Pred nekaj dnevi so v UKC Ljubljana prvič samostojno opravili uspešno postavitev mitralne sponke, kar predstavlja uradni začetek samostojnega izvajanja metode, so sporočili iz ljubljanskega kliničnega centra in dodali, da je uspešna postavitev rezultat večletnih prizadevanj strokovnjakov po predhodnem učenju v tuji instituciji (Ependorf v Hamburgu) in podpori tujih kirurgov (Schoefer in Franzen).
"Spomladi letos smo poročali o uspešnem delu skupine strokovnjakov UKC Ljubljana pri zdravljenju zožitve aortne zaklopke skozi žilo na nogi, brez odpiranja prsnega koša in zunajtelesnega obtoka (TAVI). Poleg zožitve aortne zaklopke se pri delu z bolniki z vsaj enako pogostostjo kot z okvaro aortne zaklopke srečujemo tudi z okvaro mitralne zaklopke. Mitralna zaklopka predeljuje levi preddvor in levi prekat srca in preprečuje vračanje krvi iz prekata v preddvor med stiskanjem srca. Najpogostejša okvara mitralne zaklopke je puščanje (mitralna regurgitacija)," pojasnjujejo v UKC Ljubljana.
"Pri zdravljenju mitralnega puščanja poskušamo podobno kot pri zdravljenju zožitve aortne zaklopke posege opravljati čim manj travmatično za bolnika, a še vedno učinkovito. Obstajajo malo travmatske kirurške tehnike zdravljenja bolezni mitralne zaklopke z endoskopsko tehniko, ki pa zahteva zunajtelesni krvni obtok," pojasnjujejo v kliničnem centru.
Ker zdravijo tudi bolnike, ki so za kirurške metode zdravljenja puščanja mitralne zaklopke preveč rizični, se za zdravljenje visoko rizičnih bolnikov razvijajo različni pristopi zdravljenja puščanja mitralne zaklopke brez klasičnega kirurškega posega, brez odpiranja prsnega koša in zunajtelesnega obtoka. Tako je priznana metoda zdravljenja, ki jo podpirajo mednarodna priporočila, vstavitev posebne kovinske sponke (MitralClip, MClip, Abbott) na lističa mitralne zaklopke. Metoda v določenim meri povzema kirurško tehniko zdravljenja puščanja mitralne zaklopke. Osnovni cilj je s sponko spojiti lističa mitralne zaklopke na mestu največjega puščanja. Metoda je mednarodno uveljavljena in je bila do sedaj ponovljena v več kot 30.000 primerih zdravljenja v svetu, še navajajo.
S pripravo programa so v UKC Ljubljana pričeli leta 2009. V izvajanju posegov sodelujejo kardiolog, ultrazvočni specialist, anesteziolog, anesteziološka sestra, interventna inštrumentarka, medicinska sestra merilka in interventni kardiologi.
"Deloma zaradi omejenih sredstev, predvsem pa v pričakovanju natančnejših opredelitev skupine ljudi, ki s posegom pridobijo največ koristi, se program ni razvijal s podobno hitrostjo in obsegom kot perkutana vstavitev aortne zaklopke. Od leta 2012 je zdravljenje z mitralno sponko priporočeno tudi v smernicah mednarodnih združenj, opredeljene pa so tudi ciljne skupine bolnikov, večinoma visoko rizičnih za klasični operativni poseg," navajajo v UKC Ljubljana.
Kako poteka poseg?
Poseg se izvaja v splošni anesteziji, mitralno sponko pa se preko stegenske vene in pregrade med obema srčnima preddvoroma postavi na ustrezno mesto na mitralni zaklopki. "Poleg ustreznih znanj in spretnosti interventnega kardiologa so v ospredju ultrazvočna znanja, ki pri posegu vseskozi prikazujejo živo sliko srca, ki je nujna za ustrezno in uspešno izvajanje posega. Na srečo imamo odlična vrhunska znanja ultrazvočnih pecialistov v UKC Ljubljana, kar so nam potrdili tudi številni vrhunski tuji strokovnjaki. V izvajanje ultrazvočne podpore pri vstavitvi mitralnih sponk je potrebno izpostaviti Jano Ambrožič in Mojco Bervar," še navajajo v naši največji bolnišnici.
Za uspešno izvedbo posega in dober dolgoročni rezultat pa je bistvenega pomena tudi izbira bolnikov, ki s posegom pridobijo največjo korist. Izbor bolnikov izvajajo po predhodnih preiskavah, kjer ima poleg kliničnih lastnosti bolnika bistveno in odločilno vlogo dobra UZ preiskava. Zaradi geometričnih lastnosti MClipa, predstavljajo dodatno omejitev, poleg znanih kliničnih lastnosti bolnikov, še sama zgradba srca (anatomija), ki mora odgovarjati določenim dimenzijskim zahtevam.
Poseg odslej na voljo vsem bolnikom
Poseg bo sedaj na voljo v UKC Ljubljana vsem slovenskim bolnikom, ki ga bodo po predhodni presoji potrebovali. Poseg je v prvi vrsti namenjen bolnikom z visokim operativnim rizikom, ki so bili zdravljeni le z zdravili. Pri posegu prsnega koša ni potrebno odpreti, ker se celoten postopek izvede skozi stegensko veno. Posledično je bolnik lahko hitro mobiliziran in odpuščen iz bolnišnice. "S posegom bomo lahko izboljšali kvaliteto življenja bolnikov s puščanjem mitralne zaklopke, ki za kirurški poseg niso primerni. Bolniki pa bodo posledično potrebovali manj sprejemov in pregledov pri kardiologih," še navajajo v UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.