Nekoč je bilo klistiranje tabu tema in zelo neprijetno opravilo, ki so ga v bolnišnicah izvajali predvsem ženskam tik pred porodnom in bolnikom, ki jih je čakal operativni poseg na črevesju ali črevesne preiskave. Danes pa se veliko ljudi klistira kar samih doma – bodisi zaradi hudega zaprtja bodisi zato, ker si želijo sčistiti črevesje. A ne le, da klistiranje pravzaprav ne prečisti celotnega črevesja, temveč zgolj njegov končni del – če je klistiranje prepogosto in nepravilno izvedeno, je lahko celo zelo nevarno. ''Možne so mehanske okvare črevesja, če je poseg narejen s togo cevjo in pregloboko. Če namreč cev ni vstavljena samo v prvih 15 centimetrov, ampak globlje, si lahko resno poškodujemo črevesje – lahko gre zgolj za površinske rane in odrgnine, lahko pa pride celo do predrtja črevesja, ki je lahko smrtno nevarno in zahteva urgentni kirurški poseg,'' opozarja gastroenterologinja dr. Tatjana Puc Kous.
Kakšne so še lahko posledice prepogostega in nepravilnega klistiranja ter kakšen je veliko bolj zdrav in učinkovit način prečiščevanja črevesja, pa si lahko preberete v članku Klistiranje je lahko zelo nevarno! na spletni strani vizita.si.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.