FIT 24UR
Oglas

Pravočasno odkrijte parodontalno bolezen

Ljubljana, 24. 11. 2015 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dobro ustno zdravje nam omogoča,da brezskrbno žvečimo, okušamo, govorimo, se poljubljamo in smejimo. Bolezni, ki prizadanejo ustno votlino pa, močno ogrožajo tudi naše splošno zdravje. Paradontalna bolezen, ki je najbolj razširjena, predstavlja javnozdravstveni problemom velikih razsežnosti.

Testirajte se in ukrepajte! 

Zobozdravstvo 3D DENT vabi na brezplačen pregled. Pri njih lahko opravite test PerioSafe - to je hitri encimsko-imunološki test za zgodnje odkrivanje vnetja obzobnih tkiv. Temelji na vzorcu sline in je 99% zanesljiv. Naročite se na pregled!

Periosafe - 2
Periosafe - 2 FOTO: Periosafe

Parodontalna bolezen

Raziskave so pokazale, da ima več kot 90% slovenske populacije eno od oblik paradontalne bolezni. Vzroki, ki pripeljejo do tega da vnetje roba dlesni napreduje v paradontitis so številni in med seboj tesno prepleteni. Ti vzroki segajo vse od genetskega zapisa posameznika, socialno ekonomskega položaja, prisotnosti sistemskih bolezni, rasnih razlik, razvad, načina prehranjevanja, stresa, in nivoja ustne higiene.

Periosafe - 3
Periosafe - 3 FOTO: Periosafe

Glavni vzrok bolezni dlesni je pomanjkljiva oziroma nepravilna ustna higiena, zaradi katere se na zobeh kopičijo zobne obloge. V njih se naseljujejo bakterije, ki s svojimi izločki spodbujajo vnetni odgovor našega organizma. S časoma se ta bitka prevesi v korist bakterij, gingivalni žepki, ki obdajajo zobe se začnejo poglabljati, v njih se kopičijo mehke in trde zobne obloge, vnetnice, bakterije in njihovi odpadni produkti, ostanki mrtvih celic ...

Globina obzobnih žepkov se poveča na več kot 3 mm, iz njih ob sondiranju zakrvavi ali priteče gnoj, vezivni pripoj in kost se začneta razkrajati, zob postaja majav, v končnem stadiju neboleče izpade.

Vse več je znanstvenih dokazov kako zastrašujoč je vpliv paradontalne bolezni na naše splošno zdravstveno stanje. Ko se ob zobu pojavi žep globji več kot 4mm, se bo ta samo še poglabljal saj baterij takrat ni več možno odstranit z rednim ščetkanjem. Na tem mestu nastane praktično odprta rana in vhod baterijam v krvni obtok. Kri jih raznese po celem telesu, kjer je škoda še veliko večja od izgube zoba. Površino vnete dlesne lahko primerjamo s površino okužene rane, ki lahko doseže velikost dlani odraslega človeka.

Resna tveganja za bolnike z napredovanim vnetjem obzobnih tkiv:
- 2x večje tveganje za srčni infarkt
- 3x večje tveganje za možgansko kap
- 7x večja verjetnost za prezgodnji porod in premajhno porodno težo novorojenčka
- večja verjetnost nastanka sladkorne bolezni
- oslabljen imunski sistem organizma
- večja pogostost resnih pljučnih obolenj

Žal večina ljudi znake parodontalne bolezni oz. spremembe na svojih zobeh opazi mnogo prepozno, ko je bolezen že napredovala. Povzročena škoda je nepopravljiva in terapije precej drage. Na prvem mestu je gotovo reden obisk zobozdravnika, eden prvih znakov, ki ga lahko pacient opazi sam, pa so krvaveče dlesni.

Dejstvo je, da je paradontalna bolezen najbrž toliko stara kot človeštvo samo, a to še ne pomeni, da se moramo sprijazniti z njo in njenimi posledicami.

Ali ste vedeli, da lahko danes s preprostim PERIOSAFE testom vzorca iz sline, ki traja le 5 minut, z 99% zanesljivostjo odkrijete parodontalno bolezen v njeni zgodnji fazi?

Periosafe - 4
Periosafe - 4 FOTO: Periosafe

Najpomembnejše je pravočasno odkrivanje parodontalne bolezni, saj jo le v zgodnji fazi lahko uspešno zdravimo in omejimo njeno uničujoče delovanje v celotnem organizmu. Zgodnji pokazatelji parodontalne bolezni se kažejo z vnetjem dlesne, katere stanje je reverzibilno in obvladljivo. Odkrije ga lahko le zobozdravnik s kliničnim pregledom. Zato je ključno za paciente, da pravočasno in redno opravljajo kontrolne preglede pri zobozdravniku.

Lasersko zdravljenje predstavlja prihodnost in nov pristop v zdravljenju parodontalne bolezni. Laser se uporablja v kombinaciji z barvilom. Prinpic delovanja omogoca brezbolečinsko zdravljenje in vzdrzevanje zdravih obzobnih tkiv. Barvilo se vbrizga v gingivalne žepke, kjer se veže na membrano bakterij. Nato z laserskim presvetljevanjem svetlobne dolžine 780-820nm aktiviramo barvilo, ki s termičnimi spremembami povzroči uničenje bakterij. Brez bolečine.Podobno kot bi ciljano zdravili z antibiotično terapijo, vendar brez antibiotikov. S tem se izognemo sistemskim obremenitvam telesa zaradi antibiotikov, stranskim učinkom ter senzitizacije bakterij, ki počasi postajajo vse bolj odporne na znane antibiotike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10