforniji. Polovici žensk so naročili, naj na oddihu zgolj počivajo in se sprostijo, preostalo polovico pa so vključili v program z meditacijo, jogo in samorefleksijo.
Raziskovalci so skušali ugotoviti, koliko časa traja "učinek počitnic" in koliko "učinek meditacije" ter ali je kateri od obeh dolgotrajnejši.
Kandidatkam so pred začetkom dopusta odvzeli vzorce krvi in opravili preiskave zdravstvenega stanja. Enako so ponovili še ob koncu oddiha, po enem mesecu ter še deset mesecev po počitnicah. Nato so primerjali aktivnost 20 tisoč genov, da bi ugotovili, ali so se kateri od teh spremenili med in po oddihu v letovišču.
Učinki počitnic trajajo še dlje, če na dopustu meditiramo
Rezultati so pri obeh skupinah pokazali precejšnje spremembe v molekularnih vzorcih DNK po enem tednu počitnic. Najbolj izrazite spremembe v genskem izražanju so bile tiste, ki so povezane z odzivanjem na stres in delovanjem imunskega sistema.
Raziskovalci so na podlagi samoocenjevanja merili tudi splošno počutje žensk, vključenih v raziskavo. Pri vseh skupinah so opazili psihološki napredek v času dopusta, ki pa se je nadaljeval tudi do enega meseca po vrnitvi domov. Pri tisti skupini, ki je na oddihu tudi meditirala, pa so blagodejne učinke zaznali tudi do deset mesecev kasneje.
Raziskovalci pravijo, da so s tem dokazali, da ima meditacija velik vpliv na telo. "Glede na naše ugotovitve pozitivni učinki meditacije niso zgolj psihološki, pač pa je jasna in merljiva tudi sprememba v delovanju našega telesa," pravi Rudolph Tanzi, profesor nevrologije z Univerze Harvard.
"Meditacija je eden od načinov, da si naš imunski sistem opomore, s tem ko se zmanjšujejo učinki stresa, s katerim se naše telo bori vsak dan," je dodal.
Ekipa znanstvenikov upa, da bo izvedla še več raziskav, ki bi pokazale, ali se ti učinki pojavljajo le, kadar preživljamo dopust na letoviščih, ali pa bi lahko isti učinek dosegli tudi z dopustom doma. V prihodnje zato nameravajo v študijo vključiti še skupino, ki bi pod istimi pogoji preživljala oddih doma.
Meditacije in sproščanja se lahko nauči vsak, obstaja več načinov, kako svoj um umirimo, s tem pa telesu omogočimo, da si odpočije in se regenerira. Tukaj je nekaj načinov za sproščanje:
Progresivno sproščanje mišic
To je tehnika, pri kateri se osredotočimo na napenjanje in sproščanje posameznih mišičnih skupin, eno za drugo. Začne se z napenjanjem in sproščanjem mišic v nožnih palcih, nato pa postopoma nadaljujemo po telesu, proti vratu in glavi. Mišice napnemo za vsaj pet sekund, nato pa jih 30 sekund sproščamo.
Vaje globokega dihanja
Stres in napetost povzročita, da naši vdihi in izdihi postanejo krajši, z nepravilnim dihanjem pa se znajdemo v začaranem krogu, saj se s tem stres in napetost le še stopnjujeta. Obstaja več dihalnih tehnik in vaj, s katerimi lahko stres in napetost zmanjšamo. Ena od preprostih tehnik je, da med vdihom štejemo do pet, nato pa izdihnemo za isto dolgo obdobje. Pri tem je pomembno, da z zrakom napolnimo prepono, ne zgolj prsnega koša. Na tak način dihanje kontroliramo, vajo pa ponavljamo, dokler ne začutimo, da se je naše telo umirilo in sprostilo.
Dejavnost, s katero povsem pozabimo na svet okoli nas
Če vas neka stvar zanima in ji lahko popolnoma posvetite pozornost, tako da pozabite na svet okoli sebe, ima takšna dejavnost podoben učinek kot meditacija – naša pozornost je usmerjena in smo povsem mirni. Nekateri to dosežejo med plavanjem, slikanjem ali hojo v naravi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.