FIT 24UR

Prav v tem letnem času je umivanje rok še kako pomembno

Ljubljana, 15. 10. 2017 11.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poleg vzdrževanja dobrega imunskega sistema je skrb za čiste roke eden najpomembnejših preventivnih ukrepov pri preprečevanju širjenja mikrobov in potencialnih okužb. Odrasli pri umivanju rok nismo vedno dovolj natančni, predvsem pa si rok ne umijemo vedno, ko bi bilo treba.

Si roke vedno operete temeljito?
Si roke vedno operete temeljito? FOTO: Thinkstock

Ob svetovnem dnevu umivanja rok Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da s čiščenjem rok preprečimo marsikatero okužbo. Umivanje rok je še bolj pomembno jeseni, ki velja za obdobje gripe in drugih respiratornih okužb. Na NIJZ so z namenom ozaveščanja o pomembnosti umivanja rok pripravili priporočila, kako se tega lotiti pravilno.

Poleg vzdrževanja dobrega imunskega sistema je skrb za čiste roke eden najpomembnejših preventivnih ukrepov pri preprečevanju širjenja mikrobov in potencialnih okužb. Na koži rok se, poleg stalno prisotne mikrobne flore, občasno lahko zadržujejo tudi mikroorganizmi, ki pridejo na kožo rok ob stiku z drugimi deli telesa, drugimi osebami ali ob stiku z okoljem. Prav ti mikroorganizmi so največkrat vzrok za različna obolenja, so sporočili z NIJZ.

Kako pravilno umiti roke?

Pomembno je, da se držimo pravilnega zaporedja postopka umivanja rok in da roke pod tekočo toplo vodo najprej omočimo. Pred umivanjem vedno odstranimo ves nakit. Pomembno je, da namilimo in zdrgnemo vse predele rok in po celi površini dlani. Roki milimo vsaj 20 sekund, tako da namilimo vse predele rok, so poudarili na NIJZ.

Svetujejo, da si roke umijemo takoj, ko se umažejo. Posebej skrbno pa si umivamo roke pred, med in po pripravi jedi, še posebej dosledno, če rokujemo s surovim mesom, jajci, morskimi školjkami, svežo neočiščeno zelenjavo ali sadjem. Umivanje je pomembno tudi pred jedjo, vsakič preden koga hranimo, pred nego in po negi bolnika v domačem okolju ter pred in po oskrbi rane, ureznine, udarnine, ko je koža poškodovana. Roke si je treba umiti tudi po menjavi plenic ali po brisanju in umivanju otroka po uporabi stranišča, po smrkanju, kihanju, kašljanju, po dotikanju živali, po dotikanju odpadkov ter ob prihodu domov.

Odrasli pri umivanju rok nismo vedno dovolj natančni, predvsem pa si rok ne umijemo vedno, ko bi bilo treba. Tudi otroci se namreč veliko naučijo s posnemanjem vzorcev odraslih. Zato je zelo pomembno, da svoje otroke postopoma navajamo higienskih navad v času, ko so za vse novosti še zelo motivirani in učljivi, so še svetovali na NIJZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Infraping
15. 10. 2017 22.37
tak ko si js roke umivam cel lajf pa vse ostalo na seb, ne vem no -
felix59 drugič
15. 10. 2017 19.45
+1
Najbolje , da se spremenim v žajfo.
mackon08
15. 10. 2017 19.30
+0
Niso normalni, po njihovem si moramo umivati roke kot kirurg pred operacijo. Članek je totalna bedarija.
vzdev
15. 10. 2017 12.48
+5
Pa zdaj se pa res pretirava že z vsem. Bi rad videl npr. kakšnega kmeta, ki si bo nenehno hodil umivati roke v stanovanje, ko dela v gozdu, na travniku ali njivi. Seveda ne gre, pa vmes tudi kaj pije in je. Pa čisto normalno živi. So pa ljudje res vedno manj odporni zaradi nenehnega jemanja tablet in cepiv. Manj si pri zdravniku boljše je.
pieta
15. 10. 2017 12.44
+1
Kakšno pretiravanje !! Če si notranje zdrav ti noben mikrob, virus ali bakterija ne pride do živega, ker za to poskbi imunski sistem.Če pa je naša greznica polna in smo zakisani, tudi vsakodnevno namakanje v žajfi ne pomaga !
tedoVV2HCmedo
15. 10. 2017 12.22
+3
Članek reklama za žajfe.