Vodilni raziskovalec Aric Prather je povedal, da obstaja vedno več strokovne literature, ki opisuje povezavo med spanjem in imunskim sistemom. Omenjena raziskava pa je temeljila na tem, da so ljudje beležili svoje spanje in na laboratorijskih raziskavah, kjer je bilo spanje omejeno in gre za ekstremno pomanjkanje spanje, ki ni tipično za povprečnega človeka.
Raziskovalci, ki so raziskavo objavili v septembrski številki revije Sleep, so spremljali spalne navade zdravih odraslih, ki so jih nato okužili z živim virusom prehlada.
Kako so raziskovali?
Najprej so raziskovalci merili kvaliteto spanja 164 prostovoljcev, moških in žensk, starih med 18 in 55 let. Čez teden dni pa so jih nastanili v hotelu in jih skozi nosnici okužili z najbolj pogostim virusom prehlada. Nato pa so spremljali vzorce sluzi, da bi ugotovili, če se je virus prijel.
Rezultati so pokazali, da so tisti, ki so teden dni prej ponoči spali manj kot šest ur več kot štirikrat bolj dovzetni za prehlad od tistih, ki so ponoči spali več kot sedem ur.
V študiji so upoštevali tudi druge dejavnike, kot so starost, rasa in kajenje, vendar ''ni važno koliko so ljudje stari, njihov nivo stresa, rasa, izobrazba ali dohodek. Ni pomembno, če so kadilci, statistično gledano je spanje najpomembnejši dejavnik, ki vpliva na dovzetnost za prehlad,'' je povedal Prather.
Raziskovalci so še poudarili, da je nova študija le še en dokaz več, da je spanec, tako kot prehrana in gibanje, pomemben dejavnik javnega zdravja.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.