Strokovnjaki so govorili o okužbi, poteku bolezni in zdravljenju, pravočasni zaščiti s cepljenjem, o ogroženih skupinah, statistikah obolevnosti in pomenu ozaveščanja o klopnem meningoencefalitisu (KME) v Sloveniji.
Klopni menigoencefalitis je resno virusno obolenje osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa. Bolezen lahko pusti trajne posledice, povzroča kognitivne motnje, lahko pa pride celo do smrti bolnika. Med posledice bolezni sodijo tudi močni glavoboli, vrtoglavica, motnje sluha, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja ter motnje v delovanju avtonomnega živčnega sistema. Bolezen praviloma zahteva hospitalizacijo in močno vpliva na kakovost življenja tudi po okrevanju. Posledice bolezni so lahko tudi nesposobnost za opravljanje dela in s tem povezana socialna stiska.
Bolezen lahko prizadene vsakogar, mogoče pa jo je preprečiti s cepljenjem
Predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. Franc Strle je opozoril na pomembnost pravočasne zaščite in visoko verjetnost okužbe pri nas: »Slovenija sodi med endemična območja klopnega meningoencefalitisa in je po razširjenosti okužbe pravzaprav v samem evropskem vrhu, zato je verjetnost okužbe pri nas razmeroma velika.''
Tveganju so izpostavljeni ljudje vseh starostnih skupin, še posebej tisti, ki se veliko gibajo v naravi oziroma svoj poklic opravljajo na prostem, zbolevajo pa tudi otroci. Zato se cepljenje priporoča vsem osebam, od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer je klopni meningoencefalitis endemičen, tudi otrokom od enega leta dalje.
Največ primerov KME med majem in oktobrom
»Največ primerov klopnega meningoencefalitisa zaznamo od
meseca maja do oktobra, torej v toplejšem letnem obdobju, ko se poveča aktivnost klopov,« je povedala mag. Marta Grgič Vitek z Inštituta za varovanje zdravja in dodala: »Takrat je še posebej pomembno, da se pred odhodom v naravo zaščitimo s primernimi oblačili, repelenti oziroma s pravočasnim cepljenjem. Še posebej pozorni morajo biti posamezniki, ki se veliko zadržujejo v naravi, in ogrožene skupine, ki svoje aktivnosti opravljajo na prostem. Pomembno je seveda tudi poudariti, da se okuženi klopi ne nahajajo zgolj v gozdovih, ampak tudi na domačih vrtovih!«
Seveda je pomembno, da se po vrnitvi domov temeljito pregledamo in klopa, če ga odkrijemo, čim prej odstranimo. Najučinkovitejšo zaščito pred KME pa predstavlja cepljenje. Priporočljivo je, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi z enomesečnim razmikom v hladnejšem obdobju leta. Tretji odmerek naj sledi čez 9 ali 12 mesecev, nato pa so potrebni poživitveni odmerki, prvi čez 3 leta, pozneje pa na 5 let. Če se cepimo v poletnih mesecih, je priporočljivo uporabiti hitro shemo cepljenja, da čim prej dosežemo zaščitni nivo protiteles.
Cepljenje poteka v vseh območnih zavodih za zdravstveno varstvo in tudi pri izbranih osebnih zdravnikih. Prvo cepljenje stane nekaj manj kot 40 evrov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.